Wyrok KIO KIO 3832/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3832/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamawiający, zwrot odwołania, termin składania ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 2, art. 436 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 3531, art. 5 K.C., art. 8 ust. 1.

Istota sprawy

Izba stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) – oznacza, że postępowanie odwoławcze należy umorzyć. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 3832/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 2 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący:Michał Pawłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 2 października 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 września 2025 r. przez wykonawcę ERBUD INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jasionce w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ERBUD INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Jasionce kwoty 18 000 zł 00 gr (osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ......................................................

Sygn. akt KIO 3832/25

Uzasadnienie

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie, zwany dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na„rozbudowę i przebudowę SP ZOZ MSWiA w Krakowie − Dobudowa Budynku Diagnostyczno-Zabiegowego „D” w formule zaprojektuj i wybuduj”.

Ogłoszenie o przedmiotowym zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 5 sierpnia 2025 r., pod nr 2025/S 148-513015.

W dniu 10 września 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca ERBUD INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jasionce, zwany dalej „Odwołującym”, wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy PZP oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (dalej jako „K.C.”) czynności i zaniechań czynności Zamawiającego polegających na ustaleniu treści SWZ, treści ogłoszenia zmieniającego ogłoszenie o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia dotyczącego postępowania ostatecznie zmienionej przez Zamawiającego w dniu 3 września 2025 r., a także wzoru umowy, w sposób naruszający przepisy ustawy PZP oraz K.C., tj.:

− zmiany warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej opisanego w rozdziale VI pkt 2 lit. d sekcja A SWZ poprzez skrócenie z 10 lat do 5 lat okresu (przed upływem terminu składania ofert), w którym wykonawca ubiegający się o realizację przedmiotowego zamówienia wykonał realizację referencyjną spełniającą parametry wskazane w tym postanowieniu SWZ,

− wprowadzenia dodatkowego opisu kryteriów i sposobu oceny ofert, w postaci kryterium – rodzaj: Jakość, Nazwa: Identyfikacja zagrożeń podczas realizacji zamówienia oraz wagi tego kryterium,

− określenia zbyt krótkiego terminu na złożenie ofert w postępowaniu w stosunku do wyznaczonego w dniu 9 września 2025 r. dodatkowego terminu wizji lokalnej,

− zaniechania wydłużenia terminu zakończenia i rozliczenia prac składających się na zamówienie objęte postępowaniem ustalonego na dzień 30 czerwca 2026 r., pomimo wydłużenia terminu składania ofert.

Zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:

1) art. 112 ust. 1 w zw. z art. 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy PZP – w odniesieniu do czynności zmiany warunku zdolności technicznej lub zawodowej udziału w postępowaniu opisanej w rozdziale VI pkt 2 lit. d sekcja A SWZ poprzez skrócenie z 10 lat do 5 lat okresu (przed upływem terminu składania ofert), w którym wykonawca ubiegający się o realizację przedmiotowego zamówienia wykonał realizację referencyjną spełniającą parametry wskazane w tym postanowieniu SWZ,

2) art. 241 ust. 1 i 2 ustawy PZP w zw. z art. 16 ustawy PZP – poprzez opisanie kryteriów i sposobu oceny ofert w sposób nadmierny i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia – w odniesieniu do czynności ukształtowania w treści ogłoszenia zmieniającego ogłoszenie wszczynające postępowanie o udzielenie zamówienia i w treści SWZ (zmienionych ostatecznie w dniu 3 września 2025 r.) kryteriów i sposobu oceny ofert w postaci: Kryterium - rodzaj: Jakość, Nazwa: Identyfikacja zagrożeń podczas realizacji zamówienia,

3) 16 pkt 1 i 3 ustawy PZP – w odniesieniu do określenia zbyt krótkiego terminu na złożenie ofert w postępowaniu w stosunku do wyznaczonego w dniu 9 września 2025 r. dodatkowego terminu wizji lokalnej,

4) art. 436 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 16 pkt 1 i 3 ustawy PZP w zw. z art. 3531 oraz art. 5 K.C. w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy PZP – w odniesieniu do zaniechania wydłużenia terminu zakończenia i rozliczenia prac (wskazanego w § 4 ust. 4 projektu umowy) składających się na zamówienie objęte postępowaniem ustalonego na dzień 30 czerwca 2026 r.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ w sposób wskazany w uzasadnieniu wniesionego odwołania.

Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego na jego rzecz kosztów postępowania odwoławczego, w tym kwoty zapłaconej tytułem wpisu od odwołania oraz wynagrodzenia pełnomocnika na podstawie przedłożonej faktury VAT.

Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 września 2025 r. wynika, że Zamawiający udostępnił kopię odwołania na stronie internetowej prowadzonego postępowania w dniu 16 września 2025 r.

W ustawowym terminie żaden z wykonawców nie zgłosił swojego przystąpienia do postępowania odwoławczego – ani po stronie Zamawiającego, ani po stronie Odwołującego.

Następnie w dniu 30 września 2025 r. Odwołujący złożył pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie w całości.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Izba stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) – oznacza, że postępowanie odwoławcze należy umorzyć.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania(Dz. U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzekła o dokonaniu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu zwrotu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, tj. kwoty 18 000 zł 00 gr.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: .....................................................