Wyrok KIO KIO 610/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 610/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.03.2026
- Przewodniczący
- Beata Konik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Szprotawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 610/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szprotawa z siedzibą w Szprotawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie publiczne, wykonawca, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 109 ust. 1 pkt 5, art. 109 ust. 1 pkt 7, art. 111 pkt 4, art. 125 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 110 ust. 2, art. 110 ust. 3, art. 239, art. 522 ust. 1.
Istota sprawy
Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szprotawa (dalej: „Zamawiający” ), prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługi, pn.: „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Szprotawa w roku 2026” PAKIETY I, II, IV, nr postępowania: SA.270.31.2025 ....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 610/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 18 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 lutego 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Z.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Leśnych Z.K. z siedzibą w Otyniu, M.J. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Leśne M.J. z siedzibą w Drezenku i M.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe M.K. z siedzibą w Sławie,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szprotawa,
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.
2.Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Z.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Leśnych Z.K. z siedzibą w Otyniu, M.J. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Leśne M.J. z siedzibą w Drezenku i M.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe M.K. z siedzibą w Sławie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….……. ..
Sygn. akt: KIO 610/26
Uzasadnienie
Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szprotawa (dalej: „Zamawiający”), prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługi, pn.: „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Szprotawa w roku 2026” PAKIETY I, II, IV, nr postępowania: SA.270.31.2025.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 3 listopada 2025 r. nr OJ S 211/2025, 726587-2025.
9 lutego 2026 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Z.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Leśnych Z.K. z siedzibą w Otyniu, M.J. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Usługi Leśne M.J. z siedzibą w Drezenku i M.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe M.K. z siedzibą w Sławie (dalej: „Odwołujący”) wnieśli odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszanie:
1. art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy PZP w zakresie pakietów nr I, II, IV poprzez ich nieprawidłowe zastosowanie i wykluczenie konsorcjum firm pomimo że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 109 ust. 1 pkt. 5 i pkt. 7 w zw. z art. 111 pkt. 4) ustawy Pzp tym samym nie podlega również wykluczeniu w konsekwencji art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10.
2. ewentualnie zaniechanie wezwania Wykonawcy do złożenia wyjaśnień w zakresie przedstawionego oświadczenia składanego na podstawie art. 125 ust. 1 ustawy Pzp na formularzu JEDZ w trybie art. 128 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, w szczególności w zakresie możliwości zainicjowania ewentualnej procedury samooczyszczenia w trybie art. 110 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych.
3. art. 239 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej z pominięciem oferty Odwołującego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i o nakazanie Zamawiającemu ponowne badanie i ocenę oferty Odwołującego, powtórzenie oceny ofert i dokonania wyboru oferty Odwołującego jako oferty najkorzystniejszej odpowiednio w pakiecie nr I, II, IV na podstawie określonych w postepowaniu kryteriów oceny oferty; obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego, w tym zasądzenie na rzecz Odwołujących równowartości kwoty wpisu oraz kosztów, o których mowa w §5.2) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania.
Z akt sprawy wynika, że żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postpowania odwoławczego w charakterze uczestnika postępowania, po stornie Zamawiającego ani po stornie Odwołującego.
18 marca 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w treści której oświadczył, że zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu wniesionym przez Odwołującego. Zamawiający wyjaśnił, że w związku z uwzględnieniem w całości zarzutów podniesionych w Odwołaniu, Zamawiający zobowiązuje się do unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w Pakiecie nr I, nr II, nr IV oraz unieważnienia czynności odrzucenia oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia w składzie 1. Zakład Usług Leśnych Z.K. z siedzibą Czasław 16, 67-106 Otyń, 2. Usługi Leśne M.J. z siedzibą Lubiatów 16,66-530 Drezdenko oraz 3. Usługi Transportowe M.K. z siedzibą Lipinki 89/3, 67-410 Sława oraz do dokonania ponownej oceny i badania ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp – W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny wskazany w powyższej normie prawnej, tj. zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Jednocześnie Izba wskazuje, że w związku z oświadczeniem o uwzględnieniu przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca :………………………………