Wyrok KIO KIO 5021/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5021/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 10.12.2025
- Przewodniczący
- Barbara Loba
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Kraków
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5021/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 10 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie z siedzibą w Kraków w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, zamawiający, zasada jawności, żądanie zwrotu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 18 ust. 1, art. 73, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawy Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o szacunkowej wartości przedmiotu zamówienia nieprzekraczającej progów unijnych pn. „Nadzór inwestorski dla inwestycji pn. Rozbudowa DW 973 na terenie gminy Gręboszów”....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO: 5021/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 10 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Barbara Loba
po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2025 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
10 listopada 2025 r. przez wykonawcę Arkadis sp. z o.o. S1 sp. k. z siedzibą w Czudecu,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Arkadis sp. z o.o. S1 sp. k. z siedzibą w Czudecu kwoty 7.500 zł 00 gr słownie: (siedem tysięcy pięćset tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………..…….…….
Sygn. akt KIO: 5021/25
Uzasadnienie
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie (dalej: zamawiający) prowadziw trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawy Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o szacunkowej wartości przedmiotu zamówienia nieprzekraczającej progów unijnych pn. „Nadzór inwestorski dla inwestycji pn. Rozbudowa DW 973 na terenie gminy Gręboszów”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych nr 2025/BZP 00460694/01 w dniu 7 października 2025 r.
W dniu 10 listopada 2025 r. wykonawca Arkadis sp. z o.o. S1 sp. k. z siedzibą w Czudecu (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, zarzucając zamawiającemu naruszenie: 1) art. 18 ust. 1 ustawy Pzp — poprzez zaniechanie realizacji zasady jawności postępowania, polegające na nieudostępnieniu wnioskowanych dokumentów postępowania mimo skutecznego wniosku z dnia 15 października 2025r., 2) art. 73 i art. 74 ust. 1–2 ustawy Pzp — poprzez nieudostępnienie ofert, wezwań, wyjaśnień, opinii i protokołów stanowiących integralną część dokumentacji postępowania, 3) art. 16 pkt 1 ustawy Pzp — poprzez uniemożliwienie odwołującemu rzetelnej weryfikacji czynności zamawiającego, co stanowi naruszenie zasady równego traktowania i uczciwej konkurencji.
Zamawiający w dniu 12 listopada 2025 r. przekazał kopię odwołania wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia, wzywając ich do przystąpienia do postępowania odwoławczego. Żaden z wykonawców nie zgłosił przystąpienia do udziału w postępowaniu odwoławczym.
Pismem z dnia 4 grudnia 2025 r. zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, iż będąca podstawą odwołania czynność wyboru oferty najkorzystniejszej dokonana w dniu 5 listopada 2025 r. została przez zamawiającego w dniu 12 listopada 2025 r. unieważniona, toteż czynność będąca przedmiotem tego odwołania już nie istnieje, wobec czego złożone na nieistniającą już czynność proceduralną odwołanie stało się bezprzedmiotowe i bezcelowe oraz odpadła tym samym podstawa prowadzenia w tej spawie postępowania odwoławczego.
Stosownie do treści art. 568 pkt 2 stawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się zbędne.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 oraz stosowanym na zasadzie analogii § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………………