Wyrok KIO KIO 58/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 58/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 23.02.2026
- Przewodniczący
- Emilia Garbala
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Enea Operator sp. z o.o.
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- negocjacje z ogłoszeniem
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 58/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Enea Operator sp. z o.o. z siedzibą w Poznań w trybie negocjacje z ogłoszeniem. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: warunki udziału w postępowaniu, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 362 pkt 1, art. 16, art. 17 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 156 ust. 3, art. 381 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2.
Istota sprawy
sytuacja zaistniała w niniejszej sprawie odpowiada w największym stopniu sytuacji, w której zamawiający uwzględnia odwołanie w części, a odwołujący cofa pozostałą część zarzutów. Dlatego Izba zastosowała w drodze analogii § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. rozporządzenia, zgodnie z którym: W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: b) w części zarzuty przedstawione...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 58/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 23 lutego 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca: Emilia Garbala
Protokolantka: Klaudia Kwadrans
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 23 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 stycznia 2026 r. przez wykonawcę Vitec NMG S.A., ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa,
w postępowaniu prowadzonym przez: Enea Operator sp. z o.o., ul. Strzeszyńska 58, 60-479 Poznań,
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Vitec NMG S.A., ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa, kwoty 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……….……..…....…
Sygn. akt: KIO 58/26
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający – Enea Operator sp. z o.o., ul. Strzeszyńska 58, 60-479 Poznań, prowadzi w trybie negocjacji z ogłoszeniem, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa systemu do obsługi procesu przyłączeniowego i inwestycyjnego w Enea Operator sp. z o.o.”, numer referencyjny: RPUZ/P/0828/2025/DR. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 22.12.2025 r., nr 246/2025 850531-2025.
W dniu 02.01.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Vitec NMG S.A., ul. Puławska 182, 02-670 Warszawa (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 112 ust. 1 w zw. z art. 362 pkt 1 i art. 16 oraz w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez określenie warunków udziału w postępowaniu sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz w sposób uniemożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, a przez to tworzący ryzyko wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy, który nie daje rękojmi należytego wykonania zamówienia,
2)art. 99 ust. 1 i 2 i 4 w zw. z art. 362 pkt 1 i art. 16 w zw. z art. 156 ust. 3 oraz w zw. art. 381 ust. 1 ustawy Pzp poprzez częściowe opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nadmierny i nieadekwatny do przedmiotu zamówienia, realnych potrzeb zamawiającego i oderwany od realiów rynku, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia i de facto uniemożliwienia Odwołującemu udziału w realizacji zamówienia.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu dokonania w OPiW zmian w sposób opisany w odwołaniu.
Pismem z dnia 17.02.2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o jego oddalenie, jednocześnie informując o zmianach OPiW, w tym o zmianach w pkt 4.2.9. i pkt 17.3. OPiW oraz w pkt 1.3. i pkt 10.1. Załącznika nr 1a do OPiW (częściowo zgodnych z żądaniami określonymi w odwołaniu w pkt g), h), i) i j), a także o zmianie w pkt 5.3 Załącznika nr 1a do OPiW (w pełni zgodnej z żądaniem określonym w odwołaniu w pkt k).
W dniu 20.02.2026 r. Odwołujący przekazał oświadczenie o wycofaniu odwołania w zakresie zarzutów, co do których Zamawiający nie dokonał zmian w OPiW. Odwołujący dołączył treść zmian w OPiW.
Zgodnie z art. 568 pkt 1 i 2 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku:
1)cofnięcia odwołania,
2)stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
W pierwszej kolejności należy odróżnić sytuację uwzględnienia odwołania (gdy Zamawiający zgadza się w całości lub w części z zarzutami odwołania, ale nie dokonuje w związku z tym żadnych czynności w postępowaniu do czasu rozstrzygnięcia odwołania przez Izbę) od sytuacji, gdy postępowanie odwoławcze staje się zbędne, ponieważ Zamawiający nie czekając na rozstrzygnięcie Izby dokonuje czynności zmieniając stan rzeczy w zakresie objętym zarzutami. Z tą ostatnią sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie.
Izba stwierdziła zatem, że skoro Zamawiający częściowo zmodyfikował już postanowienia OPiW i Załącznika nr 1a do OPiW w sposób zgodny z żądaniami Odwołującego, to w tym zakresie postanowienia, wobec których zostało wniesione odwołanie, przestały istnieć. Tym samym nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie - w zakresie zarzutów dotyczących tych postanowień, które zostały zmodyfikowane. Sytuacja taka stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego, jako zbędnego, w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. W zakresie pozostałych zarzutów Odwołujący wycofał natomiast odwołanie.
Przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) nie przewidują sytuacji, w której postępowanie odwoławcze zostaje umorzone w części z uwagi na jego zbędność (art. 568 pkt 2 ustawy Pzp) i w części z uwagi na cofnięcie zarzutów (art. 568 pkt 1 ustawy Pzp). § 9 ust. 2 tegoż rozporządzenia dotyczy bowiem jedynie przypadku, gdy postępowanie odwoławcze zostaje w całości umorzone jako zbędne.
Wobec powyższego Izba uznała, że sytuacja zaistniała w niniejszej sprawie odpowiada w największym stopniu sytuacji, w której zamawiający uwzględnia odwołanie w części, a odwołujący cofa pozostałą część zarzutów. Dlatego Izba zastosowała w drodze analogii § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. rozporządzenia, zgodnie z którym: W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił:
b) w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu,
- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Wobec powyższego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 i 2 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: ..…....…………………