Wyrok KIO KIO 4065/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4065/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Polskie Porty Lotnicze Spółka Akcyjna. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego, zamawiający, kosztów postępowania odwoławczego, termin składania ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 137 ust. 1, art. 137 ust. 4, art. 137 ust. 5, art. 222 pkt 1, art. 222 pkt 2, art. 74 ust. 2 pkt 1, art. 525 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 Pzp)....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 4065/25

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 13 listopada 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 września 2025 r. przez wykonawcę GRAPH’IT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Stępińskiej 22/30 lok 424 (00-739 Warszawa)w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Polskie Porty Lotnicze Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 1 (00-906 Warszawa)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy GRAPH’IT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………

Sygn. akt KIO 4065/25

UZASADNIENIE

Polskie Porty Lotnicze Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (zwane dalej: „Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanieniezbędnych decyzji administracyjnych dla budowy parkingu wielopoziomowego i Dworca Autobusowegow lokalizacji części aktualnych parkingów P3/P4 na Lotnisku Chopina w Warszawie” wewnętrzny identyfikator 211/PN/ZP/TL/25 (zwane dalej: „postępowaniem”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 12 sierpnia 2025 r., pod numerem publikacji 526922 - 2025. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620) (zwanej dalej: „Pzp” lub „ustawą Pzp”).

W dniu 24 września 2025 r. wykonawca GRAPH’IT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie od:

1.czynności zmiany terminu składania ofert w dniu 23.09.2023 r. o godz. 11:33 na dzień 29.09. godz. 10:00 pomimo tego, że termin składania ofert upłynął już w dniu 23.09.2023 r. o godz. 10:00, a zatem brak było możliwości dokonania zmiany terminu składania ofert;

2.zaniechania przez Zamawiającego czynności przekazania Odwołującemu informacji z otwarcia ofert oraz kopii złożonych ofert pomimo tego, że upłynął termin składania ofert i złożone oferty są jawne.

We wniesionym środku zaskarżenia Odwołujący postawił Zamawiającemu następujące zarzuty naruszenia:

1.art. 137 ust. 1, 4 i 5 w zw. art. 16 pkt 1) i 2) ustawy Pzp poprzez czynność zmiany terminu składania ofert w dniu 23.09.2023 r. o godz. 11:33 na dzień 29.09. godz. 10:00 pomimo tego, że termin składania ofert upłynął już w dniu 23.09.2023 r. o godz. 10:00, a zatem brak było możliwości dokonania zmiany terminu składania ofert;

2.art. 222 pkt 1) i 2) oraz art. 74 ust. 2 pkt 1) ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności przekazania Odwołującemu informacji z otwarcia ofert oraz kopii złożonych ofert pomimo tego, że upłynął termin składania ofert i złożone oferty są jawne.

W związku z powyższymi zarzutami Odwołujący wniósł o uwzględnienie o odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienie czynności zmiany terminu składania ofert z dnia 23.09.2023 r. o godz. 11:33 na dzień 29.09. godz. 10:00;

2.przekazanie Odwołującemu informacji z otwarcia ofert oraz kopii złożonych ofert.

Ponadto, Odwołujący wnosi o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przewidzianych przepisami prawa.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

W dniu 03 listopada 2025 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania w całości jako bezzasadnego.

W dniu 05 listopada 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo od Odwołującego, w którym to piśmie Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w całości i w konsekwencji wnosi o umorzenie postepowania odwoławczego. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 Pzp). Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.

Tym samym Izba, zgodnie z art. 568 pkt 1 w związku z art. 520 ust. 1 Pzp, postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 15 000 zł 00 gr.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.

      Przewodnicząca: …………………………