Wyrok KIO KIO 3176/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3176/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 08.09.2025
- Przewodniczący
- Aleksandra Kot
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Teatr Lalka
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3176/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Teatr Lalka z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: postępowanie odwoławcze, odwołanie, zamawiający, wykonawca, uiszczony wpis. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 18 ust. 3, art. 18 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 239 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557.
Istota sprawy
odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania. W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3176/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 8 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Aleksandra Kot
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 8 września 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 lipca 2025 r. przez wykonawcę Polsound sp. z o.o. z siedzibą w Łomiankach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Teatr Lalka z siedzibą w Warszawie,
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Audio Plus sp. z o.o. z siedzibą w Łomiankach
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Polsound sp. z o.o. z siedzibą w Łomiankach kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….………………….
Sygn. akt: KIO 3176/25
Uzasadnienie
Teatr Lalka z siedzibą w Warszawie (dalej: „Zamawiający” lub „TL”) prowadzi na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pod nazwą: „Dostawa oraz montaż zestawu nagłośnienia Sceny dla Teatru Lalka” (Numer referencyjny: 02/2025, dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 18 czerwca 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00285539/01.
W dniu 28 lipca 2025 r. wykonawca Polsound sp. z o.o. z siedzibą w Łomiankach (dalej: „Odwołujący” lub „Polsound”) wniósł odwołanie wobec zaniechania dokonania przez TL czynności odtajnienia dokumentów i informacji zastrzeżonych przez wykonawcę Audio Plus sp. z o.o. z siedzibą w Łomiankach (dalej: „Audio Plus”) w formularzu cenowym oraz kartach katalogowych.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 18 ust. 3 ustawy Pzp w związku z art. 18 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w związku z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp przez zaniechanie dokonania czynności odtajnienia dokumentów i informacji zastrzeżonych przez wykonawcę Audio Plus w formularzu cenowym oraz kartach katalogowych, podczas gdy uzasadnienie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa jest ogólnikowe, gołosłowne i nieudowodnione, a przedstawione informacje nie zasługują na objęcie ich tajemnicą przedsiębiorstwa (jako wyjątku od zasady jawności postępowania).
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
1)dokonania czynności unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
2)dokonania czynności powrotu do badania i oceny ofert złożonych w Postępowaniu,
3)dokonania czynności odtajnienia zastrzeżonych przez wykonawcę Audio Plus informacji i dokumentów wskazanych w formularzu cenowym oraz kartach katalogowych.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Audio Plus sp. z o.o. z siedzibą w Łomiankach.
W dniu 1 sierpnia 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo procesowe wykonawcy Polsound, w którym Odwołujący oświadczył, że wycofuje odwołanie wniesione w przedmiotowej sprawie.
Mając na uwadze wskazane oświadczenie Izba uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodnicząca:...........................................