Wyrok KIO KIO 850/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 850/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznań w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: rażąco niska cena, zaniechanie wezwania wykonawcy do uzupełnienia, podmiotowe środki dowodowe, unieważnienie wyboru oferty, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 128 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 534 ust. 1, art. 535, art. 521 ust. 1, art. 521 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że oświadczenie Zamawiającego z dnia 21 marca 2025 r. o uwzględnieniu w całości zarzutów głównych odwołania obejmuje wszystkie zarzuty przedstawione w odwołaniu, w rozumieniu art. 522 ust. 1 Pzp, biorąc pod uwagę, że uwzględnienie zarzutów głównych konsumuje zarzuty ewentualne, podniesione jedynie na wypadek nieuwzględnienia zarzutów głównych....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 850/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 25 marca 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

    Przewodniczący:  Jolanta Markowska

    

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 marca 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
10 marca 2025 r. przez wykonawcę: H.S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ALKOM" Firma Handlowo-Usługowa, ul. Falista 6/1, 61-249 Poznań w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o., ul. Matejki 57, 60-770 Poznań,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: H.S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ALKOM" Firma Handlowo-Usługowa, ul. Falista 6/1, 61-249 Poznań tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący ………………………

Sygn. akt KIO 850/25

UZASADNIENIE

Zamawiający, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo Zamówień Publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej „Pzp” w przedmiocie: „Świadczenie usług polegających na opróżnianiu oraz uporządkowaniu 200 lokali będących w dyspozycji Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. wraz z pomieszczeniami przynależnymi; wywóz ruchomości do zagospodarowania lub do instalacji i/lub do magazynu bądź innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 27 stycznia 2025 r. pod nr 2025/BZP 00065490.

Informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej została przekazana wykonawcom w dniu 05 marca 2025 r. Zamawiający dokonał wyboru oferty złożonej przez wykonawcę Transport Żerków Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Mieście nad Wartą.

Wykonawca, H.S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "ALKOM" Firma Handlowo-Usługowa z siedzibą w Poznaniu, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 marca 2025 r. odwołanie wobec następujących czynności i zaniechań Zamawiającego:

1) nieuzasadnionego wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę – Transport Żerków Sp. z o.o., pomimo, że oferta tego wykonawcy powinna zostać odrzucona ponieważ nie wykazano w złożonych wyjaśnieniach, że cena podana w ofercie nie jest rażąco niska,

2) zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy Transport Żerków Sp. z o.o., pomimo, że oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę, tj. wyjaśnienia złożone przez wykonawcę nie uzasadniają ceny podanej w ofercie, co miało istotny wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia,

ewentualnie

3) zaniechania wezwania wykonawcy do uzupełnienia (złożenia) podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunku udziału – doświadczenia, w tym dowodu należytego wykonania wykazywanej usługi pomimo, że wykonawca Transport Żerków Sp. z o.o. nie wykazał spełnienia warunku udziału w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej – doświadczenia stosownie do treści warunku udziału w postępowaniu określonego w SWZ i żądanych na jego potwierdzenie podmiotowych środków dowodowych.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1) art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 w zw. art. 16 pkt 1 Pzp,poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Transport Żerków Sp. z o.o., pomimo, iż oferta ta zawiera rażąco niską cenę, a wykonawca nie podołał obowiązkowi udzielenia wyczerpujących wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny oraz złożenia w tym zakresie dowodów, co doprowadziło do naruszenia zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców;

2) art. 239 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 Pzp,przez nieprawidłowe dokonanie wyboru oferty Transport Żerków Sp. z o.o., jako najkorzystniejszej, podczas gdy oferta tego wykonawcy powinna zostać odrzucona przez Zamawiającego, a Zamawiający zaniechał wystarczającego badania wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez ww. wykonawcę;

ewentualnie (zarzut ewentualny), z tzw. ostrożności procesowej na wypadek gdyby Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że w świetle ustalonego stanu faktycznego nie zachodzi podstawa odrzucenia oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 w zw. art. 16 pkt 1 Pzp, Odwołujący zarzucił:

3) naruszenie art. 128 ust. 1 Pzp w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 Pzp,poprzez zaniechanie wezwania do uzupełnienia (złożenia) podmiotowych środków dowodowych w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej – doświadczenia, stosownie do treści warunku udziału w postępowaniu określonego w SWZ i żądanych na jego potwierdzenie podmiotowych środków dowodowych (szczegóły w uzasadnieniu odwołania), pomimo że wykonawca Transport Żerków Sp. z o.o. nie wykazał spełniania warunku udziału w postępowaniu określonego w SWZ w zakresie doświadczenia z uwagi na nie złożenie dowodu potwierdzającego należyte wykonanie wykazywanej usługi.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

a) unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy Transport Żerków Sp. z o.o., jako najkorzystniejszej,

b) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym odrzucenia oferty Transport Żerków Sp. z o.o., jako oferty z rażąco niską ceną, na podstawie regulacji wskazanych w ramach zarzutów odwołania,

c) powtórzenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem ww. czynności,

ewentualnie na wypadek nieuwzględnienia żądań z pkt 1 lit. a-c:

d) wezwania do uzupełnienia (złożenia) podmiotowych środków dowodowych w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej stosownie do treści warunku udziału w postępowaniu określonego w SWZ i żądanych na jego potwierdzenie podmiotowych środków dowodowych (szczegóły w uzasadnieniu odwołania),

Odwołujący wniósł także, na podstawie art. 534 ust. 1 w zw. z art. 535 Pzp, o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentacji postępowania oraz z innych wskazywanych dowodów na okoliczności wskazane niniejszym odwołaniem oraz o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego wg norm przepisanych.

Odwołujący wyjaśnił, że oferta Odwołującego została sklasyfikowana na 2 pozycji w rankingu ofert. Unieważnienie wyboru oferty Transport Żerków Sp. z o.o., jako oferty najkorzystniejszej otwiera Odwołującemu drogę do uzyskania zamówienia. W przypadku uwzględnienia niniejszego odwołania oferta Odwołującego ma szansę zostać wybrana jako najkorzystniejsza po dokonaniu ponownego badania i oceny ofert, w tym po odrzuceniu oferty Transport Żerków Sp. z o.o. Świadczy to o istnieniu po stronie Odwołującego interesu w uzyskaniu zamówienia. Odwołujący wskazał, że skutkiem zaskarżonych czynności Zamawiającego Odwołujący narażony jest na poniesienie szkody w postaci nieuzyskania przedmiotowego zamówienia, utratę spodziewanego zysku z wykonania zamówienia oraz poniesienie kosztów w związku z przygotowaniem oferty.

W dniu 11 marca 2025 r. Zamawiający udostępnił wykonawcom na platformie zakupowej kopię wniesionego odwołania. Na wezwanie Zamawiającego do zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego wywołanego niniejszym odwołaniem, skierowane do wykonawców wraz z udostępnieniem kopii odwołania, żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego w trybie art. 525 ust. 3 Pzp, w tym po stronie Zamawiającego.

Pismem z dnia 21 marca 2025 r., które wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej drogą elektroniczną w tym dniu, Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Zamawiający oświadczył, że działając na podstawie przepisu art. 521 ust. 1 i 2 oraz 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.) w odpowiedzi na odwołanie z dnia 10 marca 2025 r. złożone przez Odwołującego, uznaje w całości zarzuty główneprzedstawione w odwołaniu, a nadto oświadczył, że unieważni, powtórzy i wykona czynności w postępowaniu, zgodnie z żądaniem odwołania.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, Izba zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że oświadczenie Zamawiającego z dnia 21 marca 2025 r. o uwzględnieniu w całości zarzutów głównych odwołania obejmuje wszystkie zarzuty przedstawione w odwołaniu, w rozumieniu art. 522 ust. 1 Pzp, biorąc pod uwagę, że uwzględnienie zarzutów głównych konsumuje zarzuty ewentualne, podniesione jedynie na wypadek nieuwzględnienia zarzutów głównych.

Izba ustaliła ponadto, że w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym żaden wykonawca nie przystąpił w ustawowym terminie do postępowania, w tym po stronie Zamawiającego.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wobec powyższego, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 Pzp w zw. z art. 522 ust. 1 Pzp.

W tym stanie rzeczy, postanowiono, jak w sentencji.

O kosztach postępowania Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący …….……………..