Wyrok KIO KIO 3595/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3595/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Dom Pomocy Społecznej „SENIOR” w Różance. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta najkorzystniejsza, umorzenie postępowania odwoławczego, zamawiający, naruszenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 204 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 17 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 253 ust. 1 pkt 2, art. 505 ust. 1, art. 528, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 553.

Istota sprawy

Izba stwierdziła istnienie materialnoprawnych przesłanek do wniesienia odwołania, o których mowa w art. 505 ust. 1 ustawy PZP. Izba nie stwierdziła istnienia podstaw do odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy PZP. Izba ustaliła, zgodnie z oświadczeniem Zamawiającego, że kopia odwołania została przekazana wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w dniu 30.11.2023 r. w sposób elektroniczny....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3595/23

POSTANOWIENIE

z dnia 13 grudnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:  Rafał Malinowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 grudnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 listopada 2023 r. przez wykonawcę Lubelska Spółdzielnia Usług Mleczarskich w Lublinie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Dom Pomocy Społecznej „SENIOR” w Różance

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych, zero groszy) tytułem kwoty uiszczonego wpisu od odwołania na rzecz wykonawcy Lubelska Spółdzielnia Usług Mleczarskich w Lublinie.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ………………………….

Sygn. akt KIO 3595/23

UZASADNIENIE

Dom Pomocy Społecznej „SENIOR” w Różance, dalej jako: „Zamawiający” – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o przepisu ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605), dalej jako: „ustawa PZP”, którego przedmiotem jestzakup i dostawa mleka oraz nabiału na potrzeby Domu Pomocy Społecznej "Senior" w Różance w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r., numer: DAG.4.2023.

Wartość zamówienia jest niższa od kwot progów unijnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy PZP.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 25 października 2023 r. pod numerem2023/BZP 00461555.

Dnia 29 listopada 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wpłynęło odwołanie wykonawcy Lubelska Spółdzielnia Usług Mleczarskich w Lublinie, dalej jako: Odwołujący”, wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, tj. wobec odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP, wyboru oferty najkorzystniejszej oraz zaniechania wyboru oferty Odwołującego.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP poprzez odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego w sytuacji gdy nie zaistniała przesłanka do odrzucenia na podstawie ww. przepisu i bezzasadne uznanie, że oferta złożona przez Odwołującego zawiera błąd w obliczeniu ceny jednostkowej poprzez przyjęcie niewłaściwych danych do jej obliczenia;

2.art. 204 ust. 1 ustawy PZP w związku z art. 239 ust. 1 ustawy PZP poprzez zaniechanie dokonania wyboru oferty Odwołującego, chociaż oferta ta jest ofertą najkorzystniejszą spośród ofert niepodlegających odrzuceniu;

3.art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy PZP poprzez uznanie oferty Spółdzielni Mleczarskiej BIELUCH w Chełmie, ul. Chemiczna 4, 22-200 Chełm za ofertę najkorzystniejszą, podczas gdy w rzeczywistości oferta ta nie jest ofertą najkorzystniejszą, a w konsekwencji udzielenia zamówienia wykonawcy wybranemu niezgodnie z przepisami ustawy PZP;

4.podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych, tj. zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców wyrażonej w art. 16 pkt. 1, 2 i 3 ustawy PZP;

5.art. 253 ust. 1 pkt 2 ustawy PZP poprzez lakoniczne sporządzenie uzasadnienia faktycznego nie odnoszącego się do podstawy prawnej odrzucenia oferty Odwołującego.

Wobec postawionych zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:

- unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego;

- unieważnienie decyzji o wyborze oferty najkorzystniejszej;

- powtórzenie czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego jako ważnej, niepodlegającej odrzuceniu i najkorzystniejszej.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba stwierdziła istnienie materialnoprawnych przesłanek do wniesienia odwołania, o których mowa w art. 505 ust. 1 ustawy PZP. Izba nie stwierdziła istnienia podstaw do odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy PZP.

Izba ustaliła, zgodnie z oświadczeniem Zamawiającego, że kopia odwołania została przekazana wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w dniu 30.11.2023 r. w sposób elektroniczny.

Nie nastąpiło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego.

Pismem z dnia 11 grudnia 2023 r. Zamawiający oświadczył, że uwzględnia wniesione odwołanie w całości.

Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła, co następuje.

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia jakichkolwiek przystąpień, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy PZP. Przepis ten stanowi, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 1 ustawy PZP umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 ustawy PZP.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437 ze zmianami), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący:………………………………