Wyrok KIO KIO 485/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 485/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Włodawski z siedzibą w Włodawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania. Izba stwierdziła, że w terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy pzp do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca. W dniu 8 marca 2022 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 485/22


POSTANOWIENIE
z dnia 11 marca 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Anna Wojciechowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego w Warszawie w dniu 11 marca 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 lutego 2022 r. przez
wykonawcę F. P.
prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PROAUDIO MEDIA F. P. z siedzibą
w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Powiat Włodawski z
siedzibą we Włodawie

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze;

2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy F. P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PROAUDIO
MEDIA F. P. z siedzibą w Warszawie
kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy
siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 z późn. zm.) na niniejsze

postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w
Warszawie.

Przewodniczący:

Sygn. akt KIO 485/22

Uzasadnienie

Zamawiający - Powiat Włodawski z siedzibą we Włodawie - prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez przeprowadzenia
negocjacji na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień
publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2021 r., poz. 1129 z późn. zm. - dalej „ustawa pzp”),

„Dostawa nagłośnienia w systemie liniowym na potrzeby Centrum Edukacji historycznej
Stacja Sobibór.”
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień
Publicznych w dniu 16 lutego 2022 r. za numerem 2022/BZP 00059117.

W dniu 21 lutego 2022 r. odwołanie wniósł F. P. prowadzący działalność gospodarczą
pod firmą PROAUDIO MEDIA F. P. z siedzibą w Warszawie - dalej Odwołujący. Odwołujący
wniósł odwołanie wobec treści dokumentacji postępowania.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania
niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które
skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

Izba stwierdziła, że w terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy pzp do
postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W dniu 8 marca 2022 r. wpłynęła do Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź
Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania
przedstawiając uzasadnienie faktyczne i prawne swojego stanowiska.

W dniu 8 marca 2022 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie
Odwołującego - wykonawcy F. P. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą
PROAUDIO MEDIA F. P. z siedzibą w Warszawie - o wycofaniu odwołania wniesionego do
Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 lutego 2022 r. Krajowa Izba Odwoławcza
stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane przez
osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie
wycofane przed otwarciem rozprawy.

Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553
ust. 1 zdanie drugie ustawy pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej
sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie
najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie
takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez
konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący
podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza
uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia
i rozprawy, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego
na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 6 750,00 zł, stosownie do art. 557 i

art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt
3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Przewodniczący:    .........................

3