Wyrok KIO KIO 1071/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1071/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Białystok z siedzibą w Białystok w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, zamawiający, punktacja, umorzenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 223 ust. 2 pkt 3, art. 223 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 522 ust. 2, art. 528, art. 505 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa 30 autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną oraz stacji ładowania ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 754457-2024 OJ S 240/2024 – 10 grudnia 2024. 11 marca 2025 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania. 21 marca 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1071/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 3 kwietnia 2025 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Agnieszka Trojanowska

Protokolantka Wiktoria Ceyrowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestnika odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 21 marca 2025 r. przez wykonawcę Busnex Poland spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Duchnicka 3 (odwołujący) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Miasto Białystok z siedzibą w Białymstoku, ul. Słonimska 1

Uczestnik po stronie zamawiającego:

Wykonawca Solaris Bus &Coach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bolechowo-Osiedle, ul. Obornicka 46

postanawia:

1. umorzyć postępowanie,

2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz odwołującego tytułem zwrotu uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowegow WarszawieSądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: …………………….


Sygn. akt KIO 1071/25

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa 30 autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną oraz stacji ładowania ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 754457-2024 OJ S 240/2024 – 10 grudnia 2024.

11 marca 2025 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania.

21 marca 2025 r. odwołanie wniósł wykonawca Busnex Poland spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Duchnicka 3. Odwołanie wniósł pełnomocnik na podstawie pełnomocnictwa z 28 listopada 2024 r. udzielone przez prezesa zarządu. Do odwołania dołączono dowód jego opłacenia i dowód przekazania zamawiającemu.

Zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1)art. 223 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy przez zaniechanie poprawienia omyłki w ofercie Odwołującego w zakresie wypełnienia tabeli „Ocena techniczna” w Załączniku 1B w wierszu dotyczącym kryterium T.4 pn. „Długość przebiegów międzyobsługowych autobusu” oraz w wierszu dotyczącym kryterium T.5 pn. „Zasięg autobusu w warunkach komunikacji miejskiej przy założeniu średniego zużycia energii podanego w kryterium T.1”, po ewentualnym uprzednim wyjaśnieniu treści oferty w tym zakresie;

2)art. 239 ust. 1 i 2 ustawy przez nieprzyznanie punktów ofercie odwołującego w ww. kryteriach T.4 i T.5.

Wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu dokonania:

1)unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2)wyjaśnienia i poprawienia oferty odwołującego w zakresie wierszy T.4 i T.5 w tabeli „Ocena techniczna” zawartej w Załączniku 1B;

3)ponownej oceny ofert i przyznania maksymalnej punktacji ofercie odwołującego w kryteriach T.4 i T.5.

Odwołujący wskazał, że ma interes w uzyskaniu zamówienia oraz może ponieść szkodę w wyniku naruszeń przez zamawiającego przepisów ustawy. Uwzględnienie przez KIO zarzutów podniesionych w tym odwołaniu doprowadzi do przyznanie ofercie odwołującego dodatkowej punktacji, która umożliwi uznanie jego oferty za najkorzystniejszą. Przyznanie punktów ofercie odwołującego w kryteriach objętych zarzutami odwołania (T.4 i T.5) spowoduje przesuniecie oferty Busnex na czoło punktowego rankingu ofert.

Szkodę w tym przypadku należy natomiast rozpatrywać jako utratę spodziewanych przychodów związanych z podpisaniem umowy oraz jako poniesienie kosztów przygotowania oferty, która nie została wybrana.

24 marca 2025 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.

27 marca 2025 r. do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił się wykonawca Solaris Bus & Coach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bolechowo-Osiedle, ul. Obornicka 46 wnosząc o oddalenie odwołania jako całkowicie bezzasadnego. Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego w oparciu o pełnomocnictwo z 26 marca 2025 r. udzielone przez dwóch członków zarządu. Do zgłoszenia dołączono dowody jego przekazania stronom.

Odwołanie zdaniem przystępującego zmierza do przyznania ofercie Busnex dodatkowej liczby punktów w kryterium pozacenowym, w rezultacie czego zostałaby uznana za najkorzystniejszą. Tymczasem zamawiający zasadnie nie przyznał odwołującemu punktów w kryteriach T.4 i T.5 i w konsekwencji jako najkorzystniejszą wybrał ofertę przystępującego.

Przystępujący posiada zatem interes w przystąpieniu do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego i uzyskaniu rozstrzygnięcia na jego korzyść, tj. oddalenia odwołania.

Ponieważ uwzględnienie odwołania niezasadnie mogłoby pozbawić przystępującego szansy na realizacji zamówienia, zatem bezspornie posiada on interes w popieraniu stanowiska zamawiającego w postępowaniu odwoławczym.

31 marca 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie i oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.

Na uwzględnienie zasługują żądania odwołującego dotyczące nakazania zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,

2.wyjaśnienia i poprawienia oferty odwołującego w zakresie wierszy T.4 i T.5 w tabeli „Ocena techniczna” zawartej w Załączniku 1 B;

3.ponownej oceny ofert i przyznania maksymalnej punktacji ofercie odwołującego w kryteriach T.4 i T.5.

W związku z powyższym, zamawiający pod warunkiem, że Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., która przystąpiła do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie wniesie sprzeciwu wobec uwzględnienia zarzutów, unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej, a następnie dokona czynności, o których mowa w pkt. 2 i 3.

Nadrzędną zasadą dotyczącą wszelkiego rodzaju czynności wykonywanych przez zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest ich zgodność z przepisami ustawy.

Zamawiający ma możliwość kontrolowania swoich czynności, może wycofać się z podjętej decyzji i powtórzyć daną czynność. Mechanizm kontrolowania procedury przez zamawiającego i w konsekwencji naprawianie popełnionych błędów należy rozpatrywać w kategorii jego obowiązków, a nie uprawnień.

Potwierdzeniem powyższej tezy jest wyrok z dnia 23 września 2010 r., KIO 1939/10.

Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 3 kwietnia 2025 r. O tym terminie przystępujący Solaris Bus&Coach został prawidłowo powiadomiony 28 marca 2025 r.

Nie stawił się co należy traktować jako równoznaczne z brakiem woli wyrażenia sprzeciwu co do uwzględnienia zarzutów odwołania w całości.

Rozważania KIO:

Krajowa Izba Odwoławcza (dalej KIO) dopuściła Solaris Bus&Coach jako uczestnika postępowania.

KIO nie dopatrzyła się okoliczności, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 ustawy.

KIO oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialno-prawną odwołania, o której mowa w art. 505 ust. 1 ustawy.

Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a uczestnik przystępujący po jego stronie nie wniósł sprzeciwu. Ten stan faktyczny nadaje się do subsumpcji pod normę art. 522 ust. 2 ustawy, który stanowi, że jeżeli uczestnik postepowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego nie wniesie sprzeciwu co do uwzględniania w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, KIO umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Umorzenie postępowania następuje w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono zgodnie z art. 574 i 575 ustawy to jest stosownie do wyniku postępowania, uwzględniając par. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437) to jest orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

       Przewodnicząca: …………………………..