Wyrok KIO KIO 3553/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3553/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich z siedzibą w Piekary Śląskie w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: unieważnienie postępowania, zamawiający, odwołanie, postępowanie odwoławcze, oferta najkorzystniejsza. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 505 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 255 pkt 6, art. 263 ust. 1, art. 260 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 253, art. 522 ust. 1, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

de facto uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Zarzut nr 4 jest bowiem zarzutem akcesoryjnym z pozostałymi zarzutami. Unieważnienie czynności unieważnienia postępowania prowadzi bowiem w konsekwencji do kontynuowania przez Zamawiającego badania i oceny ofert. Zamawiający wskazał, że nie może potwierdzić, że oferta Odwołującego jest ofertą najkorzystniejszą bez wezwania go do uzupełnienia dokumentów w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt:KIO 3553/23

POSTANOWIENIE

z dnia 11 grudnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Monika Banaszkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 11 grudnia 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 listopada 2023 r. przez wykonawcę TIMKO sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. D.J. w Piekarach Śląskich

orzeka:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego tj. TIMKO sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodnicząca: …………………………

Sygn. akt:KIO 3553/23

....

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. D.J. w Piekarach Śląskich – prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz.1605 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”), postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Zakup RTG z ramieniem C dla potrzeb Zespołu Sal Operacyjnych Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich” (numer sprawy ZP.270-55/2023). Wartość zamówienia przekracza progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 19 września 2023 r. pod numerem nr 2023/S 180-563184.

W dniu 27 listopada 2023 r. wykonawca TIMKO sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wniósł na podstawie art. 513 pkt 1 i 2 w zw. z art. 505 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie od czynności i zaniechań Zamawiającego, w tym m.in. od:

- nieuprawnionego unieważnienia Postępowania (co doprowadziło do nieuzasadnionego zaniechania badania przez Zamawiającego oferty Odwołującego i zaniechania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu),

- wadliwego uzasadnienia unieważnienia Postępowania.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp poprzez naruszenie zasady nakazującej prowadzenie postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców oraz w sposób przejrzysty i proporcjonalny, a także naruszenie innych pozostających w związku z art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp przepisów, tj.:

1. art. 255 pkt 6 ustawy Pzp poprzez niewłaściwe zastosowanie tego przepisu polegające na niezasadnym unieważnieniu Postępowania w sytuacji, gdy nie zaistniały podstawy do unieważnienia Postępowania określone w art. 255 pkt 6, tj. Postępowanie nie jest obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, co doprowadziło do nieuzasadnionego zaniechania badania przez Zamawiającego oferty Odwołującego w Postępowaniu,

2. art. 263 ust. 1 ustawy Pzp poprzez niewłaściwe zastosowanie tego przepisu polegające na niezasadnym unieważnieniu Postępowania w sytuacji, gdy nie zaistniały podstawy do unieważnienia Postępowania określone w art. 263 ust. 1 ustawy Pzp, tj. wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, nie uchylał się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, a także nie doszło do sytuacji, w której wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, nie wniósł zabezpieczenia należytego wykonania umowy

3. art. 260 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wykazania w uzasadnieniu faktycznym i prawnym informacji o unieważnieniu Postępowania z dnia 16 listopada 2023 r. spełnienia wszystkich przesłanek uprawniających Zamawiającego do unieważnienia Postępowania, co doprowadziło do stanu, w którym Odwołujący nie ma informacji o okolicznościach, z powodu których Zamawiający unieważnił Postępowanie,

4. art. 239 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 253 ustawy Pzp poprzez zaniechanie dokonania czynności polegającej na wyborze oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu i zaniechanie przekazania informacji o powyższym, pomimo, że oferta Odwołującego jest ofertą najkorzystniejszą w świetle kryteriów oceny ofert określonych w SWZ, spośród ofert złożonych w Postępowaniu, a nie podlegających odrzuceniu

oraz innych przepisów wskazanych w treści uzasadnienia.

Mając na uwadze powyższe Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania, albowiem ww. naruszenia mają istotny wpływ na wynik Postępowania, a konsekwencji Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu:

a. unieważnienia czynności unieważnienia Postępowania,

b. kontynuowania czynności badania i oceny ofert – oferty Odwołującego, a w jej konsekwencji dokonania czynności wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego lub Odwołującego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.

W dniu 4 grudnia 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź na odwołanie zawierająca oświadczenie Zamawiającego, że uwzględnia część zarzutów przedstawionych w odwołaniu z dnia 27 listopada 2023r. i tym samym unieważnia czynność unieważnienia postępowania, spełniając żądanie Odwołującego w części wskazanej w punkcie 2 lit a) odwołania. W pozostałym zakresie zarzutów przedstawionych w odwołaniu Zamawiający nie uwzględnia i tym samym nie spełnia żądania wskazanego w punkcie 2 lit. b) odwołania.

W przedmiotowej sprawie Zamawiający w ocenie Izby de facto uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Zarzut nr 4 jest bowiem zarzutem akcesoryjnym z pozostałymi zarzutami. Unieważnienie czynności unieważnienia postępowania prowadzi bowiem w konsekwencji do kontynuowania przez Zamawiającego badania i oceny ofert. Zamawiający wskazał, że nie może potwierdzić, że oferta Odwołującego jest ofertą najkorzystniejszą bez wezwania go do uzupełnienia dokumentów w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp. Należy zauważyć, że Izba nie może nakazać Zamawiającemu dokonania czynności wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

Mając na uwadze powyższe należało uznać, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, zaś przystąpienia do postępowania po stronie zamawiającego nie wniósł żaden wykonawca.

Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca: …………………………