Wyrok KIO KIO 720/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 720/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2). Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia w tej sprawie odwoławczej. Z tych względów - działając na podstawie art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 720/22

POSTANOWIENIE

z dnia 28 marca 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie: Przewodniczący: Piotr Kozłowski

Emil Kuriata
Anna Kurowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania
odwoławczego
28 marca 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej
14 marca 2022 r.

przez wykonawcę: Firma Usługowo-Handlowo-Produkcyjna L. K., Zielonka
[„Odwołujący”]

w postępowaniu pn. Całoroczne (bieżące i zimowe) utrzymanie dróg krajowych będących

w administracji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie, Rejon
w Rzeszowie
(nr postępowania O.RZ.D-3.2413.7.2021)

prowadzonym przez zamawiającego: Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg
Krajowych i Autostrad z siedzibą w Warszawie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych
i Autostrad Oddział w Rzeszowie
[„Zamawiający”]

przy udziale wykonawców zgłaszających przystąpienie do postępowania
odwoławczego:

A.    Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe „FACHMAN” T. Z., Dębica - po stronie
Odwołującego

B.    Eurovia Polska S.A. z siedzibą w Bielanach Wrocławskich - po stronie
Zamawiającego

postanawia:

1.    Umarza postępowanie odwoławcze.

2.    Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego kwoty 13500 zł 00 gr
(słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero
groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej

Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

U z a s a d n i e n i e

Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą
w Warszawie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie {dalej:
„Zamawiający”} prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) {dalej: „ustawa pzp” lub „pzp”}
w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi pn.
Całoroczne (bieżące i zimowe) utrzymanie dróg krajowych będących w administracji
Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie, Rejon w Rzeszowie
(nr postępowania O.RZ.D-3.2413.7.2021). Ogłoszenie o tym zamówieniu 11 maja 2021 r.
zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 2021/S_091 pod poz.
236015. Wartość tego zamówienia przekracza progi unijne.

3 marca 2022 r. Zamawiający zawiadomił drogą elektroniczną o wyborze jako
najkorzystniejszej oferty złożonej przez Eurovię Polska S.A. z siedzibą w Bielanach
Wrocławskich {dalej: „Eurovia” lub „Przystępujący”} oraz o odrzuceniu oferty złożonej

przez Firmę Usługowo-Handlowo-Produkcyjną L. K. z Zielonki {dalej: „Odwołujący”}.

14 marca 2022 r. Odwołujący wniósł odwołanie od powyższych czynności
Zamawiającego.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp:

1.    Art. 226 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 5 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 - przez uznanie, że oferta
Odwołującego winna podlegać odrzuceniu z uwagi na fakt, że zawiera błąd w obliczeniu
ceny oraz jest niezgodna z warunkami zamówienia, podczas gdy kalkulacja ceny została
dokonana w oparciu o wzór wskazany przez Zamawiającego w pkt 6 uwag
do formularza „Tabela elementów rozliczeniowych - Rejon Rzeszów Grupa Prac nr 10b
- Zimowe utrzymanie dróg” i zgodnie z wytycznymi Zamawiającego, przez co nie
można mówić o błędzie w obliczeniu ceny, a odrzucenie oferty Odwołującego narusza
zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasadę
przejrzystości.

2.    Art. 224 ust. 1 w zw. z art. 16 - przez zaniechanie wezwania Eurovii do złożenia

wyjaśnień, w tym dowodów, w zakresie wyliczenia ceny lub ich istotnych części
składowych, mimo że istotne części składowe, a w ślad za tym i cena wydają się rażąco
niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia oraz budzą wątpliwości o co do możliwości
wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi
w dokumentach zamówienia oraz wynikającymi z odrębnych przepisów.

3. Art. 255 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 16 pkt 2 - przez nieunieważnienie postępowania

o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy jest ono obarczone niemożliwą

do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w
sprawie zamówienia publicznego [zarzut ewentualny].

W uzasadnieniu odwołania powyższe zarzuty zostały dodatkowo sprecyzowane przez
wskazanie bardziej szczegółowych okoliczności faktycznych i prawnych, które według
Odwołującego uzasadniają wniesienie odwołania.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1.    Unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty i odrzucenia oferty Odwołującego.

2.    Ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego, a jego
ramach wezwania Eurovii do złożenia wyjaśnień w przedmiocie rażąco niskiej ceny.

23 marca 2021 r. wpłynęło do Izby pismo Odwołującego, w którym oświadczył,
że cofa powyższe odwołanie i wnosi o zwrot 90% uiszczonego wpisu.

W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 520 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia
rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2).

Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał
uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia w tej sprawie
odwoławczej.

Z tych względów - działając na podstawie art. 568 pkt 1 pzp - Izba umorzyła
postępowanie odwoławcze w tej sprawie.

O kosztach tego postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 575 pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego,
ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) -
nakazując zwrot Odwołującemu 90% procent uiszczonego wpisu.

4