Wyrok KIO KIO 723/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 723/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 30.03.2022
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Rzeszów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 723/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 29 marca 2022 r., Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 723/22
POSTANOWIENIE
z dnia 30 marca 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska
Rafał Malinowski
Małgorzata Matecka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 30 marca 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 marca 2022 r. przez wykonawcę: L. K. prowadzący
działalność gospodarczą pod firmą L. K. Firma Usługowo-Handlowo-Produkcyjna,
Zielonka 64, 36-130 Raniżów w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie, ul. Legionów
20, 35-959 Rzeszów,
przy udziale wykonawcy: T. Z. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą
Przedsiębiorstwo Budowlano - Drogowe „FACHMAN” T. Z., ul. Osiedle Matejki 12/19,
39-200 Dębica zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o
sygn. akt KIO 723/22 po stronie odwołującego,
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy: L. K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą L. K. Firma
Usługowo-Handlowo-Produkcyjna, Zielonka 64, 36-130 Raniżów kwoty 13 500 zł
00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90%
uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ....................................
Członkowie: ....................................
Sygn. akt: KIO 723/22
Uzasadnienie
Zamawiający, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie,
prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu
nieograniczonego w przedmiocie: „Całoroczne (bieżące i zimowe) utrzymanie dróg
krajowych będących w administracji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział
w Rzeszowie, Rejon w Krośnie.” Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w
Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 marca 2022r., pod numerem 2022/S 045-
115953.
W tym samym dniu Zamawiający opublikował SWZ na stronie internetowej.
Wykonawca, L. K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą L. K. Firma
Usługowo - Handlowo - Produkcyjna, z siedzibą w Zielonce na podstawie art. 513 ustawy z
dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1129 ze
zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, wniósł odwołanie wobec dokonania przez Zamawiającego
opisu przedmiotu zamówienia oraz niezgodnych z przepisami ww. ustawy postanowień
wzoru umowy. Odwołujący wskazał, że w wyniku naruszenia przez Zamawiającego
powołanych przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych jego interes w uzyskaniu
zamówienia może doznać uszczerbku, bowiem sformułowanie postanowień SWZ w sposób
niezgodny z przepisami, tj. w szczególności w sposób, który nie uwzględnia wszystkich
istotnych dla sporządzenia oferty okoliczności i wymagań, narusza zasady równej i uczciwej
konkurencji oraz nie prowadzi do wyboru oferty najkorzystniejszej, utrudnia mu dostęp do
zamówienia i jako taki jest dla niego niekorzystny.
Pismem z dnia 29 marca 2022 r., przesłanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
w tym dniu, tj. przed otwarciem rozprawy w sprawie odwoławczej, Odwołujący złożył
oświadczenie, że cofa wniesione odwołanie.
Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 29 marca 2022 r., Izba, działając
na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie
odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania
odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania
(Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku
bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez
Odwołującego wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ....................................
Członkowie: ....................................
4