Wyrok KIO KIO 3500/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3500/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 22.09.2025
- Przewodniczący
- Beata Konik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Jastrzębie-Zdrój
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3500/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Jastrzębie-Zdrój Wydział Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji z siedzibą w Jastrzębie-Zdrój w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie publiczne, wykonawca, ofertę. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 1, art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 118 ust. 2, art. 118 ust. 3, art. 118 ust. 4, art. 16.
Istota sprawy
Odwołujący, tj. wykonawca Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego spółka akcyjna z siedzibą w Bielsku - Białej, 27 sierpnia 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 18 sierpnia 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3500/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 22 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego spółkę akcyjną z siedzibą w Bielsku - Białej,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Miasto Jastrzębie-Zdrój Wydział Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji z siedzibą w Jastrzębiu - Zdroju,
uczestnik po stronie Zamawiającego wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z siedzibą w Tychach, Meritum Grupa Budowlana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, W.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Obróbka i Montaż Urządzeń do Celów Sportowych” W.G. z siedzibą w Jastrzębiu – Zdroju, Elmax Żywicki spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tychach,
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego spółki akcyjnej z siedzibą w Bielsku - Białej kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 3500/25
Uzasadnienie
Odwołujący, tj.wykonawca Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego spółka akcyjna z siedzibą w Bielsku - Białej, 27 sierpnia 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 18 sierpnia 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn.„Modernizacja lodowiska JASTOR w Jastrzębiu-Zdroju w ramach zadania: „Zwiększenie efektywności energetycznej wraz z przebudową lodowiska JASTOR”, nr ref. postępowania: BZP.271.3.2025.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 19 lutego 2025 roku pod numerem 111358-2025, numer wydania Dz.U. S: 35/2025.
Do przedmiotowego postępowania przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z siedzibą w Tychach, Meritum Grupa Budowlana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, W.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Obróbka i Montaż Urządzeń do Celów Sportowych” W.G. z siedzibą w Jastrzębiu – Zdroju, Elmax Żywicki spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tychach.
Odwołujący zarzucił naruszenie:
1)art. 226 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 16 Pzp w zw. z art. 3 i 14 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji („Uznk”) poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Konsorcjum Concret pomimo, iż została ona złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji z uwagi na złożone przez tego wykonawcę nieprawdziwe informacje dotyczące spełnienia warunku udziału w Postępowaniu, o którym mowa w rozdziale 21 ust. 1 pkt 1) lit. a) Specyfikacji Warunków Zamówienia w zakresie dotyczącym wykonania budynku, który może pomieścić ponad 1200 osób;
2)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) Pzp w zw. z art. 16 Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp w zw. z art. 16 Pzp w zw. z art. 3 i 14 ust. 1 Uznk poprzez wybór jako najkorzystniejszej w Postępowaniu oferty złożonej przez Konsorcjum Concret oraz zaniechanie jej odrzucenia, mimo, iż wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunku udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, o którym mowa w rozdziale 21 ust. 1 pkt 1) lit. a) Specyfikacji Warunków Zamówienia w zakresie dotyczącymwykonania budynku, który może pomieścić ponad 1200 osób (działając w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji);
ewentualnie (tj. na wypadek, w którym Izba uznałaby, że odrzucenie oferty Konsorcjum Concret jest niezasadne):
3)art. 128 ust. 1 oraz 4 Pzp poprzez zaniechanie wezwania Konsorcjum Concret do uzupełnienia dokumentów w zakresie potwierdzającym spełnianie warunku, o którym mowa w rozdziale 21 ust. 1 pkt 1) lit. a) Specyfikacji Warunków Zamówienia w zakresie dotyczącym wykonania robót budynku, który może pomieścić ponad 1200 osób lub złożenia wyjaśnień w tym zakresie;
4)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b Pzp w związku z art. 118 ust. 2, 3 i 4 Pzp poprzez jego niezastosowanie i zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Konsorcjum Concret, pomimo iż wykonawca ten nie potwierdził spełniania warunków udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznych i zawodowych, gdyż nie wykazał realności dysponowania zasobami podmiotu trzeciego – PPUH „PROMUS RUDA ŚLĄSKA” Sp. z o.o. udostępniającego zasoby w zakresie zdolność technicznej lub zawodowej, a podmiot trzeci zamierza, wbrew jednoznacznym wymaganiom z art. 118 ust. 2 Pzp, ograniczyć swój udział w realizacji zamówienia do konsultacji/ doradztwa/ udostępnieniu wiedzy, co nie może być uznane za wykonanie robót budowlanych, do realizacji których wymagane są użyczane zdolności;
ewentualnie:
1)art. 128 ust. 1 Pzp w zw. z art. 122 Pzp poprzez jego niezastosowanie i w konsekwencji zaniechanie wezwania Konsorcjum Concret do wykazania spełnienia warunków udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej; a w konsekwencji:
2)art. 16 Pzp poprzez przeprowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości.
Odwołujący wniósł ouwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
(1) unieważnienie czynności wyboru oferty Konsorcjum Concret jako najkorzystniejszej w Postępowaniu;
(2) odrzucenie oferty złożonej przez Konsorcjum Concret na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp;
(3) odrzucenie oferty złożonej przez Konsorcjum Concret na podstawie art. art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b Pzp;
(4) ewentualnie, tj. na wypadek, w którym Izba uznałaby, że oferta Konsorcjum Concret nie podlega odrzuceniu: wezwania Konsorcjum Concret do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych (wykazu robót) w zakresie dotyczycącym maksymalnej liczby osób, które mogą przebywać w budynkach wskazanych w treści wykazu robót złożonego przez rzeczonegowykonawcę w ramach Postępowania lub wskazania nowych inwestycji na potwierdzenie spełnienia warunku, o którym mowa w rozdziale 21 ust. 1 pkt 1) lit a) SWZ;
(5) ewentualnie, tj. na wypadek, w którym Izba uznałaby, że oferta Konsorcjum Concret nie podlega odrzuceniu: wezwania Konsorcjum Concret do uzupełnienia zobowiązania podmiotu trzeciego lub wykazania spełnienia warunku udziału w Postępowaniu, o którym mowa w rozdziale 21 ust. 1 pkt 1) lit. a) SWZ w sposób samodzielny;
(6) powtórzenie czynności badania i oceny ofert;
(7) podjęcie dalszych czynności w Postępowaniu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami z pominięciem oferty złożonej przez Konsorcjum Concret.
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
Przewodnicząca:…………………… ..........