Wyrok KIO KIO 3061/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3061/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, postanowienie, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 433 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3061/23

POSTANOWIENIE

z dnia 25 października 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Beata Pakulska-Banach

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 października 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 października 2023 r. przez wykonawSTRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowiew postępowaniu prowadzonym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Warszawie reprezentowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie

przy udziale: wykonawcy Keller – Polska” Sp. z o.o. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcySTRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowiekwoty 20 000 zł 00 gr(słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 oraz 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605, ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………….…………………

Sygn. akt: KIO 3061/23

U z a s a d n i e n i e

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Warszawie reprezentowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (zwane dalej: „zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605, ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp”, na realizację zadania pn.: Wykonanie robót budowlanych dla zadania Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego ,,Góra Ropczycka” na rzece Budzisz, na terenie m. Sędziszów Małopolski, Góra Ropczycka, Zagorzyce (...)", numer referencyjny: RZ.ROZ.2710.74.2023.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 października 2023 roku, numer 2023/S 191-599352. Wartość zamówienia przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

WykonawcaSTRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie(zwany dalej „odwołującym”) w dniu 16 października 2023 r. wniósł odwołanie na niezgodną z przepisami czynność zamawiającego podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, polegającą na ustaleniu treści Specyfikacji Warunków Zamówienia, w tym projektowanych postanowień umowy w sposób naruszający przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) oraz przepisy Kodeksu cywilnego (Kc).

Odwołujący zarzucił zamawiającemu, że:

1. przerzuca on na wykonawcę ryzyko, które zgodnie z prawem powinien ponosić we własnym zakresie, przez co narusza klauzule abuzywne określone w art. 433 pkt 3 ustawy Pzp poprzez:

1) przerzucenie na wykonawcę ryzyka za przekazaną dokumentację projektową i wady projektowe, w tym ponoszenia „wszelkich kosztów dotyczących uregulowania stanu prawnego spowodowanego nieprawidłowym wyniesieniem projektu w terenie bądź na potrzeby „przebudowy” obiektu” (§ 8 ust 32 pkt 6, § 12 ust 1, § 20 ust 3 pkt d, f, j wzoru Umowy);

2) przerzucenie na wykonawcę ryzyka finansowego realizacji przedmiotu zamówienia w przedłużonym okresie trwania umowy, z uwagi na wystąpienie okoliczności od niego niezależnych, związanych z zaniechaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązań przez zamawiającego (jak wady dokumentacji projektowej) lub inne podmioty (np. opóźnienia po stronie organów administracyjnych) bądź z powodu wystąpienia zdarzeń niezależnych od wykonawcy poprzez ustanowienie w § 20 ust 3 wzoru umowy możliwości zmiany wyłącznie terminu. Zamawiający przewiduje przesłanki zmiany terminu bez możliwości zmiany wynagrodzenia m.in. w przypadkach:

a) gdy niedotrzymanie terminu wynika z braków lub wady w dokumentacji projektowej lub innych dokumentach budowy, jak również odmiennych od przyjętych w dokumentacji projektowej warunków terenowych, w tym istnienie niezinwentaryzowanych obiektów budowlanych, sieci, instalacji;

b) wystąpienia warunków geologicznych, geotechnicznych lub hydrologicznych odbiegających w sposób istotny od przyjętych w dokumentacji projektowej, rozpoznania terenu w zakresie znalezisk archeologicznych, występowania niewybuchów lub niewypałów, c) wystąpienia po stronie właściwych organów opóźnień lub zaniechań w podjęciu czynności, do podjęcia których są zobowiązane na mocy przepisów prawa, jeżeli opóźnienie takie przekroczy okres, przewidziany w przepisach prawa, w którym czynności powinny zostać podjęte i nie jest następstwem okoliczności zawinionych przez Wykonawcę,

d) jeżeli wystąpi brak możliwości wykonywania robót z powodu nie dopuszczania do ich wykonywania przez uprawniony organ lub nakazania ich wstrzymania przez uprawniony organ wskutek okoliczności niezawinionych przez Wykonawcę,

e) wystąpienia przeszkód natury prawnej, technicznej, przeszkód związanych z utratą lub przedłużeniem się finansowania inwestycji

możliwość zmiany na podstawie umowy wyłącznie terminu oznacza ze pozostałe ryzyko w tym finansowe jest przerzucone na wykonawcę i nie będzie on miał podstaw prawnych do zmiany umowy w tym zakresie.

2. ustalenie górnego limitu kar umownych w § 15 ust 10 Umowy w wysokości nie przekraczającej wartości wynagrodzenia umownego brutto co stanowi, że taki limit jest pozorny, w rzeczywistości nie stanowi żadnego limitu (ograniczenia) i oznacza możliwość naliczenia kar umownych do 100% wartości umowy.

W związku z powyższym odwołujący zarzucał zamawiającemu naruszenie:

1. art. 16 pkt 1, 2, 3, art. 433 pkt 3 ustawy Pzp w związku z art. 8 ust 1 ustawy Pzp, art. 3531 Kc w zw. z art. 647 i art. 649 Kc poprzez niezasadne i bezpodstawne przerzucenie na wykonawcę odpowiedzialności i ryzyka finansowego wskazanego w część I pkt 1 i 2 odwołania, w tym za wady dokumentacji projektowej, niedostosowanie lub niezgodności tej dokumentacji z prawem, przedłużenie czasu realizacji umowy z przyczyn nieleżących po stronie wykonawcy a zależnych od Zamawiającego lub organów administracyjnych, bądź okoliczności niezależnych od stron, podczas gdy przerzucenie takiego ryzyka na wykonawcę wyczerpuje normę klauzuli abuzywnej z art. 433 pkt 3 ustawy Pzp i stanowi wyraz nadużycia pozycji dominującej przez zamawiającego.

2. art. 16 pkt 3 ustawy Pzp i art. 436 pkt 3 ustawy Pzp w związku z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp, art. 5 Kc, art. 3531 Kc i art. 647 Kc w zw. z art. 484 § 2 Kc w zw. z art. 483 Kc i art. 473 § 1 Kc – poprzez ustalenie górnego limitu kar umownych na poziomie nieprzekraczającym wartości wynagrodzenia umownego brutto co jest limitem pozornym, zbyt wygórowanym, nadmiernym i nieproporcjonalnym, oznaczającym możliwość naliczenia kar do 100 % wartości wynagrodzenia Wykonawcy.

W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o nakazanie zamawiającemu dokonania czynności - zmiany treści SWZ i załącznika do SWZ Projektowane postanowienia umowy poprzez:

1. W zakresie wskazanym w części I pkt 1 odwołania: wyeliminowanie odpowiedzialności wykonawcy za wady i niezgodności z prawem przekazanej w Postępowaniu dokumentacji projektowej, a także wyeliminowania odpowiedzialności finansowej wykonawcy za działania i zaniechania zamawiającego, organów administracyjnych lub osób trzecich bądź odpowiedzialności za zdarzenia wpływające na zmianę terminu realizacji umowy bez zmiany możliwości wynagrodzenia i tak:

1) wykreślenie z § 8 ust. 32 pkt 6 ostatniego zdania tj. przerzucenia na Wykonawcę odpowiedzialności za „Wszystkie koszty dotyczące uregulowania stanu prawnego spowodowane nieprawidłowym wyniesieniem projektu w terenie bądź potrzeby „przebudowy” obiektu lub jego części będą obciążały Wykonawcę robót budowlanych”.

2) wskazanie, że wykonawca będzie miał uprawnienia do zmiany terminu realizacji umowy oraz wynagrodzenia także w przypadkach określonych w § 20 ust. 3 jako, że okoliczności tam wymienione nie leżą po stronie wykonawcy, są od niego niezależne a ich wystąpienie nie jest możliwe do wyszacowania i wyceny w ofercie. Ponadto okoliczności, w zakresie w jakim wynikają z przyczyn leżących wyłącznie po stronie Zamawiającego powinny obciążać, jego zgodnie z rozkładem ciężaru odpowiedzialności wynikającym z art. 433 pkt 3 ustawy Pzp.

2. W zakresie wskazanym w części I pkt 2 odwołania: ustalenie górnego limitu kar umownych w wysokości 5 % wynagrodzenia umownego tj. w wysokości kary umownej za odstąpienie od umowy z przyczyn zależnych od Wykonawcy.

W dniu 23 października 2023 roku wykonawca „Keller – Polska” Sp. z o.o. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, zgłosił swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego.

Izba stwierdziła, że przystąpienie ww. wykonawcy spełnia wymogi, o których mowa w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

W dniu 25 października 2023 r. zamawiający złożył Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, iż uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu oraz, dokona czynności w postępowaniu zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Odpowiedź na odwołanie została podpisana przez osobę upoważnioną do reprezentowania zamawiającego.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku,o którym mowa w art. 522.

Wobec uwzględnienia przez zamawiającego odwołania w całości i braku przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Izba mając na względzie treść powołanych powyżej przepisów ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) ww. rozporządzenia w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości: koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,

- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Wobec powyższego Izba orzekła o dokonaniu zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 20 000,00 zł, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Przewodniczący: ……………….………..………