Wyrok KIO KIO 2944/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2944/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, cofnięcie odwołania, niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Safege S.A.S. z siedzibą ‎ w Nanterre - Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2944/23

POSTANOWIENIE

z dnia 20 października 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu w dniu 20 października 2023 r. w Warszawie na posiedzeniu z bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 października 2023 r. przez wykonawcęTPF Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przezzamawiającego Zarząd Dróg Powiatowych
w Ostrołęce

przy udziale wykonawcy Safege S.A.S. z siedzibą w Nanterre - Oddział
w Polsce z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy:TPF Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiekwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………..……

Sygn. akt: KIO 2944/23

Uzasadnienie

Zamawiający Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce, dalej: „Zamawiający,prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest: „Pełnienie funkcji „Inżyniera Kontraktu” dla inwestycji: Budowa mostu na rzece Narew wraz z dojazdami. Budowa przeprawy mostowej przez rzekę Narew wraz z drogą dojazdową łączącą drogę krajową nr DK 61 w miejscowości Teodorowo, Gmina Rzekuń, Powiat Ostrołęcki, z drogą powiatową nr 2539W w miejscowości Łęg Przedmiejski, Gmina Lelis, Powiat Ostrołęcki, Województwo Mazowieckie.” Nr referencyjny: DT.252.I.9.2023, dalej: „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 3 maja 2023 r. pod nr 2023/S 086-265388.

Wykonawca TPF Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dalej: „Odwołujący”, w dniu
5 października 2023 r. wniósł odwołanie odnieprawidłowej oceny oferty Safege S.A.S, która na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest reprezentowana przez: SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce w Warszawie (dalej „Safege”) w ramach pozacenowych kryteriów oceny ofert.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisu art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez nieprawidłowe zastosowanie kryteriów oceny ofert oraz przyznanie ofercie złożonej przez Safege 10 pkt w kryterium XIX pkt 2.2 a Doświadczenie Inżyniera Kontraktu, pomimo że wykonawca nie wykazał dostatecznej liczby zadań
i wykonawca powinien otrzymać w przedmiotowym kryterium 5 pkt.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności oceny ofert,

2.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,

3.dokonania powtórnej czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów odwołania;

4.przyznanie ofercie Safege 5 pkt w ramach kryterium dotyczącym Doświadczenie Inżyniera Kontraktu;

5.ponowny wybór oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem wyniku niniejszego postępowania.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Safege S.A.S. z siedzibą
w Nanterre - Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie. Przystąpienie spełniało warunki wskazane w art. 525 ust. 2 ustawy Pzp.

W dniu 17 października 2023 r. Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania, dopuszczenie dowodu z dokumentacji Postępowania i zasądzenie kosztów postępowania odwoławczego.

Odwołujący w piśmie z 18 października 2023 r. oświadczył, że cofa odwołanie i wniósł
o dokonanie zwrotu 90% wpisu od odwołania na rachunek bankowy zgodny z wpłatą.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15.000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 13.500 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodniczący:………………………..……