Wyrok KIO KIO 989/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 989/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Białystok z siedzibą w Białystok w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamawiający, warunki udziału w postępowaniu, koszt postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 17 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 522 ust. 3, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający – Miasto Białystok – prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”), w trybie w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn.: „Rozbudowa Systemu ITS w celu usprawnienia mobilności miejskiej i promowania ruchu pieszego i rowerowego wraz z wdrożeniem systemu pomiaru zajętości miejsc postojowych oraz miejsc dedykowanych osobom niepełnosprawnym w strefie płatnego par...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 989/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 8 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Monika Banaszkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania w dniu 8 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 marca 2026 r. przez wykonawcę SWARCO Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Miasto Białystok

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego SWARCO Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 989/26

Uzasadnienie

Zamawiający – Miasto Białystok – prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”), w trybie w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn.: „Rozbudowa Systemu ITS w celu usprawnienia mobilności miejskiej i promowania ruchu pieszego i rowerowego wraz z wdrożeniem systemu pomiaru zajętości miejsc postojowych oraz miejsc dedykowanych osobom niepełnosprawnym w strefie płatnego parkowania w ramach projektu: „Rozwój zrównoważonego transportu miejskiego w Białymstoku i miejskim obszarze funkcjonalnym”. Wartość zamówienia jest wyższa, niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 18 lutego 2026 r. pod numerem nr 114448-2026

2 marca 2026 r. wykonawca SWARCO Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce wniósł na podstawie art. 505 ust. 1 w zw. z art. 513 pkt 1 i 2 ustawy Pzp odwołanie (sygn. akt: KIO 989/26) od treści specyfikacji warunków zamówienia.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

Zarzut nr 1 art. 112 ust. 1 i 2 w zw. z art. 99 ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1 - 3 ustawy Pzp poprzez:

1) ustanowienie w rozdz. V ust. 1 pkt 4 lit. a tiret pierwsze SWZ nadmiernego i nieproporcjonalnego warunku udziału w zakresie zdolności zawodowej polegającego na konieczności wykazania co najmniej jednego zamówienia obejmującego swoim zakresem opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania ruchem lub modernizację istniejącego systemu zarządzania ruchem, w ramach którego zostały wykonane określone elementy, m. in. wprowadzenie aplikacji mobilnej ułatwiającej poruszanie się rowerzystów po mieście poprzez automatyczne zgłaszanie potrzeby sygnału zielonego, w sytuacji w której tak sformułowany warunek udziału w Postępowaniu nie ma związku z przedmiotem umowy, jest nadmierny oraz stawia w uprzywilejowanej pozycji wyłącznie jednego wykonawcę;

2) ustanowienie w rozdz. V ust. 1 pkt 4 lit. b tiret siódme SWZ nadmiernego i nieproporcjonalnego warunku udziału w zakresie zdolności zawodowej polegającego na konieczności skierowania do realizacji Zamówienia minimum jednej osoby odpowiedzialnej za zarządzanie projektem i proces realizacji wdrożenia, posiadającą certyfikat PRINCE2 Practitioner Certificate in Project Management lub równoważny w sytuacji w której tak sformułowany warunek udziału w Postępowaniu nie ma związku z przedmiotem umowy, jest nadmierny oraz stawia w uprzywilejowanej pozycji wyłącznie jednego wykonawcę;

Zarzut nr 2 art. 99 ust. 1, 4 w zw. z art. 17 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp poprzez ustanowienie nieprecyzyjnych postanowień dotyczących przekazania na rzecz Zamawiającego majątkowych praw autorskich oraz kodów źródłowych do dostarczanego oprogramowania, w sytuacji, w której tak sporządzony wymóg nie jest uzasadniony potrzebami Zamawiającego, ogranicza konkurencyjność w Postępowaniu, nie zapewnia wydatkowania środków publicznych w sposób efektywny i oszczędny.

Zarzut nr 3 art. 99 ust. 1, 2, 4 w zw. z art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp poprzez ustanowienie wymagań dotyczących dostarczenia w ramach Zamówienia platformy serwerowej, systemowej oraz sprzętowej w sposób uprzywilejowujący jednego producenta tych urządzeń w sytuacji, w której Zamawiający nie może opisywać przedmiotu Zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

Odwołujący wnosił o merytoryczne rozpatrzenie przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania oraz uwzględnienie go w całości, jak również nakazanie Zamawiającemu zmianę postanowień SWZ i OPZ w następujący sposób:

a. Zarzut nr 1 – usunięcie z warunku udziału w Postępowaniu:

- określonego w rozdz. V ust. 1 pkt 4 lit. a tiret pierwsze SWZ wymogu legitymowania się doświadczeniem we wprowadzeniu aplikacji mobilnej ułatwiającej poruszanie się rowerzystów po mieście poprzez automatyczne zgłaszanie potrzeby sygnału zielonego;

- określonego w rozdz. V ust. 1 pkt 4 lit. b tiret siódme SWZ wymogu skierowania do realizacji Zamówienia osoby odpowiedzialnej za zarządzanie projektem i proces realizacji wdrożenia, posiadającej certyfikat PRINCE2 Practitioner Certificate in Project Management lub równoważny;

b. Zarzut nr 2 – nakazanie zmiany SWZ i OPZ (w szczególności zał. nr 8 i 8A) i innych, powiązanych dokumentów Zamówienia poprzez usunięcie wymogów przeniesienia na Zamawiającego majątkowych praw autorskich oraz kodów źródłowych dostarczanych przez wykonawcę w ramach Zamówienia.

c. Zarzut nr 3 – nakazanie zmiany OPZ w sposób zapewniający zachowanie w Postępowaniu uczciwej konkurencji.

d. Dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów na okoliczności wskazane w treści odwołania oraz dowodów, które zostaną złożone przez Odwołującego na rozprawie.

e. Zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów doradztwa prawnego, według norm przepisanych i zgodnie z fakturą przedstawioną przez Odwołującego na rozprawie.

27 marca 2026 r. do Prezesa Izby wpłynęła odpowiedź na odwołaniem w której Zamawiający oświadczył, że:

1) uznaje zarzut nr 1 za zasadny w zakresie obu części i uwzględnia odwołanie w tej części,

2) uznaje zarzut nr 2 za bezzasadny i wnosi o oddalenie odwołania w tej części,

3) ze względu na fakt, iż zarzut nr 3 nie odpowiada dyspozycji przepisu art. 516 ust. 1 ustawy Pzp wnioskuje o nierozpatrywanie przedmiotowego zarzutu. W przypadku nieuwzględnienia powyższego wniosku Zamawiający uznaje zarzut za bezzasadny i wnosi o oddalenie odwołania tej w części.

Odwołujący wskazał, że posiada interes we wniesieniu odwołania. Odwołujący podniósł, że jest wykonawcą, który świadczy roboty, dostawy i usługi stanowiące przedmiot prowadzonego przez Zamawiającego postępowania oraz zamierza złożyć w nim ofertę. Zamawiający sformułował zdaniem Odwołującego SWZ w sposób, który narusza zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz proporcjonalności, co uniemożliwia Odwołującemu złożenie oferty w postępowaniu. Tym samym Odwołujący wskazał, że może ponieść szkodę w postaci utraconych korzyści, które osiągnąłby realizując przedmiotowe zamówienie.

Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego ani po stronie zamawiającego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.

7 kwietnia 2026 r. do Prezesa Izby wpłynęło pismo procesowe Odwołującego, w którym oświadczył on, że cofa odwołanie z dnia 2 marca 2026 r w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego w odpowiedzi na odwołanie z dnia 27 marca 2026 r.

Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 3 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca: ……………….