Wyrok KIO KIO 404/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 404/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.02.2025
- Przewodniczący
- Przemysław Dzierzędzki
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Komenda Główną Policji
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- umowa ramowa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 404/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lutego 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Główną Policji z siedzibą w Warszawa w trybie umowa ramowa. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie, zmiana treści oferty, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 3), art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2.
Istota sprawy
Wobec modyfikacji postanowień SWZ zaskarżonych odwołaniem rozpoznawanie odwołania częściowo stało się zbędne, co nie było sporne między stronami. W pozostałym zakresie odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy . Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Stosownie do art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 404/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 24 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Przemysław Dzierzędzki
Protokolant: Mikołaj Kraska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 lutego 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 lutego 2025 r. przez wykonawcę Axians IT Solutions Poland sp. z o.o.w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Główną Policji w Warszawie
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Axians IT Solutions Poland sp. z o.o. w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………….…………
Sygn. akt: KIO 404/25
U z a s a d n i e n i e
Komenda Główna Policji w Warszawie, zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp”, którego przedmiotem jest zawarcie umowy ramowej na dostawę urządzeń pełniących rolę Mobilnych Terminali Noszonych oraz licencji MDM.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 16 lipca 2024 r., Dz.U. S: 137/2024, nr 426874-2024.
Wobec czynności i zaniechań zamawiającego w ww. postępowaniu 3 lutego 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wniósł odwołanie wykonawca Axians IT Solutions Poland sp. z o.o. w Warszawie, zwany dalej „odwołującym”.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie art. 99 ust. 1, 4, 5 i 6 w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, nieproporcjonalny, naruszający zasadę zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
Odwołujący w ust. 3 w pkt 3.2. odwołania wniósł o nakazanie zamawiającemu dokonania następujących zmian w treści dokumentacji zamówienia:
a) zmiany treści załącznika nr 3 do umowy wykonawczej przez wskazanie, że postanowienia warunków gwarancyjnych oprogramowania (system) MDM mają zastosowanie także w przypadku oferowania podstawowego / referencyjnego produktu;
b) niezależnie od powyższego – zmiany lub usunięcia ust. 2 i ust. 5 załącznika nr 3 do umowy wykonawczej;
c) zmiany treści §12 umowy wykonawczej przez jednoznaczne wskazanie, że przeniesienie praw do dokumentacji dotyczy wyłącznie dokumentacji dedykowanej, wytworzonej specjalnie na rzecz zamawiającego, a nie całej standardowej dokumentacji producenta oprogramowania, ewentualnie – że w tym zakresie zamawiającemu wystarczy licencja.
Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył m.in., że:
1) w odniesieniu do zarzutu z ust. 3 pkt 3.2 ppkt a odwołania dokonał zmiany treści SWZ przez usunięcie przypisu 21 z umowy wykonawczej (zmiana z dnia 13.02.2025 dokonana pismem FZF-928/25),
2) w odniesieniu do zarzutu z ust. 3 pkt 3.2. ppkt c odwołania dokonał zmiany treści SWZ przez modyfikację zapisu § 12 ust. 1 umowy wykonawczej w następujący sposób: „Wykonawca oświadcza, że do wytworzonej na potrzeby tego projektu dokumentacji, będącej utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przysługują mu wyłączne i nieograniczone autorskie prawa majątkowe i nie są one obciążone jakimikolwiek roszczeniami i prawami osób trzecich.” (zmiana z dnia 13.02.2025 dokonana pismem FZF-928/25).
Odwołujący w piśmie procesowym z 21 lutego 2025 r. oświadczył, że wskutek modyfikacji SWZ zarzuty z ust. 3 pkt 3.2 ppkt a i c odwołania stały się bezprzedmiotowe i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego w tym zakresie, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, w związku ze zmianą w dokumentacji wprowadzoną przez zamawiającego. Na posiedzeniu izby w dniu 24 lutego 2025 r. zamawiający poparł ww. wniosek odwołującego.
Odwołujący w piśmie procesowym z 21 lutego 2025 r. oświadczył, że wycofuje odwołanie w zakresie zarzutu z ust. 3 pkt 3.2 ppkt b odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Wobec modyfikacji postanowień SWZ zaskarżonych odwołaniem rozpoznawanie odwołania częściowo stało się zbędne, co nie było sporne między stronami. W pozostałym zakresie odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. art. 520 ust. 1 ustawy Pzp i art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba, kierując się wynikiem postępowania odwoławczego, stosując odpowiednio przepis § 9 ust. 2 w zw. § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego oraz zwrócić odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ………….…………