Wyrok KIO KIO 2766/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2766/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, Zamawiający, umowa, podwykonawca, Specyfikacja Warunków Zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 513 pkt 1, art. 505 ust. 1, art. 515 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 8 ust. 1, art. 463, art. 464 ust. 1, art. 464 ust. 3, art. 464 ust. 5, art. 464 ust. 6, art. 464 ust. 7, art. 464 ust. 9, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 520, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Odwołujący złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania, które zostało podpisane przez osobę umocowaną do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2766/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 8 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Monika Banaszkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania w dniu 8 sierpnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 lipca 2025 r. przez wykonawcę Arcus S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie Centrum Informatyki w Opolu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Arcus S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu zamówień publicznych.

Przewodnicząca:………….................

Sygn. akt: KIO 2766/25

Uzasadnienie

Zamawiający Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie Centrum Informatyki w Opolu prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”) w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie na Świadczenie usługi 3 letniego serwisu pogwarancyjnego 3750 urządzeń drukujących Kyocera ECOSYS M2040dn w Oddziałach i Centrali ZUS w podziale na 4 części. Wartość zamówienia jest wyższa, niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 27 czerwca 2025 r. pod numerem nr 414958-2025

7 lipca 2025 r. wykonawca Arcus S.A. z siedzibą w Warszawie wniósł na podstawie art. 513 pkt 1 w zw. z art. 505 ust. 1 w zw. z art. 513 punkt 1 w zw. z art. 515 ust. 1 pkt 1 litera a ustawy Pzp odwołanie (Sygn. akt: KIO 2766/25) wobec niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności Zamawiającego polegającej na ukształtowaniu w sposób niezgodny z ustawą Pzp treści Specyfikacji Warunków Zamówienia.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

- art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3511 Kodeksu cywilnego, art. 463 ustawy Pzp, art. 464 ust. 1, 3, 5, 6, 7, 9 ustawy Pzp oraz art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp, polegające na: ukształtowaniu załącznika nr 11 do SWZ — projektowanych postanowień umowy („PPU”), a zatem ukształtowania treści przyszłej umowy, w sposób sprzeczny z ustawą Pzp i Kodeksem cywilnym, wyrażające się, w szczególności, w:

1.1.1. nałożeniu na wykonawcę obowiązku przedstawiania Zamawiającemu do następczej akceptacji już zawartych umów z podwykonawcami;

1.1.2. uwarunkowaniu dopuszczenia podwykonawcy do realizacji umowy od zaakceptowania umowy podwykonawczej przez Zamawiającego;

1.1.3. przyznaniu Zamawiającemu nieograniczonego uprawnienia do nieakceptowania umów podwykonawczych;

1.1.4. przyznaniu Zamawiającemu kontroli nad dopuszczaniem, rezygnacją lub zmianą podwykonawców przez wykonawcę;

1.1.5. zastrzeżenia kar umownych na wypadek samodzielnego dokonania przez wykonawcę zaangażowania, zmiany lub rezygnacji z podwykonawcy;

1.1.6. przyznaniu Zamawiającemu uprawnień do żądania od wykonawcy informacji o przebiegu współpracy pomiędzy wykonawcą a podwykonawcami;

1.1.7. sformułowaniu postanowień PPU w sposób faworyzujący podmioty niekorzystające (nie zamierzające korzystać) z podwykonawców;

co stanowi: nieproporcjonalne do przedmiotu Zamówienia przyznanie Zamawiającemu w przyszłej umowie (będącej umową o świadczenie usług) — w odniesieniu do umów o podwykonawstwo — uprawnień podobnych, ale nawet szerszych i bardziej rygorystycznych, niż uprawnienia, które ustawy Pzp przyznaje zamawiającym w odniesieniu do umów o podwykonawstwo w zamówieniach na roboty budowlane,

podczas gdy: ustawy Pzp nie dopuszcza stosowania uprawnień przewidzianych dla umów podwykonawczych w zamówieniach na roboty budowlane do umów o podwykonawstwo w zamówieniach na usługi i dostawy i prowadzenia postępowania w sposób naruszający równe traktowanie wykonawców.

Odwołujący wnosił o:

2.1. uwzględnienie odwołania;

2.2. nakazanie Zamawiającemu zmiany SWZ poprzez:

2.2.1. usunięcie z PPU § 1 ust. 5 lit. h);

2.2.2. usunięcie z PPU § 2 ust. 2;

2.2.3. usunięcie z PPU § 2 ust. 3 lit. a);

2.2.4. usunięcie z PPU § 2 ust. 3 lit. b);

2.2.5. usunięcie z PPU § 2 ust. 4;

2.2.6. usunięcie z PPU § 2 ust. 5;

2.2.7. usunięcie z PPU § 2 ust. 6;

2.2.8. usunięcie z PPU § 2 ust. 8;

2.2.9. wobec zmian wskazanych w punktach 2.2.1 do 2.2.6 powyżej — zmianę PPU poprzez zmianę numeracji § 2 poprzez:

2.2.9.1. zmianę dotychczasowego § 2 ust. 7 na § 2 ust. 2;

2.2.9.2. zmianę dotychczasowego § 2 ust. 9 na § 2 ust. 3;

2.2.9.3. zmianę dotychczasowego § 2 ust. 10 na § 2 ust. 4;

2.2.9.4. zmianę dotychczasowego § 2 ust. 11 na § 2 ust. 5;

2.2.10. usunięcie z PPU § 10 ust. 1 ppkt 14;

2.2.11. usunięcie z PPU § 11 ust. 4 lit. f);

2.2.12. usunięcie z PPU § 13 ust. 4 ppkt 5);

2.3. obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego według norm przepisanych, w tym wynagrodzeniem pełnomocnika Odwołującego.

Odwołujący wskazał, że posiada interes we wniesieniu odwołania, ponieważ w wyniku naruszenia przez Zamawiającego wskazanych w odwołaniu przepisów ustawy Pzp, jego interes, jako zainteresowanego uzyskaniem przedmiotowego zamówienia, w zakresie wszystkich czterech części, doznał uszczerbku. Odwołujący podniósł, że jest polską spółka akcyjną specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu zarządzania dokumentami (w tym w szczególności zarządzania wydrukiem) i korespondencją masową, współpracującą z renomowanymi partnerami technologicznymi, w tym jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę produktów i usług marki Kyocera Document Solutions. Odwołujący wskazał, że odwołanie dotyczy projektowanych postanowień umownych zawartych w załączniku nr 11 do SWZ, które są niezgodne z przepisami ustawy Pzp oraz Kodeksu cywilnego. W ocenie Odwołującego, Zamawiający, kształtując treść PPU, nie tylko naruszył przepisy kodeksowe i ustawowe, ale również naruszył jedną z podstawowych zasad przygotowywania i przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia jaką jest zasada równego traktowania wykonawców. Skutkiem bowiem wprowadzenia do PPU — regulującego stosunek umowny będący umową o świadczenie usług — postanowień przyznających Zamawiającemu w odniesieniu do umów o podwykonawstwo jeszcze więcej i jeszcze bardziej rygorystycznych uprawnień nadzorczych, kontrolnych i informacyjnych, niż ustawa Pzp przyznaje zamawiającym w odniesieniu do umów o podwykonawstwo w zamówieniach na roboty budowlane, i które to uprawnienia w praktyce nakładają na wykonawcę m. in. szereg dodatkowych ograniczeń w zakresie możliwości korzystania z podwykonawców, jest nieuprawnione faworyzowanie podmiotów, które nie korzystają z podwykonawców. Skutkiem zarzucanych Zamawiającemu uchybień jest sytuacja, w której Odwołujący — pomimo że posiada kwalifikacje niezbędne do realizacji zamówienia, tj. wymagane doświadczenie, wiedzę oraz potencjał techniczny i osobowy – nie ma możliwości przygotowania i złożenia oferty zgodnej z wymogami ustawy. Odwołujący wskazał, że zakwestionowane postanowienia PPU uniemożliwiają prawidłową kalkulację ceny oferty, a tym samym znacząco ograniczają realne szanse Odwołującego na uzyskanie przedmiotowego zamówienia. Odwołujący podniósł, że zamierza złożyć ofertę w postępowaniu i jest zainteresowany jego wynikiem, co przesądza o istnieniu jego interesu prawnego w kwestionowaniu postanowień uniemożliwiających uczciwe konkurowanie na równych zasadach. W ocenie Odwołującego, pozostawienie projektowanych postanowień w zakwestionowanym brzmieniu prowadzi do naruszenia jego uprawnienia do ubiegania się o udzielenie zamówienia oraz do realizacji tego zamówienia na konkurencyjnych i zgodnych z prawem warunkach.

Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego, ani po stronie zamawiającego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.

4 sierpnia 2025 r. do akt sprawy wpłynęło pismo procesowe Odwołującego, w którym oświadczył on, żecofa w całości odwołanie z dnia 7 lipca 2025 roku i jednocześnie, na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, wnosi o zwrot 90% wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze, Izba zważyła i ustaliła, co następuje:

Odwołujący złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania, które zostało podpisane przez osobę umocowaną do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):

W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Wobec powyższego orzeczono, jak w sentencji.

Przewodnicząca:………….................