Wyrok KIO KIO 2818/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2818/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 09.10.2023
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Tychy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2818/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez MEGREZ Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, braki formalne odwołania, oświadczenie, o którym mowa w art. 125, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 6, art. 457 ust. 1 pkt 1, art. 223 ust. 2 pkt 2, art. 223 ust. 2 pkt 3, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Zamawiający w piśmie 4 października 2023 r. oświadczył, że w związku z odwołaniem wykonawcy Sinmed Sp. z o. o....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2818/23
POSTANOWIENIE
z dnia 9 października 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 9 października 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
25 września 2023 r. przez wykonawcę Sinmed Sp. z o.o. z siedzibą w Przyszowicach
w postępowaniu prowadzonym przez MEGREZ Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7.500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Sinmed Sp. z o.o. z siedzibą w Przyszowicach, stanowiącej wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………….…………
Sygn. akt: KIO 2818/23
UZASADNIENIE
Zamawiający MEGREZ Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach dalej: „Zamawiający” prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pn. „Dostawa sprzętu jednorazowego i wielorazowego użytku na potrzeby szpitala”, Nr postępowania: 20/23/ZP/TPbN, dalej jako: „Postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
nr 2023/BZP 00340858 w dnia 4 sierpnia 2023.
W dniu 25 września 2023 r. wykonawca Sinmed Sp. z o.o. z siedzibą w Przyszowicach, dalej: „Odwołujący” wniósł odwołanie dotyczące części (pakietu) nr 4 Postępowania, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
art. 255 pkt 6 w zw. z art. 457 ust. 1 pkt 1 Pzp w zw. z art. 223 ust. 2 pkt 2 i 3 Pzp i art. 239 ust. 1 Pzp - poprzez bezpodstawne unieważnienie postępowania, pomimo że przyczyny wskazane przez Zamawiającego nie są wadami postępowania i nie uniemożliwiają zawarcia niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz zaniechanie prawidłowej oceny ofert, poprawienia omyłek oraz brak wyboru oferty najkorzystniejszej.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1.unieważnienia czynności unieważnienia postępowania,
2.przeprowadzenia czynności badania i oceny ofert w postępowaniu (w tym poprawienia omyłek),
3.dokonania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w postępowaniu
oraz wniósł o zasądzenie na rzecz Odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa według spisu, który przedłożony zostanie na rozprawie (faktura).
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Zamawiający w piśmie 4 października 2023 r. oświadczył, że w związku z odwołaniem wykonawcy Sinmed Sp. z o. o. uwzględnia w całości zarzuty zawarte w odwołaniu oraz
w związku z uwzględnieniem odwołania w całości Zamawiający dokona:
- unieważnienia czynności unieważnienia postępowania w zakresie pakietu nr 4, zgodnie
z żądaniem wykonawcy, zawartym w odwołaniu,
- przeprowadzi czynności badania i oceny ofert w postępowaniu (w tym poprawienia omyłek),
- dokona wyboru oferty w postępowaniu w zakresie pakietu nr 4.
Mając na uwadze, że Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia
żaden wykonawca, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt
3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu
§ 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437),
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych
w odwołaniu,- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 557 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości
i sposobu pobierania wpisu od odwołania, postanowiła jak w pkt 2 sentencji.
Przewodniczący: ………….………….……