Wyrok KIO KIO 622/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 622/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.03.2025
- Przewodniczący
- Przemysław Dzierzędzki
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Gliwice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- umowa ramowa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 622/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice sp. z o.o. w Gliwicach z siedzibą w Gliwice w trybie umowa ramowa. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego, wezwanie do złożenia przedmiotowego środka dowodowego, zaproszenie do negocjacji, odrzucenie ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 107 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 126 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia w ustawowym terminie żaden wykonawca. Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 622/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 13 marca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Przemysław Dzierzędzki
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 13 marca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 lutego 2025 r. przez wykonawcę HEATCO sp. z o.o. w Katowicach
w postępowaniu prowadzonym przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice sp. z o.o. w Gliwicach
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy HEATCO sp. z o.o. w Katowicach, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………….…………
Sygn. akt: KIO 622/25
U z a s a d n i e n i e
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice sp. z o.o. w Gliwicach, zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia sektorowego celem zawarcia umowy ramowej w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp”, którego przedmiotem jest dostawa fabrycznie nowych materiałów preizolowanych.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 13 grudnia 2024 r., Dz.U. S: 243/2024, nr 765940-2024.
Wobec czynności i zaniechań zamawiającego w ww. postępowaniu 20 lutego 2025 r. do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wniósł odwołanie wykonawca HEATCO sp. z o.o. w Katowicach, zwany dalej „odwołującym”.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1. art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, przez zaniechanie odrzucenia ofert złożonych przez wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o.,Toruń,
w sytuacji, w której ww. oferty powinny podlegać odrzuceniu, bowiem ich treść jest niezgodna z warunkami zamówienia,
2. art. 107 ust. 2 Pzp, przez zaniechanie wezwania do złożenia przedmiotowego środka dowodowego wykonawcy ZPU K. Jońca Sp. z o. o., Międzyrzecz w sytuacji, w której wykonawca nie złożył wraz z ofertą wymaganego postanowieniami SWZ badania dla oferowanych rur bez bariery antydyfuzyjnej.
3. art. 239 ust. 1 Pzp przez wybór ofert najkorzystniejszych wykonawców:
1.1. Radpol Pipes sp. z o.o., Kolonia Prawiedniki,
1.3. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o.,Toruń,
w sytuacji w której oferty tych Wykonawców powinny podlegać odrzuceniu.
4. art. 239 ust. 1 Pzp, przez wybór oferty wykonawcy ZPU K. Jońca sp. z o. o., Międzyrzecz, jako oferty najkorzystniejszej w sytuacji, w której wykonawca nie złożył wymaganego treścią SWZ przedmiotowego środka dowodowego.
ewentualnie, na wypadek nieodrzucenia ofert wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o.,Toruń,
lub nieorzekania o zarzucie nr 1.
5. art. 126 ust. 1 Pzp, przez zaniechanie wezwania wykonawców:
(1) Radpol Pipes Sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o.,Toruń
do złożenia wszystkich podmiotowych środków dowodowych wymaganych treścią SWZ.
6. art. 128 ust. 1 Pzp, przez zaniechania wezwania wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o.,Toruń
do uzupełnienia oświadczenia JEDZ, pomimo, że ww. wykonawcy złożyli oświadczenia o treści niezgodnej z wymaganiami SWZ.
7. art. 128 ust. 1 Pzp, przez zaniechania wezwania wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o.,Toruń
do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, pomimo, że ww. wykonawcy albo ich w ogóle nie złożyli albo też złożyli je błędne.
8. art. 107 ust. 2 Pzp przez zaniechanie wezwania do złożenia przedmiotowego środka dowodowego wykonawcy Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o., Toruń, w sytuacji w której wykonawca nie złożył wraz z ofertą oświadczenia o stosowaniu (z określeniem zakresu średnic i asortymentu) bariery dyfuzyjnej dla elementów preizolowanych z opisem metody wykonania tej bariery) -w zakresie oferowanych rur o średnicy powyżej DN 200.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:
a) unieważnienia czynności wyboru ofert wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) ZPU K.Jońca Sp. z o. o., Międzyrzecz oraz
(3) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o., Toruń,
jako ofert najkorzystniejszych
b) odrzucenia ofert wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o., Toruń
c) wezwania wykonawcy ZPU K. Jońca Sp. z o. o., Międzyrzecz do złożenia badania dla oferowanych rur bez bariery antydyfuzyjnej (przedmiotowego środka dowodowego),
d) dokonania pewnego wyboru ofert wykonawców, z którymi zostanie zawarta umowa ramowa,
ewentualnie, na wypadek nieodrzucenia ofert wykonawców:
(1) Radpol Pipes sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o.,Toruń,
lub nieorzekania o zarzucie nr 1
e) wezwania wykonawców:
(1) Radpol Pipes Sp. z o.o. Kolonia Prawiedniki,
(2) Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o., Toruń
do złożenia wszystkich podmiotowych środków dowodowych wymaganych treścią SWZ.
do uzupełnienia nowego oświadczenia JEDZ, zgodnego w wymaganiami SWZ.
e) wezwania wykonawcy Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o.,Toruń, do złożenia przedmiotowego środka dowodowego tj. oświadczenia o stosowaniu (z określeniem zakresu średnic i asortymentu) bariery dyfuzyjnej dla elementów preizolowanych z opisem metody wykonania tej bariery) -w zakresie oferowanych rur o średnicy powyżej DN 200.
Ustalono także, że do prezesa izby w ustawowym terminie nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Ustalono także, że 10 marca 2025 r., zamawiający przesłał prezesowi izby oświadczenie, iż uwzględnia zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości. Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia w ustawowym terminie żaden wykonawca. Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,
- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ………….…………