Wyrok KIO KIO 801/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 801/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Telewizja Polska Spółka Akcyjna w likwidacji z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, zamawiający, PZP, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do post...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 801/26

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 11 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodnicząca: Natalia Kurek

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 marca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 lutego 2026 r. przez Odwołującego – MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Telewizja Polska Spółka Akcyjna w likwidacji

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ………….…….………….…….……

Sygn. akt: KIO 801/26

UZASADNIENIE

Telewizja Polska Spółka Akcyjna w likwidacji (dalej jako Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. 2024, poz. 1320 – dalej jako PZP, ustawa Pzp,), którego przedmiotem jest sukcesywna dostawa telefonów komórkowych, znak postępowania ZP/TITT/74/2025 (dalej jako postępowanie, Postępowanie).

Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów PZP. Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 11 grudnia 2026 r., pod numerem 821889 – 2025.

W dniu 23 lutego 2026 r. wykonawca MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako Odwołujący, Spółka), wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności Zamawiającego podjętych w Postępowaniu oraz od zaniechania czynności, do których Zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy Pzp, tj. od:

a)czynności odrzucenia oferty Odwołującego;

b)zaniechania wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty;

c)czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez Mobile City Sp. z o.o., ul. ks. Jakuba Wujka 15/17, 61-581 Poznań (dalej jako „MOBILE CITY”).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1.zarzut naruszenia art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego, pomimo że oferta Odwołującego jest zgodna z warunkami zamówienia;

2.zarzut naruszenia art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty, pomimo że przed odrzuceniem oferty Odwołującego Zamawiający powinien usunąć wszelkie wątpliwości co do niezgodności oferty Odwołującego z warunkami zamówienia;

3.zarzut naruszenia art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne dokonanie wyboru oferty wykonawcy MOBILE CITY, co doprowadziło do naruszenia zasad przejrzystości, proporcjonalności oraz zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Nadto, Spółka wniosła o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:

a)unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy MOBILE CITY jako najkorzystniejszej,

b)unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,

c)dokonania ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego,

d)wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty,

e)dokonania czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.

Zamawiający pismem z dnia 25 lutego 2026 r. złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że „uwzględnia zarzuty odwołania w całości”.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.”. Taka sytuacja miała miejsce w przedmiotowej sprawie, bowiem Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 3 PZP orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 PZP
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Przewodnicząca: ………….…….………….…….……