Wyrok KIO KIO 5929/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5929/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej z siedzibą w Toruń w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umowa, kosztami postępowania, postępowanie odwoławcze, odwołanie, zasada równego traktowania wykonawców. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 6, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2.

Istota sprawy

Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 PZP oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Dlatego też postanowiono jak w sentencji. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

sygn. akt: KIO 5929/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 20 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Maciej Sikorski

Protokolantka:Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Praxima Krakpol spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Trzebini, w postępowaniu prowadzonym przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej

Uczestnik postępowania odwoławczego:

po stronie odwołującego: Tom-Marg ZPCH spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie,

po stronie zamawiającego: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Toruniu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.kosztami postępowania obciąża wykonawcę Praxima Krakpol spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Trzebini i zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 15.000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), poniesioną przez wykonawcę Praxima Krakpol spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Trzebini tytułem wpisu od odwołania,

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący:……………….…….


sygn. akt: KIO 5929/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej –– prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), (zwanej dalej PZP), którego przedmiotem jest: „Świadczenie usług pralniczych wraz z najmem bielizny, odzieży szpitalnej oraz transportem całego przedmiotu zamówienia” (numer sprawy: ZP/99/ZCO/2025).

Szacunkowa wartość zamówienia nie przekracza kwoty określonej w obwieszczeniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wydanym na podstawie art. 3 ust. 3 PZP.

Pismem z dnia 29 grudnia 2025 r. wykonawca Praxima Krakpol spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Trzebini (dalej: Odwołujący lub Praxima) wniósł odwołanie wobec treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako: „SWZ”) w zakresie Załącznika nr 3 do SWZ – Opisu przedmiotu zamówienia w części dotyczącej:

1.wymogu, aby asortyment będący przedmiotem zamówienia (w szczególności bielizna pościelowa i odzież najmowana) był dostarczany jak wyrób medyczny (załącznik nr 3 do SWZ),

2.wymogu zapewnienia odzieży ochronnej jednodniowej dla personelu do wynajmu na okres trwania umowy (36 miesięcy) dla wszystkich pozycji (lp. 1-5) zawartych w Tabeli nr 3 znajdującej się w Załączniku nr 3 do SWZ – bluzy o identycznym fasonie: krótki rękaw, 3 kieszenie, podkrój szyi w szpic, rozporki po bokach min. 8 cm, chip wszyty przy kieszonce, identyfikacja rozmiarów za pomocą kolorowych wieszaczków z tyłu przy podkroju szyi, opis wyrobu/ rozmiar,

3.wymogu zapewnienia odzieży ochronnej jednodniowej dla personelu do wynajmu na okres trwania umowy (36 miesięcy) dla wszystkich pozycji (lp. 1-5) zawartych w Tabeli nr 3 znajdującej się w Załączniku nr 3 do SWZ – spodni o prostym kroju, góra spodni wykończona paskiem, w którym zamocowany jest trok do regulacji obwodu pasa, kolor troków, winien identyfikować rozmiar, chip wszyty w pasek, wszywki dotyczące konserwacji wyrobu, a w zakresie odzieży jednodniowej (operacyjnej) bluza + spodnie (komplet) dla SOR (lp. 4 Tabeli nr 3) dodatkowo dwie kieszenie i ściągacz u dołu nogawki z poliestru o gramaturze 20-40 g/m²,

4.wymogu zapewnienia odzieży ochronnej jednodniowej dla personelu do wynajmu na okres trwania umowy (36 miesięcy) opisanej w Tabeli nr 3 Załącznika nr 3 do SWZ o następujących parametrach:

a)w zakresie asortymentu opisanego w Tabeli nr 3 w pozycjach 1-3: tkanina elanobawełniana o gramaturze 125-160 g/m², skład: bawełna 48-70%, poliester 30-52%, włókno węglowe 1-2% spełniająca normy PN-EN 13795, certyfikat Oeko-Tex Standard 100 klasy I lub II (lub równoważnego z udokumentowanymi badaniami),

b)w zakresie asortymentu opisanego w Tabeli nr 3 w pozycji nr 4: poliester 95 99%, włókno węglowe 1-2%, wstawki paroprzepuszczalne, spełniająca normy PN-EN 13795, certyfikat Oeko-Tex Standard 100 klasy I lub II (lub równoważnego z udokumentowanymi badaniami),

c)w zakresie asortymentu opisanego w Tabeli nr 3 w pozycji nr 5: poliester 92 94%, spandex 6-8%, gramatura 110-140 g/m².

Następnie Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 16 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024, poz. 1320 ze zm.) (dalej jako: „ustawa”), tj. zasady równego traktowania wykonawców poprzez prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję,

2.art. 99 ust. 4 ustawy poprzez wadliwe sporządzenie Specyfikacji warunków zamówienia w części dotyczącej Opisu przedmiotu zamówienia, polegające na opisaniu przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję, w szczególności poprzez wskazanie wymogów, które spełnia jedynie asortyment dostarczany przez konkretnego wykonawcę, co doprowadza do uprzywilejowania niektórych wykonawców lub produktów oraz jednocześnie eliminuje z postępowania Odwołującego, który w wyniku ww. czynności Zamawiającego nie może złożyć oferty w postępowaniu, przy czym zakwestionowane parametry nie wynikają z usprawiedliwionych potrzeb Zamawiającego oraz nie są uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia, lecz są nakierowane wyłącznie na ograniczenie konkurencyjności w postępowaniu,

3.art. 99 ust. 1-2 i ust. 4-6 w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy poprzez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób nadmiernie szczegółowy, dyskryminujący i ograniczający uczciwą konkurencję, co uniemożliwia złożenie ofert równoważnych i faworyzuje konkretnych wykonawców, jak również poprzez brak wskazania kryteriów równoważności dla opisanych wymogów, co czyni dopuszczenie rozwiązań równoważnych iluzorycznymi,

4.art. 99 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy poprzez nałożenie nieuzasadnionego i nieproporcjonalnego wymogu kwalifikacji bielizny pościelowej i odzieży ochronnej jednodniowej (bluza + spodnie) jako wyrobu medycznego zgodnie z Rozporządzeniem (UE) 2017/745 (MDR) dla wszystkich pozycji zamówienia, co ogranicza konkurencję i nie odpowiada rzeczywistym potrzebom Zamawiającego,

5.art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2022 r., poz. 1233 ze zm.) poprzez opisanie przedmiotu zamówienia i warunków jego realizacji w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję.

Pismem z dnia 10 marca 2026 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołalnie w treści, której poinformował, że w dniu 19 stycznia 2026 r. dokonał modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia uwzględniając częściowo wnioski Odwołującego zawarte w treści pisma co do kwestii chipu identyfikacyjnego oraz kolorystycznej identyfikacji rozmiarów odzieży w zakresie wskazanym w dalszej części pisma.

Odwołujący pismem z dnia 17 marca 2026 r. wniósł o umorzenie postępowania w zakresie zmian dokonanych przez Zamawiającego w specyfikacji warunków zamówienia z dnia 19 stycznia 20206 r.

Na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 18 marca 2026 r., Odwołujący oświadczył, iż cofa odwołanie w zakresie pkt 1. Opisu przedmiotu zamówienia, w zakresie pkt 2 oraz pkt 3 i wniósł o umorzenie postępowania, a nadto oświadczył, że podtrzymuje odwołanie w zakresie pkt 4 oraz postawionych zarzutów (protokół posiedzenia godz. 00:12:23).

Po zamknięciu posiedzenia niejawnego z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego i otwarciu rozprawy Krajowej Izby Odwoławczej (protokół posiedzenia godz. 00:13:27) Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w całości.

Izba zważyła, co następuje:

Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 PZP oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Dlatego też postanowiono jak w sentencji.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba obciążyła kosztami postępowania odwoławczego Odwołującego.

Przewodniczący:……………....…….