Wyrok KIO KIO 1062/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1062/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu z siedzibą w Mielec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta, zamówienie, zamawiający, odwołanie, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 16, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 552 ust. 1, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Szpital Specjalistyczny im. E.B. w Mielcu (dalej „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym, ‎ na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp” pn. „Świadczenie usług pralniczych dla potrzeb Szpitala Specjalistycznego im. E.B. w Mielcu”; znak sprawy : SzS.ZP.261.3.2026 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”)....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1062/26    Warszawa, dnia 30 marca 2026 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska

 

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 30 marca 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 marca 2026 r. przez wykonawcę Zakład Produkcyjno - Handlowy "WODEX" Sp. z o.o. z siedzibą w Stalowej Woli

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Szpital Specjalistyczny
im. E.B. w Mielcu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Zakład Produkcyjno - Handlowy "WODEX" Sp. z o.o. z siedzibą w Stalowej Woli kwoty 7 500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………………..


Sygn. akt: KIO 1062/26

U z a s a d n i e n i e

Szpital Specjalistyczny im. E.B. w Mielcu (dalej „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym,
na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp” pn. „Świadczenie usług pralniczych dla potrzeb Szpitala Specjalistycznego im. E.B. w Mielcu”; znak sprawy: SzS.ZP.261.3.2026 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).

Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia
22 stycznia 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00058897.

W dniu 9 marca 2026 r. przez wykonawcę Zakład Produkcyjno - Handlowy "WODEX" Sp. z o.o. z siedzibą w Stalowej Woli (dalej „odwołujący”) zostało wniesione, do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, odwołanie na czynności zamawiającego polegające na:

1)wyborze jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy PROJECT Małgorzata Michalska
- Bochniak, P.B. Spółka cywilna z siedzibą w Sędziszowie Małopolskim (dalej „PROJECT”);

2)zaniechaniu dokonania czynności, do których zamawiający był zobowiązany
w toku badania i oceny ofert, a w konsekwencji zaniechania odrzucenia oferty
ww. wykonawcy, pomimo że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej „SWZ”), co potwierdza korespondencja pomiędzy zamawiającym a wykonawcą PROJECT;

3)dokonaniu wadliwej oceny ofert w postępowaniu.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1)art.226 ust.1 pkt.5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy PROJECT pomimo, że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w SWZ, w szczególności poprzez przedłożenie nieaktualnej opinii sanitarnej z 2019 r.;

2)art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy PROJECT pomimo, że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w SWZ, w szczególności poprzez uznanie za prawidłowy plan higieny
z 2022 r., który nie został zweryfikowany przez właściwy organ sanitarny;

3)art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy PROJECT pomimo, że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w SWZ w zakresie, w jakim przewiduje obowiązek zapewnienia dezynfekcji materacy w komorze dezynfekcyjnej;

4)art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy PROJECT pomimo, że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w SWZ, w szczególności poprzez brak zapewnienia prania z zachowaniem bariery higienicznej;

5)art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy PROJECT pomimo, że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w SWZ, w szczególności poprzez brak wykazania możliwości sterylizacji bielizny noworodkowej w zakładzie stanowiącym własność wykonawcy PROJECT;

6)art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy PROJECT
do złożenia wyjaśnień w sytuacji powzięcia przez zamawiającego poważnych wątpliwości co do zgodności treści oferty z wymaganiami SWZ;

7)art. 16 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty wykonawcy PROJECT jako najkorzystniejszej pomimo jej niezgodności z wymaganiami SWZ oraz pomimo braku wykazania przez wykonawcę zdolności technicznej do realizacji zamówienia, zgodnie
z wymaganiami sanitarnymi obowiązującymi w podmiotach leczniczych;

8)art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty wykonawcy PROJECT jako najkorzystniejszej mimo, że oferta ta nie powinna zostać uznana za najkorzystniejszą, gdyż nie spełnia wymagań określonych w SWZ.

Zarzucając powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2)odrzucenia oferty wykonawcy PROJECT na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp;

3)dokonania ponownej, prawidłowej oceny wszystkich ofert w postępowaniu,
z uwzględnieniem weryfikacji spełnienia wymagań określonych w SWZ.

Izba ustaliła, że zamawiający wezwał wykonawców do zgłoszenia przystąpienia
do postępowania odwoławczego, w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania.
We wskazanym terminie do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Zamawiający pismem z 27 marca 2026 r. poinformował, że unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty i zamierza powtórzyć czynność badania i oceny ofert oraz podjąć dalsze czynności z tego faktu wynikające wskazując, że czyni to z innych przyczyn,
niż te zawarte w odwołaniu. Przywołując przepis art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, wnosił o umorzenie postępowania odwoławczego.

Do pisma załączył „Informację o unieważnieniu wyboru oferty”, skierowaną
do wykonawców 27 marca 2026 r.

Tym samym Izba stwierdziła, że odwołanie wniesione w dniu 9 marca 2026 r. dotyczy czynności zamawiającego, które na chwile obecną nie istnieją. Przedmiotem zarzutów jest bowiem dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej, złożonej przez wykonawcę PROJECT. Poprzez unieważnienie czynności wyboru tej oferty w postępowaniu, zaszła podstawa
do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie
z tym przepisem Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia,
w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Izba zwraca w tym miejscu uwagę, że zgodnie z treścią art. 552 ust. 1 ustawy Pzp, wydając orzeczenie, bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia, co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie.

Należy również wskazać, że przepisy ustawy Pzp nie zobowiązują zamawiającego
do zawieszenia postępowania o udzielenie zamówienia w sytuacji, w której wykonawca wniesie odwołanie. Zgodnie z treścią przepisu art. 552 ust. 1 ustawy Pzp, podobnie jak
w przypadku art. 316 § 1 kpc, w myśl którego podstawą wydania przez sąd wyroku jest stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy - nakazuje uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Ponadto stan rzeczy, o którym mowa w przepisie art. 552 ust. 1 ustawy Pzp należy analogicznie, jak w art. 316 § 1 kpc, interpretować jako okoliczności faktyczne ustalone przed zamknięciem rozprawy oraz stan prawny
tj. obowiązujące przepisy, które mogą stanowić podstawę rozstrzygnięcia (wyrok SN
z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt: V CSK 535/14, wyrok Sądu Apelacyjnego ze Szczecina
z 13 września 2018 r., sygn. akt: I Aga 159/18).

Rolą ustalenia stanu rzeczy na moment zamknięcia postępowania odwoławczego jest uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Izba jest więc w takim przypadku zobowiązana uwzględnić czynności zamawiającego, które miały miejsce po wniesieniu odwołania, do czasu wydania orzeczenia w sprawie. Skoro zamawiający unieważnił czynności dokonane wcześniej w postępowaniu
i unieważnił czynność wyboru oferty, tym samym czynność stanowiąca podstawę wniesienia środka ochrony prawnej przestała istnieć. Zaskarżenie czynności, która w kształcie wskazanym w odwołaniu już nie istnieje, nie daje podstaw Izbie do stwierdzenia naruszenia przepisów przez zamawiającego i nie może być podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji w ocenie składu orzekającego Izby należało,
że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego było bezcelowe, czyli jak stanowi przepis Pzp - zbędne. Jest to przesłanka umożliwiająca umorzenie postępowania odwoławczego i zdaniem Izby może być ona wykorzystywana właśnie w podobnych sytuacjach.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca: ……………………………..