Wyrok KIO KIO 4121/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4121/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 14.10.2025
- Przewodniczący
- Michał Pawłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Czernichów
- Miejscowość
- Czernichów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4121/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Czernichów z siedzibą w Czernichów w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, Zamawiający, wykonawca, oferta. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 576.
Istota sprawy
Zgodnie z regulacją art. 522 ust. 1 ustawy PZP „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 4121/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 14 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza– w składzie:
Przewodniczący:Michał Pawłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 14 października 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 września 2025 r. przez wykonawcę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Z.F. Zakład Budowlano-Inżynieryjny z siedzibą w Przeciszowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Czernichów
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Z.F. Zakład Budowlano-Inżynieryjny z siedzibą w Przeciszowie kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej równowartość uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ......................................................
Sygn. akt KIO 4121/25
Uzasadnienie
Gmina Czernichów, zwana dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy PZP postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na„rozbudowę zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej” realizowaną w ramach projektu „Ochrona zasobów naturalnych (zlewni) rzeki Wisły na terenie gminy Czernichów”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
z dnia 24 lipca 2025 r., pod numerem 2025/BZP 00344829/01.
W dniu 29 września 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Z.F. Zakład Budowlano-Inżynieryjny z siedzibą w Przeciszowie, zwany dalej „Odwołującym” lub „wykonawcą Zdzisławem Flejtuchem”, wniósł odwołanie na niezgodną z przepisami ustawy PZP czynność Zamawiającego podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz na zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, do której Zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy PZP, tj.:
1) czynność wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą R.Ś. Ino-Kop z siedzibą w Świnnej Porębie (zwanego dalej „wykonawcą R.Ś.”),
2) czynność uznania, że część wyjaśnień rażąco niskiej ceny przedstawionych przez wykonawcę R.Ś. została skutecznie zastrzeżona jako tajemnica przedsiębiorstwa, a w konsekwencji zaniechanie czynności udostępnienia tych dokumentów Odwołującemu.
Czynnościom i zaniechaniom czynności przez Zamawiającego Odwołujący postawił zarzut naruszenia art. 74. ust. 1 i 2 ustawy PZP w zw. z art. 18 ust. 3 ustawy PZP poprzez zaniechanie czynności udostępnienia Odwołującemu części wyjaśnień rażąco niskiej ceny przedstawionych przez wykonawcę R.Ś., podczas gdy wykonawca ten nie wykazał, że informacje te stanowią tajemnicę jego przedsiębiorstwa, w związku z czym Zamawiający zobowiązany był udostępnić dokumenty Odwołującemu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
1) unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
2) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym udostępnienia Odwołującemu pełnej treści wyjaśnień zaoferowanej ceny złożonych przez wykonawcę R.Ś.,
Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego na jego rzecz kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów poniesionych z tytułu wpisu od odwołania, jak również kwoty wskazanej przez Odwołującego na rozprawie według przedłożonych na niej dokumentów.
W dniu 6 października 2025 r. Zamawiający wniósł pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Zamawiający oświadczył ponadto, że zgodnie z regulacją art. 522 ust. 1 zdanie drugie ustawy PZP unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej i odtajni dokumenty złożone przez wykonawcę R.Ś. w wyjaśnieniach rażąco niskiej ceny, które zostały zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa, udostępni je Odwołującemu i dokona ponownego badania i oceny ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniami zawartymi w odwołaniu. Zamawiający dodał, że do postępowania odwoławczego nie przystąpił po stronie Zamawiającego żaden wykonawca, w związku z czym Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego. Zamawiający zaznaczył, że wezwanie do przystąpienia do postępowania odwoławczego wystosował do każdego z wykonawców biorących udział w postępowaniu.
Izba stwierdziła, że rzeczywiście do dnia wydania postanowienia na posiedzeniu niejawnym do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden z wykonawców – ani po stronie Zamawiającego, ani po stronie Odwołującego.
Izba ustaliła ponadto, że w dniu 14 października 2025 r. Zamawiający ponownie dokonał czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu, za którą ponownie w zakresie wszystkich trzech zadań uznał ofertę złożoną przez wykonawcę R.Ś..
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Zgodnie z regulacją art. 522 ust. 1 ustawy PZP „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.
Wobec ustalenia, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przez wykonawcę Z.F., natomiast po stronie Zamawiającego nie przystąpił w terminie do postępowania odwoławczego żaden z wykonawców biorących udział w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zmaterializowały się przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie regulacji art. 522 ust. 1 ustawy PZP w zw. z art. 568 pkt 3 ustawy PZP.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku tego postępowania na podstawie regulacji art. 574-576 ustawy PZP oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a w zw. z § 5 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Zważywszy na umorzenie tego postępowania odwoławczego Izba nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę 10 000 zł 00 gr z tytułu uiszczonego wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: .....................................................