Wyrok KIO KIO 2805/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2805/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, oferta najkorzystniejsza, zamawiający, zaniechanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 568 pkt 2.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienia nie zgłosił żaden wykonawca. W odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 8 sierpnia 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2805/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 11 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 sierpnia 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
7 lipca 2025 r. przez wykonawcę M.S., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe ”WIP” M.S.

w postępowaniu prowadzonym przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść koszty postępowania odwoławczego pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000,00 zł (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcyM.S., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe ”WIP” M.S., stanowiącej wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 2805/25

UZASADNIENIE

Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Dostawa sprzętu IT dla potrzeb projektu pn.: „Transformacja kształcenia branżowego w Powiecie Żywieckim – szkolenia i staże uczniowskie”, dalej jako: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 19 lutego 2025 r., pod nr 112834-2025.

W dniu 7 lipca 2025 r. wykonawca M.S., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe ”WIP” M.S., dalej: „odwołujący” wniosła odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego podjętych w postępowaniu oraz od zaniechania czynności, do których zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy Pzp, tj. od:

a) czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w części 1 złożonej przez wykonawcę "ALLTECH" - spółka jawna Z.P., A.P. ul. Spółdzielcza, nr 33, 09-407 Płock (zwanej dalej „ALLTECH”) w części 1,

b) od zaniechania odrzucenia oferty 1 złożonej przez wykonawcę "ALLTECH",

c) od zaniechania wezwania wykonawcy "ALLTECH" do wyjaśnień zaoferowanej ceny.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu:

a) naruszenie art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez „ALLTECH” w części
1 zamówienia, pomimo, że jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia, z uwagi na okoliczności opisane w uzasadnieniu odwołania,

b) naruszenie art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 224 ust. 1 i ust. 2 pkt
1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie żądania od wykonawcy „ALLTECH” w części
1 zamówienia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów, w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich istotnych części składowych,

c) naruszenie art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne dokonanie wyboru oferty wykonawcy „ALLTECH” w części 1 zamówienia oraz poprzez zaniechanie dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez odwołującego.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie zamawiającemu:

a) unieważnienia czynności wyboru oferty „ALLTECH” jako najkorzystniejszej w części
1 zamówienia,

b) dokonania ponownego badania i oceny ofert, w tym wezwanie wykonawcy „ALLTECH”
w części 1 zamówienia do złożenia wyjaśnień ceny,

c) dokonania odrzucenia oferty „ALLTECH” w części 1 zamówienia,

d) dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych ofert.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienia nie zgłosił żaden wykonawca.

W odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 8 sierpnia 2025 r. zamawiający oświadczył, że uwzględnia wszystkie zarzuty zawarte w odwołaniu oraz w dniu 8 sierpnia 2025 roku samodzielnie dokonał unieważnienia czynności z dnia 27 czerwca 2025 roku wyboru najkorzystniejszej oferty dla części zamówienia nr 1, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, pn.: „Dostawa sprzętu IT dla potrzeb projektu pn.: „Transformacja kształcenia branżowego w Powiecie Żywieckim – szkolenia i staże uczniowskie” i ponownie przystąpił do czynności badania i oceny ofert. Do pisma została załączona Informacja o unieważnieniu czynności zamawiającego – część 1 i 2 z 8 sierpnia 2025 r.

W związku z czynnościami Zamawiającego dokonanymi po wniesieniu odwołania – unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z 27 czerwca 2025 r. oraz przystąpieniu do powtórzenia czynności badania i oceny ofert, postępowanie podlegało umorzeniu w całości.

Stosowanie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze
w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

W związku z unieważnieniem czynności, które były przedmiotem zaskarżenia przesłał już istnieć tzw. substrat zaskarżenia – czynność wyboru oferty najkorzystniejszej.

W związku powyższą okolicznością spór stał się bezprzedmiotowy.

Wobec powyższego Izba uznała, że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego stało się zbędne.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego Izba wydała na podstawie § 9 ust.
ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437).

W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne, koszty znosi się wzajemnie.

Przewodnicząca: ……..……………….