Wyrok KIO KIO 507/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 507/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 lutego 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, kryteria oceny ofert, SWZ, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 16 pkt 3), art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 2, art. 553 zd. 2, art. 568 pkt 1, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, pn. „Budowa nowego Domu Studenckiego przy ul. Konstantynów 1 w Lublinie wraz z niezbędną infrastrukturą i dostawą wyposażenia w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 790762-2024 z dnia 23 grudnia 2024 r., numer wydania Dz. U. S: 249/2024....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 507/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 19 lutego 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Marek Bienias

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 lutego 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 lutego 2025 r. przez wykonawcę ERBUD INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jasionce, w postępowaniu prowadzonym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie,

przy udziale uczestników po stronie odwołującego:

1.wykonawcy MAX-BUD G.P. Sp. k. z siedzibą w Szerokie,

2.wykonawcySTRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ERBUD INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jasionce kwoty 18 000 zł 00 gr(słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ……………………….....

Sygn. akt: KIO 507/25

Uzasadnienie

Zamawiający –Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, pn. „Budowa nowego Domu Studenckiego przy ul. Konstantynów 1 w Lublinie wraz z niezbędną infrastrukturą i dostawą wyposażenia w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 790762-2024 z dnia 23 grudnia 2024 r., numer wydania Dz. U. S: 249/2024.

Ogłoszenia o zmianie SWZzostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem67657-2025 z dnia 31 stycznia 2025 r., numer wydania Dz.U. S: 22/2025.

W dniu 10 lutego 2025 r.wykonawca ERBUD INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jasionce wniósł odwołanieod niezgodnej z przepisami ustawy PZP oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610,1615, 1890, 1933.) (dalej: k.c.) czynności Zamawiającego polegającej na ustaleniu treści Specyfikacji Warunków Zamówienia i odpowiednio w treści ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia dotyczącej Postępowania (dalej jako: „SWZ”) ostatecznie zmienionej przez Zamawiającego w dniu 31 stycznia 2025r., w sposób naruszający przepisy ustawy PZP oraz k.c., tj.:

- w Rozdziale XVI SWZ pn: Opis kryteriów i sposobu oceny ofert (ust. 3 punkty b) oraz c)) dot. opisu kryteriów oceny ofert, wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert w zakresie dotyczącym przyjęcia minimalnego i maksymalnego okresu udzielonych gwarancji na roboty budowlane (GRB) oraz na wyposażenie ujęte w Wykazie stanowiącym zał. nr 14 do SWZ (GW).

W związku z powyższym, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1) w odniesieniu do czynności ukształtowania w treści ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia i w treści SWZ (zmienionych ostatecznie w dniu 31 stycznia 2025r.) kryteriów i sposobu oceny ofert w Rozdziale XVI SWZ pn: Opis kryteriów i sposobu oceny ofert (ust. 3 punkty b) oraz c)) w zakresie dotyczącym przyjęcia minimalnego i maksymalnego okresu udzielonych gwarancji na roboty budowlane (GRB) oraz na wyposażenie ujęte w Wykazie stanowiącym zał. nr 14 do SWZ (GW) - naruszenie art. 241 ust. 1 i 2 PZP poprzez opisanie kryteriów i sposobu oceny ofert w sposób nadmierny i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, a także naruszenie art. 16 pkt 1), 2), 3) PZP.

Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu:

1) uwzględnienie odwołania w całości,

2) nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ w sposób wskazany w uzasadnieniu niniejszego odwołania.

Do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego skutecznie przystąpili:

1.wykonawca MAX-BUD G.P. Sp. k. z siedzibą w Szerokie,

2.wykonawcaSTRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie.

Izba stwierdziła, że ww. wykonawcy zgłosili przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść odwołującego.

Przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 17 lutego 2025 r. (pismo z dnia 17 lutego 2025 r.), Odwołujący cofnął odwołanie w całości wniesione w dniu 10 lutego 2025 r.

W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.

Przewodniczący: ……………………….......