Wyrok KIO KIO 2878/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2878/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 10 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Województwo Podkarpackie w Rzeszowie z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: gwarancja ubezpieczeniowa, odwołanie, postępowanie odwoławcze, przetarg nieograniczony, wadium. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 14), art. 223 ust. 1, art. 255 pkt 3), art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający – Województwo Podkarpackie w Rzeszowie – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Badanie stanu faktycznego składników majątkowych i ich wycena oraz przeprowadzenie kontroli okresowej stanu tech. infrastruktury i urządzeń Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej Woj. Podkarpackiego”, znak sprawy: OR-IV.272.1.23.2023 ” ....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

sygn. akt KIO 2878/23

POSTANOWIENIE

z dnia 10 października 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Marek Bienias

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 10 października 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 października 2023 r. przez wykonawcę Innergo Systems Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Województwo Podkarpackiew Rzeszowie,

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Innergo Systems Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr(słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………….

sygn. akt KIO 2878/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Województwo Podkarpackie w Rzeszowie – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Badanie stanu faktycznego składników majątkowych i ich wycena oraz przeprowadzenie kontroli okresowej stanu tech. infrastruktury i urządzeń Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej Woj. Podkarpackiego”, znak sprawy: OR-IV.272.1.23.2023. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku UrzędowymUnii Europejskiej pod numerem 2023/S 141-450237.

W dniu 2 października 2023 r. wykonawca Innergo Systems Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie przepisów:

1. art. 226 ust. 1 pkt 14) pzp poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w niniejszej sprawie przez Zamawiającego polegające na odrzuceniu oferty Odwołującego z powodu nieprawidłowego wniesienia wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej, podczas gdy w niniejszej sprawie brak było przesłanek do odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie wskazanego przepisu bowiem wadium wniesione przez Odwołującego w formie gwarancji ubezpieczeniowej spełniało wszelkie wymagania Zamawiającego przewidziane w treści rozdziału XV SWZ od dnia sporządzenia gwarancji w szczególności gwarancja ta zawierała klauzulę określoną w art. 98 ust. 6 pkt 1) pzp oraz zabezpieczała Zamawiającego na wypadek wystąpienia przesłanek zatrzymania wadium określonych w tym przepisie;

2. art. 223 ust. 1 pzp poprzez jego niezastosowanie w niniejszej sprawie przez Zamawiającego i zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień dotyczących treści gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium nr PO/01114502/2023 z dnia 06 września 2023 roku, podczas gdy prawidłowe zastosowanie wskazanego przepisu winno prowadzić do wezwania Odwołującego do złożenia stosownych wyjaśnień w zakresie treści kwestionowanej przez Zamawiającego gwarancji ubezpieczeniowej;

3. art. 255 pkt 3) pzp poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w niniejszej sprawie przez Zamawiającego polegające na unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z uwagi na fakt, iż cena oferty z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, podczas gdy w niniejszej sprawie brak było przesłanek do unieważnienia postępowania na podstawie wskazanego przepisu bowiem oferta Odwołującego, która nie powinna zostać przez Zamawiającego odrzucona, zawiera cenę w wysokości kwoty, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Opierając się na przedstawionych zarzutach wykonawca wnosił o uwzględnienie odwołania w całości orazo nakazanie Zamawiającemu:

1. unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego;

2. unieważnienia czynności polegającej na unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego;

3. dalszą ocenę ofert z uwzględnieniem niepodlegającej odrzuceniu oferty Odwołującego.

Dodatkowo Odwołujący wnosił o:

4. dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentów:

a) Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 25 lipca 2023 roku pod numerem 2023/S 141-450237;

b) Specyfikacja Warunków Zamówienia (SWZ);

celem wykazania faktu: charakteru postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz wymagań stawianych przez Zamawiającego w stosunku do wykonawców w szczególności w zakresie sposobów wniesienia wadium

c) Informacja o odrzuceniu oferty Odwołującego oraz o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z dnia 22 września 2023 roku;

celem wykazania faktu: przyczyn odrzucenia oferty Odwołującego oraz unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

d) Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty wadium nr PO/01114502/2023 z dnia 06 września 2023 roku;

e) Formularz ofertowy złożony przez Odwołującego;

celem wykazania faktu: woli sporządzenia przez Odwołującego oraz Gwaranta gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium nr PO/01114502/2023 z dnia 06 września 2023 roku zgodnie z wymaganiami Zamawiającego

f) Aneks nr 1 do gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium nr PO/01114502/2023 z dnia 06 września 2023 roku;

g) Pełnomocnictwa do sporządzenia aneksu w imieniu Gwaranta;

h) Oświadczenie Gwaranta dotyczące omyłki w treści gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium nr PO/01114502/2023 z dnia 06 września 2023 roku;

i) Pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia w imieniu Gwaranta

celem wykazania faktu: woli sporządzenia przez Odwołującego oraz Gwaranta gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium nr PO/01114502/2023 z dnia 06 września 2023 roku zgodnie z wymaganiami Zamawiającego; popełnienia przez Gwaranta w pierwotnej treści gwarancji oczywistej omyłki pisarskiej

W przedmiotowym postępowaniu po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.

W piśmie wniesionym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 października 2023 r. (pismo z dnia 9 października 2023 r.) Zamawiający uwzględnił zarzuty zawarte w odwołaniu w całości.

W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiającego uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący:…………………………