Wyrok KIO KIO 2976/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2976/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.09.2025
- Przewodniczący
- Beata Pakulska-Banach
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Pruszków
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2976/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie z siedzibą w Pruszków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamawiający, wykonawca, podmiotowe środki dowodowe. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 128 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 528 pkt 3, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
: W dniu 21 lipca 2025 r. zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania pocztą elektroniczną. W dniu 23 lipca 2025 roku wykonawca ADK Serwis spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Izba stwierdziła, że zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego ww. wykonawcy spełnia wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2976/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 3 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach
Protokolantka: Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 lipca 2025 r. przez wykonawcę Naprzód Catering spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodziw postępowaniu prowadzonym przez Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcyADK Serwis spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Naprzód Catering spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzikwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez ww. wykonawcę tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………….…………………
Sygn. akt: KIO 2976/25
UZASADNIENIE
Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Świadczenie usługi polegającej na całodziennym żywieniu pacjentów Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowiaim. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie”, numer referencyjny: ZP/MŁ/1/2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 29 stycznia 2025 roku, numer publikacji ogłoszenia: 63403-2025, numer wydania: Dz.U. S: 20/2025. Wartość zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.
WykonawcaNaprzód Catering spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi (dalej jako: „odwołujący”) w dniu 18 lipca 2025 roku wniósł odwołanie na zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, do której zamawiający był zobowiązany na podstawie ustawy, tj.:
1. zaniechanie wezwania wybranego wykonawcy do uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego:
a) opinii sanitarnej dotyczącej środka transportu Wykonawcy – samochodu Opel Movano;
b) opinii sanitarnej dotyczącej środka transportu Wykonawcy – samochodu Iveco Daily;
2. zaniechanie odtajnienia dokumentu złożonego przez wykonawcę ADK Serwis Sp. z o.o. – wykazu osób – podczas gdy zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa przez wykonawcę ADK Serwis Sp. z o.o. było nieskuteczne ze względu na brak wykazania, że informacja zawarta w tym dokumencie jest tajemnicą przedsiębiorstwa wykonawcy, a tym samym brak wykazania spełnienia przesłanek określonych w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1. art. 128 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wybranego wykonawcy do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia złożonych podmiotowych środków dowodowych, tj. opinii sanitarnych Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczących środków transportu – w sytuacji, gdy ze złożonych podmiotowych środków dowodowych nie wynika, że środki transportu, którymi dysponuje wykonawca ADK Serwis sp. z o.o. są zgodne z wymaganiami zamawiającego określonymi w OPZ, dlatego że z dokumentu przedłożonego przez wykonawcę wynika, że środki transportu, którymi dysponuje wykonawca spełniają wymogi sanitarne, ale wyłącznie do przewozu środków spożywczych niewymagających chłodniczych warunków przechowywania. Tymczasem zgodnie z OPZ zamawiający wymaga, by samochody transportowe zapewniały utrzymanie ciągłości chłodniczej produktów, w związku z czym z dokumentów nie wynika, że wykonawca spełnia warunek udziału w postępowaniu dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej;
2. art. 18 ust. 2 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez zaniechanie odtajnienia dokumentu złożonego przez wykonawcę ADK Serwis Sp. z o.o. – wykazu osób, podczas gdy wykonawca nie zastrzegł skutecznie, że dokument ten zawiera tajemnicę przedsiębiorstwa, a zastrzeżone dokumenty nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa.
W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
W zakresie zarzutu nr 1:
wezwanie wykonawcy ADK Serwis Sp. z o.o. do złożenia, uzupełnienia lub poprawienia podmiotowego środka dowodowego w postaci pozytywnej decyzji lub zaświadczenia lub opinii lub innego dokumentu wystawionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, zatwierdzającej środek transportu służący do celów przewozu środków spożywczych posiłków – dot. 2 środków transportu.
W zakresie zarzutu nr 2:
odtajnienie dokumentu „Wykaz osób” złożonego przez wykonawcę ADK Serwis sp. z o.o. ze względu na to, że informacja zawarta w tym dokumencie nie spełnia warunków do objęcia jej tajemnicą przedsiębiorstwa, a wykonawca ADK Serwis Sp. z o.o. nie wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:
W dniu 21 lipca 2025 r. zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania pocztą elektroniczną.
W dniu 23 lipca 2025 roku wykonawca ADK Serwis spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Izba stwierdziła, że zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego ww. wykonawcy spełnia wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
W dniu 1 września 2025 roku zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie wnosząc o jego odrzucenie w całości na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp. Na wypadek, gdyby Izba nie podzieliła stanowiska zamawiającego co do niedopuszczalności zarzutów z uwagi na ich spóźnione podniesienie, zamawiający wnosił o oddalenie odwołania w całości jako bezzasadnego. Ponadto, wnosił o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania odwoławczego.
Także w dniu 1 września 2025 roku uczestnik postępowania odwoławczego – wykonawca ADK Serwis spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przekazał Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej stanowisko pisemne wnosząc o oddalenie odwołania z uwagi na fakt, że zarzuty odwołującego są nieuzasadnione i spóźnione.
W dniu 3 września 2025 r., tj. w dniu na który został wyznaczony termin posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego - odwołujący złożyłdo Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości. Cofnięcie odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a stosownie do treści art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać aż do czasu zamknięcia rozprawy.
Stosownie zaś do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437) i nakazała zwrot na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł, stanowiącej 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: ……………….…………………