Wyrok KIO KIO 5365/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5365/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.12.2025
- Przewodniczący
- Monika Banaszkiewicz
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5365/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Polska Agencja Żeglugi Powietrznej z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zmiana treści oferty, modyfikacja SWZ, kryterium oceny ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 513, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 520, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Odwołujący w piśmie procesowym z dnia 8 grudnia 2025 r. złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości, które zostało podpisane przez osobę umocowaną do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5365/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 29 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Monika Banaszkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania w dniu 29 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Emitel S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Emitel S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu zamówień publicznych.
Przewodnicząca:………….................
Sygn. akt: KIO 5365/25
Uzasadnienie
Zamawiający Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w Warszawie prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”) w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn.: „Dostawa wraz z instalacją infrastruktury technicznej pozwalającej na monitorowanie parametrów lotu bezzałogowych statków powietrznych” (nr referencyjny: 140/MZP/2025/P/MOL). Wartość zamówienia jest wyższa, niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 13 października 2025 r. pod numerem nr 670101-2025
1 grudnia 2025 r. wykonawca Emitel S.A. z siedzibą w Warszawie wniósł na podstawie art. 505 ust. 1 w zw. z art. 513 ustawy Pzp odwołanie (Sygn. akt: KIO 5365/25) na treść modyfikacji specyfikacji warunków zamówienia (dalej: „SWZ”) z dnia 21 listopada 2025 r. dokonanej przez Zamawiającego w prowadzonym przez niego postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
1/ art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w związku z art. 241 ust. 1 i 2 ustawy Pzp — poprzez Modyfikację i dokonanie zmiany treści SWZ w sposób naruszający zasadę przejrzystości, jednolitości i pewności oceny ofert oraz naruszenie obowiązku ukształtowania kryterium oceny ofert w sposób jasny i niepozostawiający Zamawiającemu nieograniczonej swobody wyboru najkorzystniejszej oferty oraz umożliwiający weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania przedmiotu zamówienia na podstawie informacji przedstawianych w ofertach, polegającej na usunięciu tabelarycznej części Załącznika nr 11 do SWZ, obejmującej imię i nazwisko, posiadane uprawnienia oraz podstawę dysponowania osobami oraz zastąpieniu jej ogólnym oświadczeniem o liczbie zespołów - co w konsekwencji uniemożliwia Zamawiającemu obiektywną ocenę ofert oraz prawidłowe zastosowanie kryterium takiej oceny ofert „Potencjał kadrowy”, a w rezultacie prowadzi do niedozwolonej na gruncie PZP uznaniowości i dowolności oceny ofert.
2/ art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp w związku z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp — poprzez nadanie pkt 2 w rozdziale XVI SWZ takiego brzmienia, które prowadzi do powstania wewnętrznej sprzeczności i postanowień niewykonalnych, polegających na tym, że Zamawiający utrzymał sposób przyznawania punktów w kryterium oceny ofert „Potencjał kadrowy” poprzez porównanie liczby i składu zespołów wskazanych w Załączniku nr 8 i Załączniku nr 11 do SWZ, podczas gdy — w następstwie usunięcia tabelarycznej części Załącznika nr 1 1 dokument ten nie zawiera już żadnych danych pozwalających na identyfikację osób, ich kwalifikacji ani składu zespołów. W rezultacie kryterium oceny ofert odwołuje się do informacji, które w SWZ nie istnieją, co czyni je nieweryfikowalnym, nieporównywalnym i uniemożliwia obiektywną ocenę ofert, naruszając zasadę przejrzystości postępowania oraz wymóg jednoznaczności i precyzji dokumentacji;
3/ art. 16 pkt 1 i 2 ustawy w związku z art. 18 ust. 1 dyrektywy 2014/24/ UE — poprzez kształtowanie postępowania w sposób mogący prowadzić do arbitralnego wyboru wykonawcy, ponieważ po usunięciu tabelarycznej formy Załącznika nr 11 Zamawiający staje się wyłącznie adresatem deklaracji wykonawców bez narzędzi dowodowych i porównawczych, co czyni proces oceny nietransparentnym i nieweryfikowalnym dla uczestników postępowania i KIO.
Odwołujący wnosił o:
1/ uwzględnienie odwołania w całości;
2/ nakazanie Zamawiającemu modyfikacji SWZ poprzez nadanie Załącznikowi nr 11 do SWZ brzmienia uwzględniającego zestawienie w formie tabelarycznej obejmującego wykaz zawierający:
- imię i nazwisko każdej osoby,
-posiadane uprawnienia wysokościowe i linowe,
-podstawę dysponowania osobą (stosunek prawny), jako środka weryfikacyjnego dla kryterium oceny ofert „Potencjał kadrowy”,
2/ dokonanie stosownych zmian w pozostałych dokumentach SWZ i na platformie zamówień w zakresie, w jakim odwołanie powoduje konieczność aktualizacji dokumentacji,
3/ przedłużenie terminu składania ofert o okres niezbędny do umożliwienia wykonawcom dostosowania ofert do zmienionej i ujednoliconej dokumentacji postępowania.
4/ zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego.
Odwołujący wskazał, że posiada interes w złożeniu odwołania, ponieważ jest przedsiębiorcą świadczącym usługi związane z dostawą, instalacją oraz konfiguracją infrastruktury technicznej na obiektach budowlanych, w tym w środowisku wymagającym prac na wysokości oraz w dostępie linowym. Profil działalności Odwołującego pozostaje w pełni zgodny z przedmiotem niniejszego zamówienia. Odwołujący podniósł, że wielokrotnie brał udział w postępowaniach prowadzonych przez Zamawiającego lub podmioty o zbliżonym profilu działania, których przedmiotem były dostawy i instalacja infrastruktury technicznej, urządzeń telemetrycznych, systemów monitorowania oraz prace wykonywane na konstrukcjach wysokościowych. Odwołujący zauważył, że w poprzednich postępowaniach jego ofertę oceniano jako prawidłową, co potwierdza realną i potwierdzoną doświadczeniem zdolność do wykonania przedmiotowego zamówienia. W ocenie Odwołującego, dokonana przez Zamawiającego Modyfikacja, polegająca na usunięciu tabelarycznej części Załącznika nr 11, w której wcześniej wykazywano imię i nazwisko każdej osoby, posiadane uprawnienia oraz podstawę dysponowania personelem, narusza szereg przepisów ustawy Pzp, w szczególności art. 241 ust. 2 ustawy Pzp, który daje Odwołującemu gwarancję rzetelnej oceny ofert i możliwości weryfikacji czynności Zamawiającego, a także rzeczywiste — a nie tylko pozorne — konkurowanie wykonawców. Modyfikacja zdaniem Odwołującego prowadzi do naruszenia równego traktowania wykonawców i osłabienia pozycji wykonawców takich jak Odwołujący, którzy faktycznie dysponują personelem o wymaganych kwalifikacjach oraz pozbawianie Odwołującego możliwości weryfikacji czynności Zamawiającego. Odwołujący stale utrzymuje wyspecjalizowane kadry techniczne, zatrudniając pracowników na podstawie stabilnych stosunków pracy oraz zapewniając im bezpieczne warunki pracy, szkolenia i wyposażenie specjalistyczne, co wiąże się z realnymi i stałymi kosztami prowadzenia działalności. Zastąpienie szczegółowego wykazu nieweryfikowalnym oświadczeniem jedynie o liczbie zespołów eliminuje możliwość wykazania przewagi konkurencyjnej wynikającej z rzeczywistych zasobów osobowych wykonawcy, a jednocześnie doprowadza do sytuacji, w której każdy wykonawca może złożyć deklarację o skierowaniu określonej liczby zespołów, nie posiadając ich faktycznie do dyspozycji w chwili składania oferty. Taki model dokumentacyjny rodzi według Odwołującego nie tylko ryzyko eliminacji rzetelnych wykonawców dysponujących rzeczywistymi zasobami, lecz również stwarza zagrożenie dla Zamawiającego, ponieważ wykonawca składający nieweryfikowalne oświadczenie:
-może faktycznie nie posiadać żadnego kwalifikowanego personelu na dzień składania oferty,
- może dopiero po wyborze oferty przystąpić do poszukiwania podwykonawców na rynku, próbując skompletować zespoły techniczne w warunkach presji terminowej,
-może w rzeczywistości nie być w stanie pozyskać zespołów o wymaganych uprawnieniach, co grozi niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zamówienia.
Odwołujący wskazał, że pozostawienie wadliwej dokumentacji naraża go na bezpośrednią szkodę, gdyż:
-uniemożliwia przedstawienie oferty w sposób pozwalający Zamawiającemu obiektywnie zweryfikować spełnienie warunku udziału w postępowaniu, prowadzi do zastosowania kryterium oceny ofert „Potencjał kadrowy” w sposób dowolny, nieobiektywny i nietransparentny,
-zwiększa ryzyko, że zamówienie zostanie udzielone wykonawcy nieposiadającemu wymaganego personelu, lecz jedynie składającemu nieweryfikowalne oświadczenia o jego posiadaniu,
-pozbawia Odwołującego realnej możliwości ubiegania się o zamówienie na zasadach uczciwej konkurencji.
W konsekwencji opisanych naruszeń Odwołujący wskazał, że traci rzeczywistą możliwość uzyskania zamówienia, pomimo że:
-spełnia warunki udziału w postępowaniu,
-dysponuje personelem o wymaganych uprawnieniach wysokościowych i linowych,
- jest w pełni zdolny do należytego i terminowego wykonania zamówienia.
Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego, ani po stronie zamawiającego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.
8 grudnia 2025 r. do akt sprawy wpłynęło pismo procesowe Odwołującego, w którym oświadczył on, że cofa w całości wniesione odwołanie.
Mając powyższe na uwadze, Izba zważyła i ustaliła, co następuje:
Odwołujący w piśmie procesowym z dnia 8 grudnia 2025 r. złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości, które zostało podpisane przez osobę umocowaną do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Wobec powyższego orzeczono, jak w sentencji.
Przewodnicząca:………….................