Wyrok KIO KIO 4648/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4648/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 19.11.2025
- Przewodniczący
- Katarzyna Poprawa
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Barczewo
- Miejscowość
- Barczewo
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4648/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Barczewo z siedzibą w Barczewo w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, przystąpienie, zamawiający, wybór wykonawcy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 224 ust. 6, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4648/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 19 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa
na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestnika postpowania odwoławczego
w dniu 19 listopada 2025 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 października 2025 roku przez wykonawcę Daniela Wojdę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „NETSERVICE” DANIEL WOJDA w Tłokowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Barczewo
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego wykonawcy D.W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „NETSERVICE” DANIEL WOJDA w Tłokowiekwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………………….…….
Sygn. akt: KIO 4648/25
Uzasadnienie
Zamawiający – Gmina Barczewo prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn. „Budowa drogi gminnej – ulicy Fiołkowej w miejscowości Wójtowo”, Numer postępowania: BI.271.17.2025, zwane dalej "Postępowaniem".
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 8 lipca 2025r pod numerem 2025/BZP 00314007/01.
Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) dalej: „Pzp”.
W dniu 27 października 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę Daniela Wojdę prowadzącego działalność gospodarczą pod firma „NETSERVICE” DANIEL WOJDA w Tłokowie (zwanego dalej „Odwołującym”) od niezgodnej z przepisami Pzp czynności Zamawiającego, polegającej na:
- odrzuceniu oferty NETSERVICE DANIEL WOJDA z siedzibą w Tłokowie,
- dokonania wyboru wykonawcy niezgodnie z przepisami Pzp.
Wskazanym wyżej czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego, Odwołujący zarzucił naruszenie:
art. 16 ust. 1 i art. 17 ust. 2 Pzp w związku z art. 224 ust. 6 i art. 226 ust. 1 pkt. 8 Pzp poprzez odrzucenie oferty NETSERVICE DANIEL WOJDA z siedzibą w Tłokowie ze względu na nieprzeprowadzeniu przez Zamawiającego oceny złożonych wyjaśnień przez pryzmat treści skierowanego do Odwołującego wezwania do złożenia wyjaśnień,
art. 239 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 PZP poprzez wybór wykonawcy z naruszeniem Pzp
Mając na względzie opisane zarzuty, Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty NETSERVICE DANIEL WOJDA z siedzibą w Tłokowie oraz
- nakazania unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty,
- jak również dokonania ponownej oceny ofert.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 18 listopada 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Zamawiającego zatytułowane „Uwzględnienie Odwołania Przez Zamawiającego”, w którym Zamawiający oświadczył, że uwzględnienia w całości zarzuty podniesione w odwołaniu. Zamawiający zobowiązał się do dokonania czynności zgodnie z żądaniami przedstawionymi w odwołaniu oraz w zgodzie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.
W związku z powyższym, na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
W zaistniałych okolicznościach, w związku z uwzględnieniem przez Zamawiającego
w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i brakiem przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiające, postępowanie odwoławcze należało umorzyć
na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 1 ustawy Pzp W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak
w sentencji na podstawie przepisu art. 568 pkt 3) ustawy Pzp, umarzając postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437
ze zmianami).
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Przewodnicząca: ……………..………………..…