Wyrok KIO KIO 598/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 598/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 marca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Politechnika Warszawska Wydział Zarządzania z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta najkorzystniejsza, rażąco niska cena, zamawiający, postępowanie odwoławcze, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579, art. 580, art. 224 ust. 6, art. 224 ust. 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 3, art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, ‎ pod warunkiem że w postępowaniu odwoławc...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 598/23

POSTANOWIENIE

z 13 marca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący: Ernest Klauziński

o rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie 13 marca 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 6 marca 2023 r. przez odwołującego: AWIMA Sp. j. B. Wiśniewski z siedzibą w Józefowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Politechnikę Warszawską Wydział Zarządzania
z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1)umarza postępowanie odwoławcze;

2)nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego: AWIMA Sp. j. B. Wiśniewski z siedzibą w Józefowie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu
od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………................................…………………

Sygn. akt: KIO 598/23

U z a s a d n i e n i e

Politechnika Warszawska Wydział Zarządzania z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710, dalej: Pzp) postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Świadczenie usługi sprzątania dla Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej”, numer: WZ.ZP.01.01.2023, zwane dalej postępowaniem.

Ogłoszenie w sprawie zamówienia publicznego 20 stycznia 2023 r. zostało opublikowane
w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem: 2023/S 015-042152.

6 marca 2023 r. wykonawca AWIMA Sp. j. B. Wiśniewski z siedzibą w Józefowie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie od:

1.dokonania wyboru oferty Wykonawcy - HEMA K.O., 02-390 Warszawa ul. Grójecka 194/187c (dalej jako Wykonawca) jako oferty najkorzystniejszej;

2.zaniechania odrzucenia oferty Wykonawcy jako zawierającej rażąco niską cenę.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 224 ust. 6 Pzp w związku z:

a)dokonaniem wadliwej oceny wyjaśnień dotyczących wyliczenia ceny oferty złożonej przez Wykonawcę,

b)błędnym uznaniem, że oferta Wykonawcy nie podlega odrzuceniu, uwzględnia
w cenie wszystkie koszty wymagane treścią SWZ i wynikające z odrębnych przepisów, została obliczona zgodnie z SWZ oraz nie zawiera rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia;

c)zaniechaniem odrzucenia oferty Wykonawcę jako oferty, która zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia;

2.art. 224 ust. 5 Pzp w związku z błędnym uznaniem, że Wykonawca wykazał
i udowodnił, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny;

3.art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp w zw. z art. 224 ust. 6 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy jako oferty zawierającej rażąco niską cenę, podczas gdy treść udzielonych przez tego Wykonawcę wyjaśnień potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę z przyczyn wskazanych
w uzasadnieniu niniejszego odwołania, w wyniku czego doszło do zaniechania przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców oraz zgodnie
z zasadami proporcjonalności i przejrzystości;

4.art. 239 ust. 1 Pzp przez dokonanie wyboru oferty Wykonawcy jako oferty najkorzystniejszej w niniejszym postępowaniu, podczas gdy oferta tego Wykonawcy podlega odrzuceniu z powodu rażąco niskiej ceny.

Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie pismem z 7 marca 2023 r., które wpłynęło
do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przed otwarciem posiedzenia Izby i złożył oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w wymaganym terminie
nie przystąpił żaden wykonawca.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy,
pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 Pzp.

Przewodniczący: ……………................................…………………