Wyrok KIO KIO 654/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 654/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.03.2026
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Krzyżanowice
- Miejscowość
- Krzyżanowice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 654/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Krzyżanowice z siedzibą w Krzyżanowice w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, zamawiający, wykonawca, rażąco niska cena. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia po stronie zamawiającego wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Raciborzu oraz wykonawcy KTKM Bruki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 654/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 12 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
Protokolantka: Wiktoria Ceyrowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania w dniu 12 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 lutego 2026 r. przez wykonawcę Auto-Trans Asfalty Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gierałtowicach
w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Krzyżanowice
przy udziale uczestnika po stronie odwołującego wykonawcy InżBud TT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rybniku
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego:
A.wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Raciborzu
B.wykonawcy KTKM Bruki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Raciborzu
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy Auto-Trans Asfalty Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gierałtowicach kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………
Sygn. akt: KIO 654/26
Uzasadnienie
Zamawiający – Gmina Krzyżanowice, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy
z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Budowa ogólnopolskiej trasy rowerowej nr 3 „Blue Velo” na terenie Gminy Krzyżanowice”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
19 listopada 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00543033.
11 lutego 2026 r. wykonawca Auto-Trans Asfalty Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Gierałtowicach, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie na czynność zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz na zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy.
Odwołujący zarzucił niezgodność z przepisami ustawy Pzp następujących czynności lub zaniechania czynności zamawiającego:
1)wybór jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Robót Drogowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Raciborzu, dalej: „Przedsiębiorstwo Robót Drogowych”;
2) zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych;
3)zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Inżbud TT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rybniku, dalej: „Inżbud”.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu:
1) naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, podczas gdy wykonawca ten zadeklarował wykonanie zamówienia w sposób niezgodny z warunkami zamówienia, tj. wykonanie 4 cm warstwy wiążącej i 3 cm warstwy ścieralnej, nie zaś 7 cm warstwy ścieralnej, jak było wymagane w PFU,
2) naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, a wykonawca złożył wyjaśnienia, które nie wykazały, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny;
3) naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Inżbud, podczas gdy wykonawca ten zadeklarował wykonanie zamówienia w sposób niezgodny z warunkami zamówienia, tj. wykonanie 7 cm warstwy wiążącej i ścieralnej, nie zaś 7 cm warstwy ścieralnej, jak było wymagane w PFU;
4)naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Inżbud, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,
a wykonawca złożył wyjaśnienia, które nie wykazały, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz:
1) nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
2) nakazanie zamawiającemu dokonania ponownej czynności badania i oceny ofert, a w jej ramach:
a) odrzucenie oferty wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych;
b) odrzucenie oferty wykonawcy Inżbud;
3) obciążenie kosztami postępowania zamawiającego oraz zasądzenie od zamawiającego na rzecz Odwołującego kwoty 10 000 zł, stanowiącej koszty poniesione z tytułu wpisu, a także kwoty wskazanej przez Odwołującego na rozprawie według przedłożonych na niej dokumentów.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia po stronie zamawiającego wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Raciborzu oraz wykonawcy KTKM Bruki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Raciborzu, natomiast po stronie odwołującego wykonawcy InżBud TT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Rybniku.
Zgłoszenia przystąpień spełniały warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
Zamawiający w piśmie z 10 marca 2026 r. – odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania.
Odwołujący w piśmie z 11 marca 2026 r. oświadczył, że cofa złożone odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.
Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 10 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 9 000 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………