Wyrok KIO KIO 3046/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3046/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 26.10.2023
- Przewodniczący
- Anna Wojciechowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- zwrócone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina – Miasto Elbląg
- Miejscowość
- Elbląg
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3046/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina – Miasto Elbląg z siedzibą w Elbląg w trybie przetarg nieograniczony. Odwołanie zostało zwrócone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: termin na wniesienie odwołania, braki formalne odwołania, wpis od odwołania, dowód uiszczenia wpisu, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 517 ust. 1, art. 517 ust. 2, art. 518 ust. 1, art. 519 ust. 1, art. 519 ust. 4, art. 30 ust. 2, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.
Istota sprawy
W pierwszej kolejności Izba ustaliła, że do odwołania dołączono dowód uiszczenia części wpisu od odwołania w wysokości 7.500,00 zł. Izba ustaliła również, że pismem z dnia 20 października 2023 r. wezwano Odwołującego na podstawie art. 518 ust. 1 ustawy pzp „do złożenia w terminie 3 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania: dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania w wymaganej przepisami prawa kwocie właściwej dla dostaw powyżej tzw....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3046/23
POSTANOWIENIE
z dnia 26 października 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Anna Wojciechowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 października 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 października 2023 r. przez wykonawcę CT Alfa sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzinie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę – Miasto Elbląg
postanawia:
1.zwraca wniesione odwołanie.
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawcyCT Alfa sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzinie kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem części wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………………………
Sygn. akt KIO 3046/23
Uzasadnienie
Zamawiający – Gmina – Miasto Elbląg - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2022 r., poz. 1710 z późn. zm. – dalej „ustawa pzp”), pn. „Dostawa instalacja i konfiguracja specjalistycznego sprzętu informatycznego wraz z oprogramowaniem”, nr postępowania: DZP.271.58.2023.KŁ Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 sierpnia 2023 r., za numerem 2023/S 149-473476.
W dniu 16 października 2023 r. odwołanie wobec wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy B.W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą PPHU Computer-Service.pl B.W. z siedzibą w Elblągu oraz wobec zaniechania odrzucenia oferty tego Wykonawcy wniósł wykonawca CT Alfa sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzinie.
Izba ustaliła, co następuje:
W pierwszej kolejności Izba ustaliła, że do odwołania dołączono dowód uiszczenia części wpisu od odwołania w wysokości 7.500,00 zł.
Izba ustaliła również, że pismem z dnia 20 października 2023 r. wezwano Odwołującego na podstawie art. 518 ust. 1 ustawy pzp „do złożenia w terminie 3 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania: dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania w wymaganej przepisami prawa kwocie właściwej dla dostaw powyżej tzw. progów unijnych tj. 15 000 zł.” W piśmie zawarto pouczenie, że: „Odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis. W przypadku doręczenia odwołującemu wezwania wcześniej niż na 3 dni przed upływem terminu do wniesienia odwołania, odwołujący może uzupełnić dowód uiszczenia wpisu najpóźniej do upływu terminu do wniesienia odwołania. W przypadku nieusunięcia braków formalnych odwołania lub niedołączenia dowodu uiszczenia wpisu w terminie 3 dni od doręczenia wezwania, odwołanie zostanie zwrócone. Odwołanie zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.”
Termin na złożenie dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania upływał w dniu 23października 2023 r.
Pismem z dnia 20 października 2023 r. w odpowiedzi na ww. wezwanie Odwołujący wskazał: „postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego dotyczy złożone odwołanie stanowiło postępowanie w zakresie poniżej progów unijnych. Zgodnie bowiem z treścią ogłoszenia o zamówieniu z dnia 04.08.2023 r. wartość zamówienia bez VAT stanowi kwotę 300.000 zł. Tymczasem dla zamówień, których przedmiotem są dostawy wartość progu unijnego stanowi kwotę 140.000 euro, a zatem z całą pewnością kwotę ponad 600.000 zł. Przedmiotowe zamówienie nie stanowiło również zamówienia częściowego w rozumieniu przepisów pzp. Tym samym z uwagi na powyższe, w ocenie Odwołującego brak jest podstaw do uiszczania opłaty w kwocie 15.000 zł tj. jak w przypadku zamówień powyżej progów unijnych.”
W wyznaczonym terminie Odwołujący nie przedłożył dowodu uiszczenia wpisu od odwołania w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania w wymaganej wysokości.
Mając na względzie powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła:
Odwołanie podlegało zwrotowi na podstawie art. 519 ust. 1 i 4 ustawy pzp z uwagi na niezłożenie na wezwanie Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w terminie wyznaczonym: dowodu uiszczenia wpisu od odwołania w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania w wymaganej wysokości.
Na wstępie wskazania wymaga, że zgodnie z art. 517 ust. 1 ustawy pzp odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis w wymaganej wysokości. Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu wpis uiszcza się najpóźniej do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania. Stosownie zaś do art. 518 ust. 1 ustawy pzp, jeżeli odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, braku pełnomocnictwa lub braku dowodu uiszczenia wpisu w terminie, o którym mowa w art. 517 ust. 2 ustawy pzp, Prezes Izby wzywa odwołującego, pod rygorem zwrócenia odwołania, do poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania.
Dalej podnieść należy, że w niniejszej sprawie Odwołujący dołączył do odwołania dowód uiszczenia wpisu, ale w nieprawidłowej wysokości: 7 500,00 zł. Izba zauważa, że przedmiotowe postępowanie, zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia dostępną na stronie internetowej prowadzonego postępowania prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, a więc trybu właściwego dla zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne. Izba zwraca także uwagę, że ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 sierpnia 2023 r., za numerem 2023/S 149-473476, w którym w pkt II.1.5) „Szacunkowa całkowita wartość” wskazano wartość przedmiotowego zamówienia, a nie wszystkich zamówień podobnego rodzaju. Natomiast w pkt II.1.6) ogłoszenia wskazano, że przedmiotowe zamówienie nie zostało podzielone na części, co nie oznacza, że nie jest ono częścią zamówień podobnych stanowiącą przedmiot odrębnego postępowania. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 2 ustawy pzp: „W przypadku, gdy zamawiający planuje nabycie podobnych dostaw, wartością zamówienia jest łączna wartość podobnych dostaw, nawet jeżeli zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, lub dopuszcza możliwość składania ofert częściowych.” Ponadto, zgodnie z oświadczeniem Zamawiającego z dnia 19 października 2023 r. w odpowiedzi na wezwanie Prezesa Izby z dnia 18 października 2023 r.: „Łączna wartość zamówień tego samego rodzaju u Zamawiającego na dzień wszczęcia przedmiotowego postępowania przekraczała progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.).” Niewątpliwie, przedmiotem niniejszego zamówienia są dostawy, a wysokość wpisu od odwołania, wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawy o wartości równej progom unijnym, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, lub przekraczającej te progi, wynosi 15 000 złotych (§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.). Nie ulega więc wątpliwości, że Odwołujący uiścił wpis w nieprawidłowej wysokości, a kwota 7 500,00 zł stanowi wyłącznie część wymaganego wpisu.
Jak wskazano w pouczeniu w piśmie z dnia 20 października 2023 r. niezłożenie dowodu uiszczenia wpisu w wymaganej wysokości w wyznaczonym terminie skutkuje – zgodnie z treścią art. 519 ust. 1 i 4 ustawy pzp – zwrotem wniesionego odwołania w drodze postanowienia. Odwołanie zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Mając na względzie powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
Na podstawie § 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.), Izba nakazała dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem części wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ………………………