Wyrok KIO KIO 570/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 570/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 15.03.2023
- Przewodniczący
- Rafał Malinowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Lipsk
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 570/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 marca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta najkorzystniejsza, odrzucenie oferty, postępowanie odwoławcze, zamawiający, zarzuty przedstawione w odwołaniu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 17 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 239, art. 505 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 553, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła istnienie materialnoprawnych przesłanek do wniesienia odwołania, o których mowa w art. 505 ust. 1 ustawy PZP. Izba nie stwierdziła istnienia podstaw do odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy PZP. Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. z siedzibą w Toruniu, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 570/23
POSTANOWIENIE
z dnia 15 marca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Rafał Malinowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 15 marca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
1 marca 2023 r. przez odwołującego: „GESPAR” – G. Pyjor, M. Sutkowski Spółka jawna z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku
przy udziale wykonawcy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. z siedzibą w Toruniu, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych, zero groszy) tytułem kwoty uiszczonego wpisu na rzecz wykonawcy „GESPAR” – G. Pyjor, M. Sutkowski Spółka jawna z siedzibą w Warszawie.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………………………….
Sygn. akt KIO 570/23
UZASADNIENIE
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, dalej jako: „Zamawiający” – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o przepisu ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710), dalej jako: „ustawa PZP”, którego przedmiotem są „Sukcesywne dostawy pieluch anatomicznych, pieluchomajtek i ściereczek”, znak sprawy: ZP/05/2023.
Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy PZP.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 2 lutego 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00077141/01.
Dnia 1 marca 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wpłynęło odwołanie wykonawcy „GESPAR” – G. Pyjor, M. Sutkowski Spółka jawna z siedzibą w Warszawie (dalej jako: „Odwołujący”),wobec czynności Zamawiającego polegających na odrzuceniu oferty Odwołującego oraz wyborze oferty najkorzystniejszej.
Kwestionując ww. czynności Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP – poprzez jego zastosowanie wobec oferty zgodnej, zdaniem Odwołującego, z warunkami zamówienia;
2.art. 239 – poprzez wybór oferty, która nie jest najkorzystniejsza na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia;
3.art. 17 ust. 2 ustawy PZP.
Stawiając ww. zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz (1) unieważnienie dokonanej przez Zamawiającego czynności odrzucenia oferty Odwołującego, (2) unieważnienie dokonanej przez Zamawiającego czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, (3) dokonanie przez Zamawiającego powtórnej czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego, (4) dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej zgodnie z przepisami prawa.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła istnienie materialnoprawnych przesłanek do wniesienia odwołania, o których mowa w art. 505 ust. 1 ustawy PZP. Izba nie stwierdziła istnienia podstaw do odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy PZP.
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. z siedzibą w Toruniu, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Pismem z dnia 7 marca 2023 r. Zamawiający oświadczył, że: „Działając w imieniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, na podstawie art. 522 ust.1 ustawy Pzp oświadczam, że uwzględniam w całości przed otwarciem rozprawy zarzuty przedstawione w odwołaniu, które zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 marca 2023 r. przez „Gespar” – G. Pyjor, M. Sutkowski – Spółka Jawna; 03-876 Warszawa, ul. Matuszewska 14; NIP: 524- 010-39-20; KRS: 0000015998 od czynności zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Sukcesywne dostawy pieluch anatomicznych, pieluchomajtek i ściereczek” Znak sprawy: ZP/05/2023. Numer ogłoszenia w BZP: 2023/BZP 00077141/01.
Zamawiający, zgodnie z art. 522 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp, unieważni i powtórzy czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniami zawartymi w odwołaniu.”
Jednocześnie Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Pismem z dnia 10 marca 2023 r. Przystępujący oświadczył, że: „W odpowiedzi na wezwanie do złożenia oświadczenia w przedmiocie złożenia sprzeciwu, w imieniu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. z siedzibą w Toruniu (Przystępującego), oświadczam, że Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. nie wnoszą sprzeciwu co do uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.”
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła, co następuje.
Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia sprzeciwu przez Przystępującego po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy PZP. Przepis ten stanowi, że jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy PZP umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 ustawy PZP.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437 ze zmianami), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:……………………….