Wyrok KIO KIO 487/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 487/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.03.2026
- Przewodniczący
- Beata Pakulska-Banach
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg ograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 487/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojskowy Zarząd Infrastruktury z siedzibą w Poznań w trybie przetarg ograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, oferta złożona przez wykonawcę, odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, uwzględnienie zarzutów odwołania, niezgodność z warunkami zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 135 ust. 2, art. 411 ust. 6, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
W dniu 4 lutego 2026 roku zamawiający przekazał wykonawcom biorącym udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia kopię odwołania za pośrednictwem platformy prowadzonego postępowania. W dniu 9 lutego 2026 roku przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosili następujący wykonawcy: A. wykonawca DORACO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku, B....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 487/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 13 marca 2026 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 lutego 2026 roku przez wykonawcę Warbud Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez Wojskowy Zarząd Infrastruktury z siedzibą w Poznaniu
przy udziale uczestników po stronie odwołującego:
A.wykonawcy DORACO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku;
B.wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: 1) ATLAS WARD POLSKA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu i 2) AMW SINEVIA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim;
C.wykonawcy DEMIURG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Warbud Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie kwoty 20 000 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………….…………………
Sygn. akt: KIO 487/26
U z a s a d n i e n i e
Wojskowy Zarząd Infrastruktury z siedzibą w Poznaniu (zwany dalej: „zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Zadanie 55310 „Budowa bloku szkoleniowego ośrodka szkolenia Abrams Biedrusko – zaprojektuj i wybuduj”, numer referencyjny: 17/WZI/25/WIB.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4.04.2025 r., numer publikacji ogłoszenia: 219667-2025, numer wydania: Dz.U. S: 67/2025. Wartość zamówienia przekracza progi unijne, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ustawy Pzp.
Wykonawca Warbud Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (zwany dalej: „odwołującym”) w dniu 2 lutego 2026 roku wniósł odwołanie zarzucając zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy:
- art. 135 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 411 ust. 6 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1, 2 i 4 ustawy Pzp oraz art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie udzielenia odpowiedzi pytania lub udzielanie odpowiedzi wymijających lub nieprecyzujących przedmiotu zamówienia oraz zaniechanie udostępnienia żądanych dokumentów i informacji, tj. faktyczne nie udzielenie odpowiedzi na pytania: 30, 35, 37, 39, 40, 41, 42, 43, 46, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 80, 96, 97, 98, 99, 100, 115, 116, 117, 128, 132, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 162, 163, 169, 170, 172, 174, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 193, 197, 198, 205, 207, 212, 213, 215, 219, 220, 221, 222, 223, 226, 233, 235, 237, 238, 241, 244, 248, 251, 252, 253, 254, 259, 264, 272, 273, 275, 276, 277, 278, 279, 282, 283, 285, 287, 288, 291, 292, 294, 296, 297, 302, 303, 304, 307, 308, 310, 312, 313, 314, 318, 319, 320, 321, 322, 324, 325, 326, 332, 333, 338, 389, 392, 396, 397, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 425, 426, 427, 428, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 462, 463, 499, 500, 501, 506, 507, 508, 519, 520, 524, 525, 527, 530, 531, 532, 533, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 566, 567, 568, 569, 570, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 585, 588, 589, 590, 591, 592, 597, 599, 603, 609, 610, 611, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 623, 624, 628, 629, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 660, 663, 664, 665, 666, 667, 670, 671, 672, 673, 675, 676, 677, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 719, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 731, 733, 734, 735, 736, 743, 744, 748, 749, 753, 756, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 792, 808, 809, 813, 814, 815, 816, 817, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 848, 850, 853, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 862, 869, 870, 873, 874, 875, 876, 884, 886, 887, 888, 889, 890, 892, 893, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 983, 986, 987, 988, 990, 999, 1001, 1002, 1005, 1006, 1008, 1009, 1012, 1014, 1015, 1018, 1019, 1025, 1026, 1028, 1035, 1037, 1038, 1040, 1042, 1043, 1046, 1049, 1050, 1053, 1057, 1058, 1059, 1065, 1066, 1067, 1068, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1079, 1080, 1081, 1082, 1085, 1087, 1089, 1090, 1091, 1093, 1096, 1097, 1098, 1099, 1105, 1112, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1121, 1123, 1125, 1126, 1128, 1129, 1131, 1132, 1133, 1164,, 1171, 1173, 1174, 1175, 1176, 1179, 1180, 1181, 1182, 1187, 1189, 1191, 1196, 1198, 1200, 1201, 1203, 1205, 1208, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1217, 1219, 1220, 1222, 1231, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1266, 1267, 1268, 1272, 1275, 1278, 1281, 1287, 1288, 1311, 1312, 1313, 1321, 1324, 1325 (opublikowane w dniu 23 stycznia 2026 r.), co doprowadziło do opisania przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty, uniemożliwiający przygotowanie i wycenę oferty, naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasadę przejrzystości, co prowadzi do nieporównywalności złożonych ofert z uwagi na rozbieżność ich zakresów (wynikającą z nieprawidłowego opisu przedmiotu zamówienia).
W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu udzielenie jednoznacznych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania: 30, 35, 37, 39, 40, 41, 42, 43, 46, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 80, 96, 97, 98, 99, 100, 115, 116, 117, 128, 132, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 162, 163, 169, 170, 172, 174, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 193, 197, 198, 205, 207, 212, 213, 215, 219, 220, 221, 222, 223, 226, 233, 235, 237, 238, 241, 244, 248, 251, 252, 253, 254, 259, 264, 272, 273, 275, 276, 277, 278, 279, 282, 283, 285, 287, 288, 291, 292, 294, 296, 297, 302, 303, 304, 307, 308, 310, 312, 313, 314, 318, 319, 320, 321, 322, 324, 325, 326, 332, 333, 338, 389, 392, 396, 397, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 425, 426, 427, 428, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 462, 463, 499, 500, 501, 506, 507, 508, 519, 520, 524, 525, 527, 530, 531, 532, 533, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 566, 567, 568, 569, 570, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 585, 588, 589, 590, 591, 592, 597, 599, 603, 609, 610, 611, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 623, 624, 628, 629, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 660, 663, 664, 665, 666, 667, 670, 671, 672, 673, 675, 676, 677, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 719, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 731, 733, 734, 735, 736, 743, 744, 748, 749, 753, 756, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 792, 808, 809, 813, 814, 815, 816, 817, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 848, 850, 853, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 862, 869, 870, 873, 874, 875, 876, 884, 886, 887, 888, 889, 890, 892, 893, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 906, 907,908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 983, 986, 987, 988, 990, 999, 1001, 1002, 1005, 1006, 1008, 1009, 1012, 1014, 1015, 1018, 1019, 1025, 1026, 1028, 1035, 1037, 1038, 1040, 1042, 1043, 1046, 1049, 1050, 1053, 1057, 1058, 1059, 1065, 1066, 1067, 1068, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1079, 1080, 1081, 1082, 1085, 1087, 1089, 1090, 1091, 1093, 1096, 1097, 1098, 1099, 1105, 1112, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1121, 1123, 1125, 1126, 1128, 1129, 1131, 1132, 1133, 1164,, 1171, 1173, 1174, 1175, 1176, 1179, 1180, 1181, 1182, 1187, 1189, 1191, 1196, 1198, 1200, 1201, 1203, 1205, 1208, 1210, 1211, 1212, 1213, 1214, 1217, 1219, 1220, 1222, 1231, 1244, 1245, 1246, 1247, 1248, 1249, 1250, 1251, 1252, 1253, 1255, 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262, 1263, 1264, 1266, 1267, 1268, 1272, 1275, 1278, 1281, 1287, 1288, 1311, 1312, 1313, 1321, 1324, 1325 (opublikowane w dniu 23 stycznia 2026 r.).
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
W dniu 4 lutego 2026 roku zamawiający przekazał wykonawcom biorącym udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia kopię odwołania za pośrednictwem platformy prowadzonego postępowania.
W dniu 9 lutego 2026 roku przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosili następujący wykonawcy:
A.wykonawca DORACO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku,
B.wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: 1) ATLAS WARD POLSKA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu i 2) AMW SINEVIA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim,
C.wykonawcy DEMIURG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu.
Żaden z wykonawców nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
W dniu 11 marca 2026 roku zamawiający przekazał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której zawarł oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku,o którym mowa w art. 522.
Wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, a także wobec braku przystąpień wykonawców do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Izba, mając na względzie treść powołanych powyżej przepisów ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Wobec powyższego Izba orzekła o dokonaniu zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 20 000 zł, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba orzekła jak w sentencji.
Przewodnicząca: ……………..….………..………