Wyrok KIO KIO 3687/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3687/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 30.09.2025
- Przewodniczący
- Monika Kawa-Ogorzałek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Radom
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3687/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu z siedzibą w Radom w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie publiczne, warunki udziału w postępowaniu, dokumenty postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 134 ust. 1 pkt 8), art. 116 ust. 1, art. 116 ust. 2, art. 112 ust. 1, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 3), art. 99, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....
Treść dokumentu
Pobierz PDFKIO 3687/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 30 września 2025 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:M.K.
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 30 września 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
1 września 2025 r. przez wykonawcę UpWare Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze,
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………….
KIO 3687/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024r., poz. 1320; dalej: Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: „Świadczenie usługi zabezpieczenia dostępu do stron internetowych (ochrony WebProxy)”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane pod numerem OJ S 158/2025 20/08/2025.
W dniu 1 września 2025r. wykonawca UpWare Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 134 ust. 1 pkt 8) w zw. z art. 116 ust. 1 i ust. 2 w zw. z art. 112 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) Pzp poprzez sformułowanie warunków udziału w postępowaniu dotyczących zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie dysponowania doświadczeniem na zasadach opisanych w punkcie 8.2.4. ppkt 1) Rozdziału 1 (Tom I SWZ) i Punkt 5.1.9 Ogłoszenia w zakresie wykazania, że Wykonawca, w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał co najmniej jedną usługę polegającą na wdrożeniu i świadczeniu usługi zapewniającej kontrolę dostępu do sieci internetowej, o wartości co najmniej 3 000 000,00 zł brutto;
2. art. 99 w zw. z art. 16 Pzp poprzez sformułowanie wymogu opracowania i dostarczenia Projektu Technicznego Wdrożenia, zgodnie z wymaganiami opisanymi w Rozdz. III Załącznika nr 1 do Umowy w terminie 5 dni od dnia zawarcia Umowy oraz Wdrożenie usługi i wykonanie całości prac związanych z jej uruchomieniem (w tym również wspomnianego powyżej projektu
technicznego) w terminie Wdrożenia Usługi, nie dłuższym niż 30 dni od dnia zawarcia Umowy
– punkt 7 Rozdziału 1(Tom I SWZ), Punkt III.1. Opisu przedmiotu zamówienia (Tom III SWZ) oraz § 2 ust. 1 pkt. 1) i 2) Projektowanych Postanowień Umowy (Tom II SWZ)
3. art. 99 ust 1 i 4 w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia, w tym w Opisie Przedmiotu, w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, za pomocą niedostatecznie dokładnych i jednoznacznych określeń – punkt II. ppkt 4), 5), 6), 8), 29) i 35) Opisu Przedmiotu Zamówienia (Tom III SWZ).
Odwołujący w oparciu tak sformułowane zarzuty wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o nakazanie Zamawiającemu zmiany dokumentów postępowania sposób określony w uzasadnieniu odwołania.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
W dniu 25 września 2025 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca: ………………………….