Wyrok KIO KIO 942/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 942/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: aukcja elektroniczna, postępowanie, wykluczenie, zamówienie publiczne, ustawa Pzp. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 111 pkt 5, art. 111 pkt 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 110 ust. 2, art. 128 ust. 4, art. 232 ust. 1, art. 232 ust. 2 pkt 1, art. 185 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej: „zamawiający”) prowadzi, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.) - dalej: „ustawa Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Świadczenie kompleksowych usług utrzymania łaźni dla Polskiej Grupy Górniczej S.A....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 942/26  Warszawa, dnia 17 kwietnia 2026 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 17 kwietnia 2026 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
2 marca 2026 r. przez wykonawcę Impel Facility Services Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Impel Facility Services Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty
13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………………………….………

Sygn. akt: KIO 942/26

U z a s a d n i e n i e

Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej: „zamawiający”) prowadzi, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.) - dalej: „ustawa Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Świadczenie kompleksowych usług utrzymania łaźni dla Polskiej Grupy Górniczej S.A. Oddział KWK ROW z podziałem na 2 zadania” (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).

Wartość szacunkowa zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 18 listopada 2025 r. numer publikacji ogłoszenia: 762514-2025, numer wydania Dz.U. S: 222/2025.

W dniu 18 lutego 2026 r. zamawiający przekazał wykonawcom biorącym udział
w postępowaniu zaproszenie do aukcji elektronicznej.

W dniu 2 marca 2026 r. przez wykonawcę Impel Facility Services Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie wobec ww. czynności zamawiającego, w którym zarzucono naruszenie przepisów:

1)art. 232 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp w zw. z art. 111 pkt 5) i 6) ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) ustawy Pzp poprzez niezaproszenie odwołującego do aukcji elektronicznej oraz niezasadne przyjęcie przez zamawiającego, że wobec odwołującego zachodzą przesłanki wykluczenia z postępowania, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp, co zamawiający uzasadnił w treści zaproszenia wykonawców do aukcji elektronicznej z dnia 18 lutego 2026 r.
w niejednoznaczny sposób, z jednej strony powołując się na ustalenie, że Konsorcjum Impel rzekomo przedstawiło w innym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego informacje, które mogły wprowadzić zamawiającego w błąd, a z drugiej strony stwierdzając, że przesłanki do wykluczenia odwołującego zostały rzekomo spełnione
w „niniejszym postępowaniu” (czyli postępowaniu), podczas gdy zamawiający nie miał wystarczających podstaw do dokonania żadnego z tych ustaleń z uwagi na następujące fakty:

(i)w obecnie prowadzonym postępowaniu odwołujący nie dopuścił się wprowadzenia zamawiającego w błąd, w tym nie złożył żadnych niezgodnych z prawdą oświadczeń, lecz wprost przeciwnie - zachowując pełną transparentność z własnej inicjatywy poinformował zamawiającego o sytuacji zaistniałej w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Miasto Stołeczne Warszawa, w imieniu i na rzecz, którego działał Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie pn.: „Ochrona osób i mienia
w lokalnym transporcie zbiorowym” (dalej „postępowanie ZTM”), przedkładając wyjaśnienie do formularza ofertowego, w którym poinformował o wykluczeniu Impel Facility Services Sp. z o.o. w postępowaniu ZTM na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8
i 10 ustawy Pzp,

(ii)czynność wykluczenia w postępowaniu ZTM nie ma charakteru prawomocnego (skutecznego) i jest kwestionowana przez członków Konsorcjum Impel, którzy wnieśli w dniu 29 grudnia 2025 r. skargę do Sądu Zamówień Publicznych na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 listopada 2025 r., sygn. akt KIO 4375/25 oddalający odwołanie od tej czynności (która jeszcze nie została rozpoznana), a co za tym idzie - z uwagi na zawisłość sprawy przed Sądem Zamówień Publicznych w zakresie legalności ww. czynności wykluczenia z postępowania ZTM, wspomniana czynność w chwili obecnej nie może samoistnie stanowić podstawy wykluczenia
w postępowaniu, gdyż w przeciwnym razie doszłoby do ograniczenia prawa wykonawcy do sądu poprzez uniemożliwienie, bądź co najmniej skrajne utrudnienie kwestionowania czynności wykluczenia członków Konsorcjum Impel z postępowania przez innego zamawiającego, co pozostawałoby w sprzeczności z zasadami uczciwej konkurencji i proporcjonalności,

(iii)jednocześnie przy założeniu, że uniknięcie wykluczenia z postępowania jest możliwe poprzez wdrożenie procedury „samooczyszczenia”, do przeprowadzenia której odwołujący został wezwany w dniu 27 stycznia 2026 r. (sama czynność wystosowania ww. wezwania została zaskarżona odrębnym odwołaniem wniesionym przez odwołującego w dniu 6 lutego 2026 r., które oczekuje na rozpoznanie), działanie zamawiającego polegające na uznaniu, że wobec odwołującego zachodzą przesłanki wykluczenia, zmuszałoby członków Konsorcjum Impel do podjęcia i wdrożenia działań naprawczych (wymienionych w art. 110 ust. 2 ustawy Pzp), gdy tymczasem w związku z trwaniem zawisłego przed Sądem Zamówień Publicznych sporu co do zasadności wykluczenia z postępowania ZTM wdrażanie takich działań byłoby zdecydowanie przedwczesne i wręcz pozorne, a przez to nieuzasadnione;

2)art. 232 ust. 1 Pzp w zw. z art. 232 ust. 2 pkt 1) Pzp w zw. z art. 16 pkt 2) Pzp poprzez przedstawienie w niejednoznaczny sposób przyczyn niezaproszenia odwołującego
do aukcji elektronicznej z uwagi na stwierdzenie w zaproszeniu do aukcji elektronicznej przekazanym wykonawcom w dniu 18 lutego 2026 r. z jednej strony, że Konsorcjum Impel rzekomo przedstawiło w innym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego informacje, które mogły wprowadzić zamawiającego w błąd (bez wskazania, o jakie inne postępowanie chodzi - z kontekstu można podejrzewać, że chodziło o postępowanie ZTM, jednak nie wynika to z samej treści zaproszenia do aukcji elektronicznej), zaś z drugiej strony stwierdzenie, że przesłanki do wykluczenia odwołującego zostały rzekomo spełnione w „niniejszym postępowaniu”, co utrudnia odwołującemu ustalenie rzeczywistych motywów podjęcia przez zamawiającego czynności niezaproszenia odwołującego do aukcji elektronicznej;

ewentualnie, wyłącznie na wypadek nieuwzględnienia zarzutów nr (1) i (2):

3)art. 128 ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) ustawy Pzp poprzez zaniechanie wystosowania do odwołującego wezwania do wyjaśnień dotyczących przedłożonego wraz z ofertą w dniu 7 stycznia 2026 r. „Wyjaśnienia do Formularza ofertowego w zakresie pkt 1 ppkt 2” i co najmniej przedwczesne podjęcie najpierw w dniu 27 stycznia 2026 r. decyzji o wezwaniu odwołującego do czynności, o których mowa w art. 110 ust. 2 ustawy Pzp (zaskarżonej przez odwołującego odrębnym, nierozpoznanym jeszcze odwołaniem),
a następnie podjęcie (po braku przeprowadzenia „samooczyszczenia” przez odwołującego) niezasadnej decyzji o wykluczeniu odwołującego z postępowania
na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp, w sytuacji, w której zamawiający miał wątpliwości, co do okoliczności związanych z wykluczeniem odwołującego
w postępowaniu ZTM, a także co do postępowania odwoławczego i skargowego, zainicjowanych w związku z czynnościami, podjętymi w postępowaniu ZTM i zamiast podjąć próbę ich wyjaśnienia, zdecydował się na zastosowanie dalej idącego środka, jakim jest wezwanie do przeprowadzenia czynności, o których mowa w art. 110 ust. 2 ustawy Pzp i następujące po nim wykluczenie odwołującego z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp, co stanowi działanie nieproporcjonalne oraz naruszające zasadę uczciwej konkurencji.

Formułując powyższe zarzuty odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności zaproszenia wykonawców do aukcji elektronicznej, w której treści zawarto stwierdzenie, że odwołujący podlega wykluczeniu z postępowania;

2)uznania, że względem odwołującego nie zmaterializowały się podstawy wykluczenia
z postępowania;

3)kontynuowania czynności badania i oceny oferty odwołującego i zaproszenia go do aukcji elektronicznej;

ewentualnie:

4)wezwania odwołującego do wyjaśnień, dotyczących treści złożonego w dniu 7 stycznia 2026 r. „Wyjaśnienia do Formularza ofertowego w zakresie pkt 1 ppkt 2” w zakresie szczegółowych okoliczności wykluczenia odwołującego w postępowaniu ZTM oraz przebiegu postępowania odwoławczego w sprawie sygn. akt KIO 4375/25 i postępowania skargowego, zainicjowanego skargą na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w ww. sprawie.

Zamawiający poinformował wykonawców, zgodnie z art. 185 ust. 1 ustawy Pzp, o wniesieniu odwołania, wzywając uczestników postępowania do złożenia przystąpienia.

W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Odwołujący w piśmie procesowym z 17 kwietnia 2026 r. oświadczył, że cofa odwołanie wniesione dnia 2 marca 2026 r. w całości.

W tym stanie rzeczy Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodnicząca:………………………………..