Wyrok KIO KIO 5157/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5157/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.12.2025
- Przewodniczący
- Aneta Mlącka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5157/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku z siedzibą w Rybnik w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 568 pkt 1, art. 557.
Istota sprawy
Zamawiający Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku prowadzi postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest „ zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby Pracowni Endoskopowej Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku”....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5157/25 Warszawa, 12 grudnia 2025 roku
POSTANOWIENIE
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Aneta Mlącka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 12 grudnia 2025 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 08 grudnia 2025 r.przez Odwołującego Klaromed sp. z o.o. (Al. Jana III Sobieskiego 123, 05-070 Sulejówek) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku (ul. Energetyków 46, 44 – 200 Rybnik)
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego Klaromed sp. z o.o. (Al. Jana III Sobieskiego 123, 05-070 Sulejówek)kwoty 6750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:
………………………………
Sygn. akt: KIO 5157/25
Uzasadnienie
Zamawiający Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku prowadzi postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest „zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby Pracowni Endoskopowej Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 01 grudnia 2025 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 00567947.
08 grudnia 2025 roku OdwołującyKlaromed sp. z o.o. wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu naruszenie art.
- art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznychna skutek wprowadzenia jedynie 9 - dniowego terminu składania ofert (publikacja ogłoszenia 01.12.2025 r. termin składania ofert 09.12.2025 r.),
- art. 99 ust. 4, 5 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznychoraz art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznychprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję i narusza zasadę równego traktowania wykonawców i jednocześnie prowadzi do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów,
- art. 99 ust. 4, 5 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznychoraz art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznychprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję i narusza zasadę równego traktowania wykonawców i jednocześnie prowadzi do uprzywilejowania modelu Diamond produkcji Schmitz u. Söhne GmbH & Co. KG, którego wyłącznym dystrybutorem jest Medicom Spółka z o.o. oraz wyeliminowania pozostałych wykonawców. Brak określenia zasad i warunków równoważności w treści SWZ powoduje, że jest ona pozorna i nieskonkretyzowana. W zakresie równoważności odnosi się ona do ściśle zdefiniowanych parametrów granicznych, co powoduje, że nie możemy mówić o prawie wykonawców do zaoferowania równoważnego przedmiotu zamówienia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu wydłużenia terminu składania ofert o 7 dodatkowych dni (co najmniej do dnia 16.12.2025 r.) i skonkretyzowanie zasad równoważności, a także nakazanie dokonania zmiany operowanych parametrów przez wprowadzenie ich modyfikacji w zakresie wskazanym w treści odwołania, szczegółowe opisanie warunków równoważności odnoszących się do parametrów granicznych przedmiotu zamówienia z uwzględnieniem żądań opisanych w odwołaniu.
09 grudnia 2025 roku, przed wyznaczonym terminem posiedzenia z udziałem stron i rozprawy, Odwołujący przesłał pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie.
Wobec powyższego, stosownie do art. 568 pkt 1) ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r., postępowanie podlegało umorzeniu.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. oraz § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania, z którego wynika, że w przypadku cofnięcia odwołania w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego, Odwołującemuzwraca się 90% wpisu.
Przewodnicząca: ………………………..……..