Wyrok KIO KIO 5512/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5512/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Starachowice z siedzibą w Starachowice w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, SWZ, rażąco niska cena, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 2.

Istota sprawy

Odwołujący, tj. wykonawca J.B. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą J.B. „DROMAR” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, 13 grudnia 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 8 grudnia 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym bez negocjacji na roboty budowlane pn. „Budowa ulicy Bohaterów Westerplatte w Starachowicach”, nr postępowania: ZP.271.48.2025.HE....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 5512/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 12 stycznia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Beata Konik

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziałem stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w 8 grudnia 2025 r. przez wykonawcę J.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą J.B. „DROMAR” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim,

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Gmina Starachowice,

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego J.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą J.B. „DROMAR” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 5512/25

Uzasadnienie

Odwołujący, tj.wykonawca J.B. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą J.B. „DROMAR” z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, 13 grudnia 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 8 grudnia 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym bez negocjacji na roboty budowlane pn. „Budowa ulicy Bohaterów Westerplatte w Starachowicach”, nr postępowania: ZP.271.48.2025.HE.

Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.

Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z 7 listopada 2025 roku nr 2025/BZP 00523101/01.

Z akt spawy nie wynika aby jakikolwiek wykonawca zgłosił do przedmiotowego postępowania odwoławczego przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania.

Odwołujący zarzucił naruszenie: art. 226 ust. 1 pkt 5 i 10, art. 226 ust. 1 pkt 8 pzp w zw. z art. 239 ust. 1 i 2 pzp oraz w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 pzp, poprzez:

a) wybór oferty Drogmar S.C. M Godzina, P. Podeszwa, R. Godzina, M. Podeszwa z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim (dalej jako: „Drogmar”) jako najkorzystniejszej, pomimo, że oferta tego wykonawcy nie tylko nie odpowiada treści SWZ, ale także zawiera rażąco niską

cenę;

b) nieprawidłową ocenę wyjaśnień złożonych przez Drogmar, uznając je za wystarczające,

podczas gdy były ogólnikowe i zawierały dane nieadekwatne do złożonej oferty i do wymogów wynikających z przepisów prawa m.in. w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co prowadziło do nieuzasadnionego utrzymania oferty w postępowaniu;

c) zaniechanie odrzucenia oferty Drogmar pomimo że oferta została złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków SWZ.

W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu: unieważnienie czynności wyboru oferty „Drogmar” jako najkorzystniejszej, nakazanie dokonania powtórnej czynności dokonania oceny i badania ofert, nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty „Drogmar” jako niespełniającej wymogów SWZ i zawierającą rażąco niską cenę.

Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.

Przewodnicząca:…………………… ..........