Wyrok KIO KIO 276/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 276/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 14.02.2022
- Przewodniczący
- Aleksandra Patyk
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 276/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 lutego 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Transportu Miejskiego z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w te...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 276/22
POSTANOWIENIE
z dnia 14 lutego 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aleksandra Patyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 14 lutego 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 lutego 2022 r. przez wykonawcę KFK Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Zarząd Transportu
Miejskiego w Poznaniu
postanawia:
1. Umarza postępowanie odwoławcze.
2. Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego - wykonawcy KFK Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 7 500 zł
00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu
od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 z późń. zm.) na niniejsze
postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ...................................
Sygn. akt: KIO 276/22
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający - Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu [dalej „Zamawiający”]
prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym,
o którym mowa w art. 275 pkt 1 ustawy Pzp na badanie i ocenę jakości w komunikacji
miejskiej w Poznaniu na liniach komunikacyjnych miejskich oraz na liniach komunikacyjnych
realizowanych w ramach porozumień międzygminnych (znak postępowania:
ZTM.EZ.3310.18.2021).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 31 grudnia 2021 r. pod numerem 2021/BZP 00340464.
W dniu 1 lutego 2022 r. wykonawca KFK Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie [dalej
„Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, polegające na zaniechaniu dokonania poprawienia
w ofercie złożonej przez Odwołującego omyłki polegające na niezgodności oferty
z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian treści umowy;
2. art. 223 ust. 3 ustawy Pzp, polegające na niewyznaczeniu Odwołującemu przez
Zamawiającego odpowiedniego terminu na wyrażenie zgody na poprawienie
w ofercie omyłki lub zakwestionowanie jej poprawienia;
3. art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, polegające na przyjęciu, że treść oferty złożonej
przez Odwołującego w opisanym powyżej postępowaniu jest niezgodna z warunkami
zamówienia.
Wobec podniesionych zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i:
1. nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności odrzucenia oferty dokonanej
dnia 24 stycznia 2022 r. (znak pisma ZTM.EZ.3310.18.2021) - doręczono w dniu
25 stycznia 2022 r.;
2. nakazanie Zamawiającemu ponownej oceny oferty złożonej przez Odwołującego
w opisanym powyżej postępowaniu oraz jej poprawienia na podstawie art. 223 ust. 2
pkt 3 ustawy Pzp w ten sposób, że w formularzu ofertowym w tabeli nr 3 w kolumnie
A (Liczba rekontroli) powinien wpisać liczbę 12, a w kolumnie B (Liczba pojedynczych
rekontroli) powinien wpisać liczbę 72 a także nakazanie niezwłocznego
zawiadomienia o tym fakcie Odwołującego i wyznaczenie mu odpowiedniego terminu
na wyrażenie zgody na poprawienie w ofercie omyłki lub zakwestionowanie jej
poprawienia.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie zgłoszono przystąpień.
W dniu 9 lutego 2022 r. Zamawiający wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
odpowiedź na odwołanie w postaci elektronicznej, w której oświadczył, że uwzględnia
zarzuty odwołania w całości. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę uprawnioną do
reprezentacji Zamawiającego.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia
postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego
przepisu, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów
przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na
posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego,
którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w
postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden
wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła
postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ww.
ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575
ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku
Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ...................................
3