Wyrok KIO KIO 4378/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4378/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.11.2025
- Przewodniczący
- Beata Pakulska-Banach
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4378/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Sąd Apelacyjny w Lublinie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: wartość zamówienia, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamawiający, specyfikacja warunków zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt. 1, art. 16 pkt. 3, art. 17 ust. 1, art. 240, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
: Zamawiający w dniu 14 października 2025 r. przekazał wykonawcom biorącym udział w Postępowaniu kopię odwołania za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia. W dniu 15 października 2025 roku przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili: A. wykonawca Extended Reality Engineering Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz B. Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4378/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 18 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 października 2025 r. przez wykonawcę Decsoft Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawiew postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa - Sąd Apelacyjny w Lublinie
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Decsoft Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez ww. wykonawcę tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………….…………………
Sygn. akt: KIO 4378/25
UZASADNIENIE
Skarb Państwa - Sąd Apelacyjny w Lublinie (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Dostawa serwerów typu RACK wraz z udzieleniem 60 miesięcznej gwarancji”, numer referencyjny: Zp.261.28.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 3 października 2025 roku, numer publikacji ogłoszenia: 647825-2025, numer wydania: Dz.U. S: 190/2025. Wartość zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.
Wykonawca Decsoft Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (zwany dalej: „odwołującym”)w dniu 13 października 2025 roku wniósł odwołanie wobec treści Specyfikacji Warunków Zamówienia oraz treści ogłoszenia o wszczęciu Postępowania.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 2 i ust. 4 ustawy Pzp przez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób ograniczający konkurencję, niewynikający z uzasadnionych potrzeb Zamawiającego oraz nieproporcjonalny do wartości i celów jakie chciałby osiągnąć Zamawiający;
- art. 16 pkt. 1 i 3 ustawy Pzp oraz art. 17 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 240 ustawy Pzp przez opisanie kryteriów oceny ofert w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji oraz w sposób naruszający zasadę uzyskania najlepszych efektów zamówienia, a także najlepszą jakość dostaw uzasadnioną charakterem zamówienia w ramach środków, które Zamawiający może przeznaczyć na jego realizację.
W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu dokonanie modyfikacji Specyfikacji Warunków Zamówienia zgodnie z treścią odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:
Zamawiający w dniu 14 października 2025 r. przekazał wykonawcom biorącym udział w Postępowaniu kopię odwołania za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia.
W dniu 15 października 2025 roku przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili:
A.wykonawca Extended Reality EngineeringSpółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz
B.Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku.
Izba ustaliła, że zgłoszenia przystąpień ww. wykonawców nie spełniają wymagań, określonych w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym: wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Żaden z ww. wykonawców w treści pisma zawierającego zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego nie wskazał interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść zamawiającego. W treści zgłoszenia przystąpień wykonawcy zawarli wyłącznie informacje identyfikujące Postępowanie, wskazanie strony, do której wykonawcy zgłosili przystąpienie, wniosek o oddalenie odwołania oraz informację o terminie otrzymania treści odwołania, jak i informację o przekazaniu stronom kopii przystąpienia. Zabrakło natomiast jakiegokolwiek odniesienia się do interesu danego wykonawcy w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść zamawiającego.
Wobec czego Izba uznała zgłoszenia przystąpień ww. wykonawców za nieskuteczne.
W dniu 17 listopada 2025 r. odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a stosownie do treści art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać aż do czasu zamknięcia rozprawy.
Stosownie zaś do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437) i nakazała zwrot na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł, stanowiącej 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Wobec powyższego Izba postanowiła jak w sentencji.
Przewodnicząca: ……………….…………………