Wyrok KIO KIO 3628/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3628/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.12.2023
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3628/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zakład Usług Społecznych z siedzibą w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie, zwrot, wykłuczenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 16 pkt 3), art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3628/23
POSTANOWIENIE
z dnia 18 grudnia 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników w dniu 18 grudnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 grudnia 2023 r. przez wykonawcę CSPM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zakład Usług Społecznych z siedzibą w Warszawie
przy udziale:
A. wykonawcy Advatech Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiuzgłaszającegoprzystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,
B.wykonawcy Cloudware Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawiezgłaszającegoprzystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego - CSPM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………………………….………
Sygn. akt: KIO 3628/23
U z a s a d n i e n i e
ZamawiającyZakład Usług Społecznych z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Zakup macierzy dyskowych na platformę MF z możliwością rozbudowy do systemów otwartych” (nr postępowania: 993200.271.45.2023).Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 20 października 2023 r. pod numerem 2023/S 203-639413. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 4 grudnia 2023 r. wykonawca CSPM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”), wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia, kwestionując dokonaną w dniu 22 listopada 2023 r. modyfikację nr 1 opisu przedmiotu zamówienia, polegającą na dodaniu w treści pkt 6 Rozdziału 2 OPZ (Załącznik nr 11 do SWZ) dodatkowego wymagania o brzmieniu: „Wymagane jest zastosowanie konfiguracji RAID6, w której liczba dysków parzystości stanowi co najmniej 20% dysków w grupie RAID.”, co ogranicza konkurencję oraz jest nieproporcjonalne do wartości przedmiotu zamówienia i jego celu, a w związku z tym stanowi naruszenie przepisów art. 99 ust. 1, 2 i 4 ustawy w zw. z art. 16 pkt 1), 2), 3) ustawy Pzp. Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu usunięcia z OPZ ww. wymagania lub dokonanie innej modyfikacji, która pozwoli na zaoferowanie macierzy w konfiguracji 14D+2P.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpienie zgłosili wykonawcy Advatech Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiuoraz Cloudware Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. Izba stwierdziła skuteczność ww. przystąpień.
Odwołujący w dniu 15 grudnia 2023 r. złożył pismo, w którym oświadczył, iż wycofuje wniesione odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesienie odwołania do Izby.
Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ……………………………….………