Wyrok KIO KIO 4770/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4770/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: sporządzenie dokumentów zamówienia, umorzenie postępowania odwoławczego, uwzględnienie zarzutów odwołania, warunki udziału w postępowaniu, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 452 ust. 1–3, art. 133 ust. 1, art. 134 ust. 1 pkt 4, art. 134 ust. 1 pkt 20, art. 135 ust. 1–4, art. 441 ust. 1, art. 439 ust. 1, art. 439 ust. 2, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2, art. 116 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 2.

Istota sprawy

Postępowanie odwoławczego w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp w związku z art. 522 ust.2 tej ustawy. Zgodnie ze wskazanym art. 568 pkt 3 Pzp: (...) Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku : (...) 3) o którym mowa w art. 522 ”. W myśl drugiego ze wskazanych przepisów art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4770/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 4.12.25 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Agata Mikołajczyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron postępowania odwoławczego i Uczestnika w dniu 4 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 października 2025 r. przez Odwołującego: Orange Polska S.A. z/s w Warszawie (Al. Jerozolimskie 160, 02- 326 Warszawa) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. z/s w Warszawie (Plac Starynkiewicza 5, 02-015 Warszawa)

- Uczestnik po stronie Zamawiającego: T-Mobile Polska S.A. z/s w Warszawie (ul. Marynarska 12, 02-674 Warszawa)

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;

1.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego: Orange Polska S.A. z/s w Warszawie (Al. Jerozolimskie 160, 02- 326 Warszawa) kwotę 15.000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej wniesiony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

…………………………

Sygn. akt: KIO 4770/25

Uzasadnienie

Odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 października

2025 r. przez wykonawcę Orange Polska S.A. z/s w Warszawie (Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP] przez Zamawiającego: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. z/s w Warszawie. Przedmiotem zamówienia publicznego jest: „Dostawa kompleksowego rozwiązania pozyskiwania danych odczytowych z wodomierzy głównych, obejmującego dostawę infrastruktury serwerowej, systemu informatycznego, dostawę i montaż wodomierzy głównych i modułów telemetrycznych oraz zapewnienie transmisji danych” (numer postępowania: 01269/WS/PW/PZP-DRZ-WRP/D/2025). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 20 października 2025 r. pod numerem Dz.U. S: 201/2025 688637-2025. Tego samego dnia udostępniono również dokumenty zamówienia na stronie internetowej Zamawiającego, z wyłączeniem jednak projektu umowy oraz OPZ. W związku z tym, na podstawie art. 515 ust. 2 pkt 1 Ustawy Pzp termin na wniesienie odwołania upływa w dniu 30 października 2025 r. Uznać zatem należy, że odwołanie zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu.

Wykonawca podał: (…) zarzucam Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 452 ust. 1–3 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 oraz art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 Ustawy Pzp poprzez określenie w Specyfikacji Warunków Zamówienia wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy w sposób sprzeczny z Ustawą Pzp — tj. poprzez wskazanie jego wartości w postaci stałej kwoty 2 000 000,00 zł, zamiast w sposób procentowy w odniesieniu do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania Zamawiającego wynikającego z umowy, a także poprzez brak uzasadnienia w dokumentach postępowania dla żądania zabezpieczenia, które potencjalnie przekracza 5% wartości oferty, co stanowi jednocześnie naruszenie zasady proporcjonalności, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości postępowania;

2)art. 133 ust. 1, art. 134 ust. 1 pkt 4 i 20, art. 135 ust. 1–4, art. 16 pkt 1–3 Ustawy Pzp poprzez nieudostępnienie w ramach dokumentacji Postępowania załączników stanowiących integralną część SWZ: Projektu umowy (Część II SWZ) oraz Opisu Przedmiotu Zamówienia (Część III SWZ) (dalej także: OPZ), a w konsekwencji także pozbawienie, lub ewentualnie nieuzasadnionego ograniczenia, praw wykonawców do faktycznego skorzystania z możliwości skutecznego złożenia wniosków o wyjaśnienie treści SWZ w trybie art. 135 ust. 1–4 Ustawy Pzp;

3)art. 441 ust. 1 w zw. z art. 439 ust. 1 i 2, art. 133 ust. 1, art. 134 ust. 1 pkt 4 i 20 oraz art. 16 pkt 2 i 3 Ustawy Pzp poprzez nieujawnienie treści projektowanych postanowień umowy i OPZ dotyczących prawa opcji oraz brak informacji o zasadach waloryzacji wynagrodzenia, co uniemożliwia wykonawcom prawidłową kalkulację ceny, ocenę ryzyka ekonomicznego i przygotowanie oferty zgodnie z Ustawą Pzp;

4)art. 112 ust. 1 i 2, art. 116 ust. 1 oraz art. 16 pkt 1–3 Ustawy Pzp poprzez opisanie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej w sposób nieproporcjonalny, nieadekwatny do przedmiotu zamówienia oraz nieuzasadniony rzeczywistymi potrzebami Zamawiającego, co w konsekwencji ogranicza uczciwą konkurencję i narusza zasadę równego traktowania wykonawców.

W związku z powyższym wnoszę o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu dokonania modyfikacji warunków zamówienia, w sposób opisany w treści Uzasadnienia.

Do postępowania odwoławczegopo stronie Zamawiającego przystąpienie zgłosił wykonawca T-Mobile Polska S.A. z/s w Warszawie wnosząc o oddalenie odwołania. (Uczestnik T-Mobile).

Zamawiający w piśmie z dnia 03.12.2025 r. skierowanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wskazując na art. 521 ustawy Pzp oświadczył: (...) Zamawiający, odnosząc się do treści odwołania z dnia 30 października 2025 r. wniesionego przez Odwołującego w Postępowaniu, wobec podniesionych zarzutów dotyczących naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy Pzp, oświadcza, że :

1) uwzględnia odwołanie w całości.

Zamawiający informuje jednocześnie, że w związku z uwzględnieniem odwołania dokonał odpowiednich zmian treści Ogłoszenia o zamówieniu oraz treści Specyfikacji Warunków Zamówienia, które przedkłada w załączeniu. (…)

 Uczestnik - T- Mobile Polska S.A. z/s w Warszawie w piśmie z dnia 3 grudnia
2025 r. na zarządzenie KIO został wezwany przez Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu w terminie 3 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego. Uczestnik - Mobile Polska S.A w piśmie z dnia 3 grudnia 2025 r. oświadczył, że (…) nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu”.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Postępowanie odwoławczego w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp w związku z art. 522 ust.2 tej ustawy.

Zgodnie ze wskazanym art. 568 pkt 3 Pzp: (...) Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: (...) 3) o którym mowa w art. 522”.

W myśl drugiego ze wskazanych przepisów art. 522 ust.2 Pzp: „2.Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.

W niniejszej sprawie Zamawiający w piśmie z dnia 3.12. 2025 r. oświadczył o uwzględnieniu w całości zarzutów, a z kolei wezwany Uczestnik po jego stronie – wykonawca T-Mobile oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu co do uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

W konkluzji Izba stwierdza, że w stanie faktycznym tej sprawy zastosowanie wskazany art. 568 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 522 ust.2 Pzp.

Orzekając o kosztach w oparciu o przepisy § 9 ust. 2 2437), Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego kwotę wpisu w pełnej wysokości.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

……………………………..