Wyrok KIO KIO 4353/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4353/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.11.2025
- Przewodniczący
- Ewa Sikorska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Zgierz
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4353/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miasto Zgierz w Zgierzu z siedzibą w Zgierz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, zamawiający, wykonawca, kara umowna. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 439 ust. 1, art. 439 ust. 2 pkt 1, art. 439 ust. 2 pkt 3, art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 433 pkt 2, art. 431, art. 436 pkt 3, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 135 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 135 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołanie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p. oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Dlatego też postanowiono jak w sentencji. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4353/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 3 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Ewa Sikorska
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 3 listopada 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 października 2025 r. przez wykonawcę Remondis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego –Gminę Miasto Zgierz w Zgierzu
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz: wykonawcy Remondis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………….…….
Sygn. akt: KIO 4353/25
Uzasadnienie
Zamawiający – Gmina Miasto Zgierz w Zgierzu – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasta Zgierz.
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej ustawą P.z.p.
W dniu 11 października 2025 r. wykonawca Remondis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia opublikowanych w dniu 3 października 2025 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu:
1. wprowadzenie do wzoru umowy niejasnych oraz naruszających zasadę ekwiwalentności świadczeń postanowień dotyczących zasad zmiany wysokości stawek jednostkowych i wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku wprowadzenia zmian w zakresie przedmiotu umowy czym zamawiający naruszył art. 439 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 3 oraz art. 16 pkt 1 ustawy P.z.p. w zw. z art. 3531 K.c. w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy P.z.p.;
2. nałożenie na wykonawcę obowiązków dotyczących osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu, podczas gdy wykonawca nie ma wyłącznego wpływu na osiągnięcie tych poziomów czym zamawiający naruszył art. 99 ust. 1 ustawy P.z.p. w zw. z art. 3531, art. 354, art. 473, art. 471 i art. 483 K.c. w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy P.z.p.;
3. uregulowanie postanowień umownych w zakresie konsekwencji nieosiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu w sposób rażąco nieproporcjonalny, przerzucenie niemal wszystkich ryzyk w tym zakresie na wykonawcę, czym zamawiający naruszył art. 433 pkt 2 w zw. z art. 431 ustawy P.z.p.;
4. wprowadzenie we wzorze umowy sankcji w postaci kary umownej dla wykonawcy za każde naruszenie jakichkolwiek obowiązków umownych (§ 4 ust. 1 pkt 15 wzoru umowy stanowiącego załącznik nr 2 do SWZ), sprzeciwiającej się właściwości (naturze) przedmiotowego stosunku prawnego, zasadzie proporcjonalności oraz zasadzie równości stron stosunku cywilnoprawnego, czym zamawiający naruszył art. 16 pkt 1 ustawy P.z.p. w zw. z art. 3531 K.c. w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy P.z.p.;
5. wprowadzenie we wzorze umowy sankcji w postaci kary umownej dla wykonawcy w wysokości 100,00 zł za każdy dzień zwłoki w wykonaniu usługi dodatkowej w ramach opcji, z tym, że bieg terminu wykonania usługi będzie rozpoczynał się w dniu przekazania wykonawcy
zgłoszenia zapotrzebowania na usługę (§ 4 ust. 1 pkt 16 wzoru umowy stanowiącego załącznik nr 2 do SWZ) bez objęcia tej kary łączną maksymalną wysokością kar umownych, których mogą dochodzić strony wskazaną w § 4 ust. 2 wzoru umowy stanowiącego załącznik nr 2 do SWZ, czym zamawiający naruszył art. 436 pkt 3 ustawy P.z.p.,
6. wprowadzenie obowiązku comiesięcznego raportowania masy poszczególnych rodzajów zagospodarowanych odpadów oraz procesów zagospodarowania odpadów (pkt 14 ppkt 28 lit. d OPZ) i comiesięcznego wyliczania na tej podstawie poziomów recyklingu (pkt 13 ppkt 3 lit. a OPZ), sprzeciwiającej się właściwości (naturze) przedmiotowego stosunku prawnego, zasadzie proporcjonalności, zasadzie równości stron stosunku cywilnoprawnego wobec braku możliwości zrealizowania obowiązków nałożonych na wykonawcę w świetle przepisów art. 9oa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czym Zamawiający naruszył art. 16 pkt 1 ustawy P.z.p. w zw. z art. 3531 K.c. w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp;
7. opisanie przedmiotu zamówienia w zakresie jednodniowej akcji ekologicznej „Zdasz i wygrasz" oraz w zakresie współorganizacji konkursu „Czyste osiedle - rajd ekologiczny" w sposób niewyczerpujący, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję w zakresie, w jakim zamawiający nie wskazał ilości odpadów (objętość/ waga), jaka będzie odebrana i zagospodarowana w ramach akcji i konkursu oraz koniecznej do wstawienia ilości pojemników, czym zamawiający naruszył art. 16 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 2 ustawy P.z.p.;
8. opisanie przedmiotu zamówienia w zakresie Punktu wymiany rzeczy w sposób niewyczerpujący, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, w zakresie, w jakim zamawiający nie wskazał ilości rzeczy (objętość/waga), jaka będzie przekazywana do Punktu wymiany rzeczy, czym zamawiający naruszył art. 16 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 2 ustawy P.z.p.
Pismem z dnia 30 października 2025 roku, przed rozprawą, odwołujący cofnął odwołanie z dnia 11 października 2025 roku
Izba zważyła, co następuje:
Odwołanie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p.oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Dlatego też postanowiono jak w sentencji.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Przewodnicząca:……………....…….