Wyrok KIO KIO 5373/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5373/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 02.01.2026
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5373/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta najkorzystniejsza, ocena ofert, zamówienie, umorzenie postępowania odwoławczego, kryterium oceny ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 242 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Fabryka Marketingu sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Izba ustaliła, że Zamawiający 21 listopada 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej oraz o punktacji przyznanej wykonawcom w kryteriach oceny ofert....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5373/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 2 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 2 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Euvic Media sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Ministerstwo Rozwoju i Technologii z siedzibą w Warszawie
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy Fabryka Marketingu sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Euvic Media sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………….………
Sygn. akt: KIO 5373/25
U z a s a d n i e n i e
ZamawiającyMinisterstwo Rozwoju i Technologii z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na usługi pośredniczenia w zakupie mediów w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej dla przedsiębiorców upowszechniającej korzyści płynące z wykorzystywania technologii cyfrowych (wewnętrzny identyfikator: BA-V.2611.4.2025.KG). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 22 września 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 181/2025 pod numerem 616058-2025. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 1 grudnia 2025 r. wykonawca Euvic Media sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie w ww. postępowaniu wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 21 listopada 2025 r. oraz czynności oceny ofert, zarzucając naruszenie przez Zamawiającego art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 242 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez nieprawidłową ocenę ofertyOdwołującego i przyznanie jej zbyt małej liczby punktów w ramach kryteriumoceny ofert nr 4 - „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, tj. przyznanie jej 18punktów zamiast 19, co z kolei doprowadziło do błędnego uznania, że ofertazłożona przez Fabrykę Marketingu sp. z o.o. (dalej jako „Przystępujący”)posiada najkorzystniejszy bilans jakości do ceny, a w konsekwencji że jest ofertąnajkorzystniejszą w postępowaniu, gdy tymczasem to oferta Odwołującegopowinna zostać uznana za najkorzystniejszą. Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert, a w ramach tej czynności przyznanie ofercie Odwołującego 19 punktów ramach kryterium oceny ofert nr 4 „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, w tym maksymalnej liczby punktów w ramach podkryterium „Dobór kanałów komunikacji”.
Zamawiający w piśmie z 29 grudnia 2025 r. skierowanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wskazał, że 11 grudnia 2025 r. zawiadomił wykonawców o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej dokonanej w dniu 21 listopada 2025 r., informując przy tym wykonawców, którzy złożyli oferty w przedmiotowym postępowaniu, że Zamawiający dokona ponownego badania i oceny ofert. Po powtórzeniu czynności badania i oceny ofert w przedmiotowym postępowaniu w dniu 18 grudnia 2025 r. dokonano ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Fabryka Marketingu sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Izba ustaliła, że Zamawiający 21 listopada 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej oraz o punktacji przyznanej wykonawcom w kryteriach oceny ofert. Oferta Przystępującego otrzymała łącznie 98 pkt (30 pkt w kryterium nr 1 „Cena z prowizją”, 20 pkt w kryterium nr 2 „Deklarowany zasięg kampanii”, 20 pkt w kryterium nr 3 „Deklarowany ruch wygenerowany w kampanii”, 18 pkt w kryterium nr 4 „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, 10 pkt w kryterium nr 5 „Widoczność kampanii”). Oferta Odwołującego otrzymała łącznie 97,86 pkt (29,86 pkt w kryterium nr 1 „Cena z prowizją”, 20 pkt w kryterium nr 2 „Deklarowany zasięg kampanii”, 20 pkt w kryterium nr 3 „Deklarowany ruch wygenerowany w kampanii”, 18 pkt w kryterium nr 4 „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, 10 pkt w kryterium nr 5 „Widoczność kampanii”).
Po wniesieniu odwołania Zamawiający pismem z 11 grudnia 2025 r. zawiadomił wykonawców, że unieważnia czynność wyboru oferty najkorzystniejszej dokonanej w dniu 21 listopada 2025 r. Jednocześnie Zamawiający poinformował, że dokona ponownej oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu.
W dniu 18 grudnia 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej oraz o punktacji przyznanej wykonawcom w kryteriach oceny ofert. Oferta Przystępującego otrzymała łącznie 100 pkt (30 pkt w kryterium nr 1 „Cena z prowizją”, 20 pkt w kryterium nr 2 „Deklarowany zasięg kampanii”, 20 pkt w kryterium nr 3 „Deklarowany ruch wygenerowany w kampanii”, 20 pkt w kryterium nr 4 „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, 10 pkt w kryterium nr 5 „Widoczność kampanii”). Oferta Odwołującego otrzymała łącznie 99,86 pkt (29,86 pkt w kryterium nr 1 „Cena z prowizją”, 20 pkt w kryterium nr 2 „Deklarowany zasięg kampanii”, 20 pkt w kryterium nr 3 „Deklarowany ruch wygenerowany w kampanii”, 20 pkt w kryterium nr 4 „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, 10 pkt w kryterium nr 5 „Widoczność kampanii”).
Biorąc pod uwagę powyższe Izba stwierdziła, że w przedmiotowym przypadku zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z tym przepisem Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Zamawiający unieważnił dokonaną 21 listopada 2025 r. czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzył czynność oceny ofert w kryteriach oceny ofert, w tym w kryterium nr 4 „Strategia dotarcia do grupy docelowej”, do czego Odwołujący dążył. Zamawiający ostatecznie, w ramach powtórnej oceny, przyznał Odwołującemu maksymalną liczbę punktów w kryterium nr 4. Tym samym odwołanie wniesione wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z 21 listopada 2025 r. i przyznania Odwołującemu zbyt małej liczby punktów w ww. kryterium, utraciło substrat zaskarżenia. Czynność ta została unieważniona, a ocena ofert w kryteriach została powtórzona przez Zamawiającego. W ocenie składu orzekającego prowadzenie w takiej sytuacji postępowania odwoławczego zainicjowanego odwołaniem z 1 grudnia 2025 r. uznać należy za zbędne. Na dalsze podjęte przez Zamawiającego po wniesieniu odwołania czynności, w tym na ostateczną ocenę ofert wykonawców w kryterium nr 4, o której Zamawiający zawiadomił wykonawców w dniu 18 grudnia 2025 r. równocześnie z informacją o ponownym wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej, wykonawcom przysługuje odrębny środek ochrony prawnej.
W tym stanie rzeczy Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: …………………….………