Wyrok KIO KIO 2945/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2945/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 22.08.2025
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2945/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie, oferta, zaniechanie przeprowadzenia postępowania na podstawie ustawy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 2 pkt 3, art. 223 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W odpowiedzi na odwołanie - piśmie z 14 sierpnia 2025 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2945/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 22 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 22 sierpnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 17 lipca 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: R.C. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Radcy Prawnego dr R.C. oraz Krajową Agencję Poszanowania Energii Spółka Akcyjna
w postępowaniu prowadzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000,00 zł (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: R.C. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Radcy Prawnego dr R.C. oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii Spółka Akcyjna, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………
Sygn. akt: KIO 2945/25
UZASADNIENIE
Zamawiający Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, dalej: „zamawiający” prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie nieograniczonego pn.: „Zapewnienie kompleksowego doradztwa (prawnego, ekonomiczno-finansowego oraz technicznego) dla strony publicznej w celu przeprowadzenia postępowania na wybór partnera prywatnego”, dalej jako: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 27 maja 2025 r., pod nr 341436-2025.
W dniu 17 lipca 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: R.C. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Radcy Prawnego dr R.C. oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii Spółka Akcyjna, dalej: „odwołujący” wnieśli odwołanie wobec czynności zamawiającego, polegającej na unieważnieniu postępowania oraz wobec czynności odrzucenia oferty odwołującego, dokonanych
z naruszeniem przepisów ustawy Pzp.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu:
1. naruszenie przepisu art. 255 pkt 2 ustawy Pzp poprzez niezgodne z prawem unieważnienie postępowania, podczas gdy oferta odwołującego jako jedyna niepodlegająca odrzuceniu, powinna zostać uznana za najkorzystniejszą oraz wybrana w postępowaniu,
2. naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez niewłaściwą ocenę oferty odwołującego i uznanie jej za niezgodną z warunkami zamówienia, co doprowadziło do odrzucenia oferty odwołującego.
3. naruszenie przepisów art. 223 ust. 2 pkt 3 i art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie poprawienia w treści formularza ofertowego w kolumnie ceny jednostkowej, w celu usunięcia niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty, pomimo, iż z treści formularza ofertowego wynika w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości podstawa do ustalenia w tabeli formularza ofertowego ceny jednostkowej (zgodnie z treścią nagłówka z kol. 3) „cena jednostkową brutto z tytułu obsługi 1 sprawy (dotyczy poz. 2) oraz cena jednostkowa brutto za jedną roboczogodzinę (dotyczy poz. 3)”, ewentualnie – poprzez zaniechanie wezwania odwołującego do wyjaśnień treści oferty.
Odwołujący wniósł o:
1. uwzględnienie niniejszego odwołania.
2. nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności unieważnienia postępowania.
3. nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego.
4. nakazanie zamawiającemu dokonania ponownego badania i oceny ofert, z uwzględnieniem oferty odwołującego.
5.nakazanie zamawiającemu dokonania poprawienia w treści formularza ofertowego
w kolumnie nr 3 ceny jednostkowej, w celu usunięcia niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty oraz wyboru oferty odwołującego jako oferty najkorzystniejszej, ewentualnie – nakazanie zamawiającemu wezwania odwołującego do wyjaśnień treści oferty.
6.zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego.
W odpowiedzi na odwołanie - piśmie z 14 sierpnia 2025 r. zamawiający oświadczył,
że uwzględnia w całości zarzuty odwołującego przedstawione w złożonym odwołaniu oraz że dokona ponownych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zgodnie z żądaniem zawartym w zarzutach i wnioskach odwołania.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt
3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu
§ 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa
w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił
w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,-
w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.
Przewodnicząca:…………………….