Wyrok KIO KIO 2698/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2698/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 września 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach z siedzibą w Mońki w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, unieważnienie postępowania, zamówienie publiczne, umorzenie postępowania odwoławczego, uznanie oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 2 pkt 3, art. 223 ust. 1, art. 255 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 579, art. 580, art. 525 ust. 1.

Istota sprawy

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach z siedzibą ‎ w Mońkach (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2698/23

POSTANOWIENIE

z dnia 22 września 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania
w dniu 22 września 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu12 września 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się
o zamówienie EMKA S.A. z siedzibą w Żyrardowie, MPO Sp. z o.o. z siedzibą
w Białymstoku

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach z siedzibą w Mońkach

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty
7 500,00 zł. (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie EMKA S.A. z siedzibą w Żyrardowie, MPO
Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, stanowiącej wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………..….…………

Sygn. akt: KIO 2698/23

U z a s a d n i e n i e

 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach z siedzibą
w Mońkach (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp” na „Świadczenie usługi odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów medycznych oraz pozostałych dla potrzeb Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Mońkach” - Pakiet I, znak sprawy: ZP-12/2023 - dalej „postępowanie” lub „zamówienie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 21 sierpnia 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00360307/01.

W dniu 12 września 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się
o zamówienie EMKA S.A. z siedzibą w Żyrardowie, MPO Sp. z o.o. z siedzibą
w Białymstoku(dalej „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, wobec czynności polegającej na odrzuceniu oferty złożonej przez odwołującego, pomimo braku ziszczenia się przesłanek do odrzucenia oferty w trybie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp oraz w konsekwencji unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy Pzp, pomimo braku ziszczenia się przesłanek unieważnienia postępowania.

Odwołujący wskazał na naruszenie następujących przepisów ustawy Pzp:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez uznanie, że oferta złożona w postępowaniu przez odwołującego jest niezgodna z treścią Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej „SWZ”), gdyż nie została złożona na zmodyfikowanym Formularzu „Oferta” (Załącznik nr 1 do SWZ), podczas gdy odwołujący zaoferował realizację zamówienia w sposób zgodny z warunkami zamówienia;

2.art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie poprawienia w ofercie odwołującego innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty, pomimo że zamawiający mógł dostrzec „na pierwszy rzut oka” inną omyłkę popełnioną przez odwołującego i był zobowiązany ją poprawić;

3.ewentualnie art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania odwołującego
do wyjaśnienia treści oferty w celu weryfikacji czy odwołujący oferuje realizację zamówienia w sposób zgodny z warunkami zamówienia, podczas gdy ustawa Pzp daje zamawiającemu taką możliwość;

4.art. 255 pkt 3 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne unieważnienie postępowania, podczas gdy złożona przez odwołującego oferta jest zgodna z treścią SWZ, mieści się w kwocie jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia i powinna zostać wybrana jako najkorzystniejsza.

Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu: unieważnienia czynności unieważnienia postępowania; unieważnienia czynności odrzucenia oferty złożonej przez odwołującego; poprawienia innej omyłki w treści oferty odwołującego w trybie art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp poprzez nadanie pkt 4 lit. b) Formularza „Oferta” odwołującego brzmienia: „Zobowiązuję/my się do: b) odbioru odpadów w terminie: - trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) w godzinach 08.00-14.00 (dotyczy: Magazynu Odpadów Medycznych
w Mońkach); - jeden raz w tygodniu (dotyczy: Gminnego Ośrodka Zdrowia w Krypnie, Gminnego Ośrodka Zdrowia w Jaświłach, Gminnego Ośrodka Zdrowia w Jasionówce, Przychodni Rejonowej w Goniądzu)”; dokonania ponownej oceny ofert.

Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o możliwości zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Ponadto ustalono, że w piśmie złożonym do akt sprawy z 20 września 2023 r. zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.

W związku z tym, że zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu
w całości, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia w ustawowym terminie żaden wykonawca, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca.

Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie
do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego,
nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący: ……………..….…………