Wyrok KIO KIO 837/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 837/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Zielonej Górze z siedzibą w Zielona Góra w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: współdziałanie zamawiającego i wykonawcy, umowa, umorzenie postępowania odwoławczego, naruszenie obowiązków zawodowych, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 8 ust. 1, art. 433 pkt 4, art. 436 pkt 3, art. 439 ust. 1, art. 439 ust. 2, art. 439 ust. 4, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2.

Istota sprawy

Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p. oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu, stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p. Dlatego też postanowiono jak w sentencji. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 837/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 26 marca 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Ewa Sikorska

Protokolantka:Wiktoria Ceyrowska

na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 marca 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 marca 2025 r. przez wykonawcę STRABAG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Pruszkowie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego –Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Zielonej Górze

Uczestnik postępowania odwoławczego po stronie odwołującego: wykonawca ATLAS WARD Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we Wrocławiu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz: wykonawcy STRABAG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Pruszkowie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………….…….

Sygn. akt: KIO 837/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Zielonej Górze – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest budowa obozowiska kontenerowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Trzebieniu w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320), zwanej dalej ustawą P.z.p.

W dniu 7 marca 2025 r. wykonawca STRABAG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Pruszkowie (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie na niezgodną z przepisami czynność zamawiającego podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, polegającej na ustaleniu treści projektowanych postanowień umowy w sposób naruszający przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1. naruszenie art. 16 pkt 1, 2 i 3 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy P.z.p. w zw. z art. 647 K.c. poprzez zawarcie w treści § 17 Wzoru umowy zapisów, które nie obligują zamawiającego do odbioru w przypadku braku wad istotnych i tym samym dają pole do oczekiwania przez zamawiającego odbiory bezusterkowego, brak ustalenia czasu trwania Odbioru Końcowego gdyż:

1) w § 17 ust. 5 wzoru umowy zamawiająca zastrzega: „(…) sobie prawo odrzucenia, w terminie 10 dni roboczych, zawiadomienia Wykonawcy o dokonanie odbioru robót i odbioru końcowego, jeżeli uzna, że roboty nie zostały wykonane i/lub zakończone niezgodnie z zawartą umową i nie dostarczono kompletu dokumentów (…)” pod czas gdy każda wada nawet nieistotna może mieć postać niezakończenia jakiegoś elementu tzw. drobna zaległa praca jak też każda wada w tym nieistotna jest wykonaniem niezgodnym z umową. Nieistotne braki w dokumentach również nie powinny blokować możliwości przeprowadzenia odbioru.

2) W § 17 ust. 6 wzoru umowy Zamawiający wskazuje, w jakim terminie powoła komisję odbiorową i przystąpi do odbioru jednak nie wskazuje jak długo będą trwały czynności odbiorowe.

2. naruszenie art. 433 pkt 4 ustawy P.z.p. poprzez zastrzeżenie w §19 ust. 8 – 10 wzoru umowy uprawnienia zamawiającego do podjęcia decyzji o rezygnacji z wykonania części zamówienia bez wskazania minimalnej wartości lub wielkości zamówienia, które pozostanie w zakresie wykonawcy, co jest niedopuszczalne w świetle wyżej przywołanego przepisu ustawy P.z.p.

3. naruszenie art. 436 pkt 3 ustawy w zw. z art. 16 pkt. 1 - 3 i art. 8 ust. 1 ustawy P.z.p. w zw. z art. 3531 i art. 647 w zw. z art. 484 § 2 w zw. z art. 483 i art. 473 § 1 K.c. ze względu na zastrzeżenie w § 22 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) wzoru umowy kary umownej, za zwłokę w wykonaniu robót budowlanych względem każdego z terminów wskazanych w harmonogramie rzeczowo-finansowy. Na etapie składania oferty nie wiadomo, które z terminów realizacji umowy będą zagrożone karami umownymi a zastrzeżenia kar od wszystkich terminów z harmonogramu rzeczowo-finansowego stanowi nadużycie swobody zamawiającego do kształtowania postanowień umownych, uniemożliwiający wykonawcy prawidłowe oszacowanie ryzyk związanych z realizacją umowy oraz mogący prowadzić do niczym nieuzasadnionego wzbogacenia się zamawiającego.

4. art. 439 ust. 1, 2 i 4 ustawy P.z.p. w zw. z art. 3531 i art. 5 K.c. w zw. 8 ust. 1, art. 16 pkt 2 i 3 ustawy P.z.p. poprzez: sformułowanie warunków waloryzacji w § 25 wzoru umowy w sposób uniemożliwiający dokonanie zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawcy w sytuacji realnej zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia poprzez ustalenie dla każdego składanego wniosku waloryzacyjnego progu wejścia waloryzacji na poziomie nienotowanym i niewystępującym w obecnych warunkach rynkowych. Zamawiający nie wskazał początkowego terminu ustalenia zmiany wynagrodzenia, przewiduje waloryzację z użyciem nieadekwatnego wskaźnika. Ponadto zamawiający ustalił łączną maksymalną wartość wszystkich zmian wynagrodzenia na skutek na poziomie 5% wynagrodzenia netto, wskazanego w ofercie przy jednoczesnym poziomie aktywacji waloryzacji po przekroczeniu 10% wzrostu cen, co stanowi o ustaleniu poziomu zmiany cen w rozumieniu art. 439 ust 2 pkt 1 ustawy P.z.p. w sposób oderwany od realiów rynkowych, a także czyni że umowa zawiera jedynie pozorne i iluzoryczne, a także nieproporcjonalne i nieadekwatne do zamówienia mechanizmy waloryzacyjne. Przygotowany przez zamawiającego wzór umowy zawiera niejasne i nieprecyzyjne zapisy uniemożliwiające lub znacznie utrudniające obliczenie przyszłej waloryzacji a tym samy ustalenie jak będzie kształtowało się wynagrodzenie wykonawcy po „aktywacji” waloryzacji.

W odpowiedzi na odwołanie z dnia 24 marca 2025 roku zamawiający oświadczył, że uwzględnia częściowo zarzuty odwołania i wnosi o oddalenie odwołania w pozostałej części.

Do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił przystąpienie wykonawca ATLAS WARD Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we Wrocławiu. Postanowieniem z dnia 26 marca 2025 roku wydanym na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia wykonawcy ATLAS WARD Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we Wrocławiu do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego.

Do postępowania odwoławczego zgłosił przystąpienie wykonawca TRONUS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie. Postanowieniem z dnia 26 marca 2025 roku wydanym na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego Izba stwierdziła nieskuteczność przystąpienia wykonawcy TRONUS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie do postępowania odwoławczego z uwagi na brak określenia strony, po której wykonawca przystąpił, oraz brak wykazania interesu w zgłoszeniu przystąpienia.

W dniu 25 marca 2025 roku, przed rozprawą, odwołujący cofnął odwołanie z dnia 7 marca 2025 roku i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p. oraz o rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego.

Izba zważyła, co następuje:

Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p.oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu, stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p.

Dlatego też postanowiono jak w sentencji.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodnicząca:……………....…….