Wyrok KIO KIO 4358/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4358/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Apelacyjny w Rzeszowie z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, postępowanie odwoławcze, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 3531, art. 5, art. 8 ust. 1, art. 241 ust. 3, art. 436 pkt 1, art. 95 ust. 1, art. 95 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 568 pkt 2.

Istota sprawy

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Orange Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (zwany dalej: „Przystępujący”). W dniu 28 października 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo od Odwołującego, w którym to piśmie Odwołujący wskazał że: 1....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 4358/25

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 18 listopada 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 18 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 października 2025 r. przez wykonawcę T-Mobile Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Marynarskiej 12 (02-674 Warszawa) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającegoSąd Apelacyjny w Rzeszowie przy ul. Al. J. Piłsudskiego 28 (35-001 Rzeszów)

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego wykonawcy Orange Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 160 (02-326 Warszawa)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy T-Mobile Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie stanowiącej uiszczony wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………

Sygn. akt KIO 4358/25

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie (zwany dalej: „Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.„ŚWIADCZENIE USŁUGI TRANSMISJI DANYCH W POSTACI BEZPIECZNEJ IDYSPOZYCYJNEJ SIECI DOSTĘPOWEJ WAN VPLS ZGODNEJ Z PROTOKOŁEM ETHERNET” – wewnętrzny identyfikator OKAiZP.261.5.2025 (zwane dalej: „postępowaniem”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 01 października 2025 r., pod numerem publikacji 641009 - 2025. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620) (zwanej dalej: „Pzp” lub „ustawą PZP”).

W dniu 13 października 2025 r. wykonawca T-Mobile Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie(zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie, wobec treściwarunków zamówienia ustalonych przez Zamawiającegow postępowaniu.Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 99 ust. 1, 2 i 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) Pzp oraz art. 3531 w zw. z art. 5 oraz art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego w związku z art. 8 ust. 1 Pzp w zw. z art. 241 ust. 3 Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia, sporządzenie załącznika nr 7 do Specyfikacji Warunków Zamówienia – Wzór umowy (dalej jako: „Wzór umowy”) oraz ustalenia jakościowych kryteriów oceny oferty, o których mowa w Rozdz. XVI pkt 1 poz. 2, 3 i 5 SWZ w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty, uniemożliwiający przygotowanie i wycenę oferty, nieadekwatny, naruszający uczciwą konkurencję, naruszający zasady współżycia społecznego i równowagę stron umowy, a także w sposób preferujący jednego wykonawcę (posiadającego gotową co najmniej część – jak nie całość – infrastruktury telekomunikacyjnej, czyli de facto sprowadzając się do oceny w ramach kryterium oceny ofert właściwości technicznych wykonawcy), w zakresie w jakim Zamawiający wskazał zbyt krótkie, nierealne terminy uruchomienia usługi WAN, na którą składa się m.in. wykonanie łączy światłowodowych;

2.art. 436 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 1, 2 i 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) Pzp poprzez wskazanie dat kalendarzowych wykonania przyłączy i rozpoczęcia świadczenia usługi WAN, nie zapewniając Wykonawcom odpowiedniego czasu na przygotowanie i uruchomienie usługi, co powoduje naruszenie zasad uczciwej konkurencji poprzez preferencyjne traktowanie operatora aktualnie świadczącego usługi na rzecz Zamawiającego i posiadającego częściowo lub w całości gotową infrastrukturę do rozpoczęcia świadczenia usług WAN i uniemożliwienie ubiegania się o udzielenie zamówienia konkurencyjnym operatorom, w sytuacji, gdy brak jest obiektywnych przyczyn dla zaniechania zapewnienia przez Zamawiającego wystarczającego okresu na przygotowanie i uruchomienie usługi;

3.art. 95 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 99 ust. 1, 2 i 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób nieadekwatny do przedmiotu zamówienia, nadmierny, naruszający uczciwą konkurencję oraz w sposób nieproporcjonalny w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga:

- zgodnie z rozdz. III pkt 8 SWZ: zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących przy realizacji zamówienia czynności polegające na podłączeniu i uruchomieniu łączy, a także utrzymanie techniczne zgodnie z wymogami zawartymi w Załączniku Nr 1 do SWZ;

- zgodnie z §11 ust 4 Wzoru umowy: aby usługi składające się na przedmiot umowy były wykonywane wyłącznie przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany postanowień ogłoszenia o zamówieniu, SWZ i załączników do SWZ, w sposób uwzględniający argumentację odwołania zawartą w jego uzasadnieniu, tj.:

1.zmianę maksymalnego terminu na uruchomienie łączy podstawowych na: do 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy;

2.modyfikację terminów określonych w ramach kryterium oceny ofert Rozdz. XVI pkt 1 i 2 poz. 2 i 3 w następujący sposób:

Poz.2:

Wykonanie przez wykonawcę łączy światłowodowych (łącza podstawowe, o przepustowości 5Gb/s) dla 3 lokalizacji grupy 1 (tj. w lokalizacji Krosno – ul. Kletówki, Nisko – ul. Gisgesa oraz Rzeszów – al. Piłsudskiego) zrealizowanych w terminie:

- do 5 miesięcy liczonych od daty podpisania umowy – 15 pkt

- do 6 miesięcy liczonych od daty podpisania umowy – 0 pkt

Poz. 3:

Wykonanie przez wykonawcę łączy światłowodowych (podstawowych, o przepustowości 1Gb/s) dla 24 lokalizacji grupy 2 zrealizowanych w terminie:

- do 5 miesięcy liczonych od daty podpisania umowy – 15 pkt

- do 6 miesięcy liczonych od daty podpisania umowy – 0 pkt

3.usunięcie kryterium oceny ofert określonego w Rodz. XVI pkt 1 i 2 poz. 5 i odpowiednie dostosowanie do tej zmiany wagi punktowej pozostałych kryteriów oceny ofert i opisu sposobu oceny ofert.

4.usunięcie Rozdz. III pkt 8 SWZ i §11 ust. 4 Wzoru umowy oraz korespondujących postanowień Wzoru umowy,

ewentualnie:

modyfikację Rozdz. III pkt 8 SWZ oraz §11 ust. 4 Wzoru umowy poprzez wskazanie, że wymaganie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę dotyczy osób wykonujących działania obsługowe w okresie obowiązywania umowy po jej wdrożeniu oraz rozpoczęciu świadczenia usług i nie dotyczy Kierownika projektu i jego zastępcy oraz osób

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Orange Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (zwany dalej: „Przystępujący”).

W dniu 28 października 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo od Odwołującego, w którym to piśmie Odwołujący wskazał że:

1.w związku z dokonaniem przez Zamawiającego w dniu 20 października 2025 r. zmian treści warunków zamówienia w zakresie postanowień objętych odwołaniem wniesionym przez Odwołującego w dniu 13 października 2025 r. w zakresie dotyczącym:

usunięcia wymagania rozpoczęcia świadczenia usługi od dnia 26 stycznia 2026 r. (zarzut pkt III.2 odwołania w całości);

wydłużenia maksymalnego czasu zestawienia łączy podstawowych w technologii światłowodowej (częściowo zarzut III.1 odwołania);

doprecyzowania §11 ust. 4 Wzoru umowy i wyłączenia obowiązku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę Kierownika projektu oraz jego zastępcy (częściowo zarzut III.3 odwołania);

2.na podstawie art. 520 ust. 1 Pzp cofa w pozostałym zakresie – tj. w całkowitym zakresie w jakim postępowanie odwoławcze nie podlega umorzeniu zgodnie z pkt 1 powyżej.

w związku z powyższym postępowanie podlega umorzeniu w pełnym zakresie.

W dniu 13 listopada 2025 r. do akt sprawy wpłynęło pisemne stanowisko od Przystępującego, w którym wniósł on także o umorzenie postępowania odwoławczego, mając na uwadze pismo Odwołującego z dnia 28 października 2025 r.

Następnie w dniu 14 listopada 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź na odwołanie od Zamawiającego, gdzie Zamawiający wskazał, że w wyniku wniesionego odwołania w dniu 20 października 2025 r. dokonał modyfikacji dokumentacji przetargowej uwzględniając jednocześnie część zarzutów Odwołującego poprzez publikację na stronie prowadzonego postępowania dostępnej pod adresem: https://ezamowienia.gov.pl informacji o zmianie treści Specyfikacji Warunków Zamówienia – zgodnie z załącznikiem nr 3 do odpowiedzi na odwołanie. Dodatkowo Zmawiający wskazał, że w dniach 28 października 2025 r. oraz 10 listopada 2025 r. Zamawiający opublikował na stronie prowadzonego postępowania dostępnej pod adresem: https://ezamowienia.gov.pl odpowiedzi na zapytania Wykonawców do treści SWZ –zgodnie z załącznikiem nr 4 i 6 do odpowiedzi na odwołanie.

Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.W związku z dokonaną przez Zamawiającego w dniu 20 października 2025 r. czynnością dotyczącą zmiany treści SWZ Izba uznała, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, w zakresie:

usunięcia wymagania rozpoczęcia świadczenia usługi od dnia 26 stycznia 2026 r. (zarzut pkt III.2 odwołania w całości);

wydłużenia maksymalnego czasu zestawienia łączy podstawowych w technologii światłowodowej (częściowo zarzut III.1 odwołania);

doprecyzowania §11 ust. 4 Wzoru umowy i wyłączenia obowiązku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę Kierownika projektu oraz jego zastępcy (częściowo zarzut III.3 odwołania);

gdyż przedmiot zaskarżenia, jego substrat ustał, ponieważ Zamawiający po wniesieniu odwołania zmienił treść SWZ. Zdaniem Izby, w takim stanie sprawy, brak jest czynności Zamawiającego podlegającej zaskarżeniu, gdyż uległa ona zmianie.

Dlatego też, Izba doszła do przekonania, iż w tym stanie faktycznym w odniesieniu do powyższego tj. zarzutu pkt III.2 petitum odwołania w całości, częściowo zarzutu III.1 petitum odwołania i częściowozarzutu III.3 petitum odwołania, zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp

W pozostałym zakresie, wobec oświadczenia Odwołującego o wycofaniu odwołania w części w jakiej nie została dokonana modyfikacja treść SWZ przez Zamawiającego, Izba na podstawie art. 520 ust. 1 i 2 Pzp uznała, że wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437)nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

      Przewodnicząca: ………………………….